Danskerklubben Brentford fortsætter sin optur i Premier League og er efterhånden fri af enhver nedrykningsfare.
Hjemme slog holdet lørdag bundholdet Watford med 2-1.
Landsholdsspiller Christian Nørgaard bragte Thomas Franks tropper foran med 1-0, og i de døende sekunder assisterede Christian Eriksen det sene sejrsmål af Pontus Jansson.
Brentford ligger nummer 11 i Premier League og har komfortable 15 point ned til Burnley under stregen.
Thomas Frank havde ud over Nørgaard også valgt Christian Eriksen til sin midtbane, mens Mads Bech Sørensen kom ind i bagkæden efter 21 minutter på grund af en skade.
Inden den indskiftning havde Eriksen budt ind med et nærgående forsøg, og efter et kvarter satte Nørgaard tæt under mål sin inderside på et forlænget indkast og bragte udeholdet på 1-0.
Det var 28-årige Nørgaards tredje sæsonmål i 32 ligakampe.
Watford havde en god del af spillet, men det var generelt småt med åbne chancer. Eriksens afslutning lige på Ben Foster efter 33 minutter var blandt de bedste tilbud i første halvleg efter scoringen.
Det tætte og jævne kampbillede fortsatte i anden halvleg, og efter 55 minutter kom Watford på omgangshøjde ved den nigerianske kantspiller Emmanuel Dennis.
Han og hjemmeholdets fans måtte dog vente et par minutter i spænding, inden dommeren godkendte scoringen på grund af en mulig offside.
I slutfasen kom Watford meget tæt på sejren med et skud på stolpen og en kæmpe chance på riposten, men sejren gik til Brentford, da svenske Pontus Jansson kort efter scorede efter Eriksens oplæg.
Watford er med resultatet fortsat næstsidst i Premier League. Holdet har seks op til den rigtige side af stregen, hvor Everton derudover har to kampe i baghånden.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
