Premier League-oprykkerne fra Burnley forhandler med AFC Ajax om Mohamed Daramy, og går det efter planen for den engelske klub, bliver danskeren det næste nye medlem af truppen.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er det især Burnleys manager Vincent Kompany, der vil have Mohamed Daramy til klubben, og det er i sig selv interessant, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Det er jo Guardiolas discipel, der her vil købe Mohamed Daramy, og det ligner en interessant mulighed for landsholdsspilleren, siger han og fortsætter:
– Man kan godt se, hvor Vincent Kompany har spillet en stor del af karrieren, hvem han har lært mest af, og hvorfor Guardiola allerede taler om Vincent Kompany som en, der en dag skal tilbage til City. Selvfølgelig er Burnley ikke på nogen som helst måde lige så gode som City, men Kompany har med held fået Sean Dyches gamle kick and rush-hold til at spille attraktiv og effektiv angrebsfodbold.
Vincent Kompany besøgte Danmark i foråret, og ved den lejlighed blev belgieren både spottet i Brøndby og i Parken. Burnley-bossen var formentlig på besøg for at besigtige Mads Hermansen og Kamil Grabara, men noget tyder altså på, at han endte med at forelske sig i Mohamed Daramy.
Vidste FCK det?
Burnleys flirt med Mohamed Daramy kan meget vel være dødsstødet til FC København, der næppe får offensivspilleren tilbage i dette transfervindue. Det kommer formentlig ikke bag på den danske mesterklub, vurderer Troels Bager Thøgersen.
– Man kan jo få tanken, at FC København allerede havde hørt om Kompanys interesse, da FCK hentede både Elias Achouri og Mohamed Elyonoussi. Kompany var i Parken i foråret, hvor vi alle troede, at han skulle have Kamil Grabara med hjem til England, men mon ikke det også var for at besigtige Daramy, siger Tipsbladets chefredaktør, der tror, at Mohamed Daramy sagtens kan få succes i England:
– Der sker ekstremt meget i Ajax lige nu, og det behøver slet ikke være dumt at komme væk derfra for Mohamed Daramy. Kommer han til Premier League, gælder det så virkelig om at vise, at han kan være der hvert evig eneste sekund, både til kamp og træning. Det bliver én lang eksamen for 'Mo'. Men helt klart også en god mulighed, for Burnley vil gerne spille fodbold, selvom man selvfølgelig slet ikke kommer til at dominere lige så mange kampe som i sidste sæson.
I Burnley kan Mohamed Daramy i øvrigt blive en direkte konkurrent til Jacob Bruun Larsen, som Premier League-klubben hentede tidligere på sommeren. Begge spillere optræder oftest på venstre kant.
– Det er lidt sjovt at tænke på, men nu er der jo ingen lov om, at de begge skal spille der, de kan også bruges andre steder i offensiven, men der bliver konkurrence om det, hvis Daramy skifter, fastslår Troels Bager Thøgersen.
Mohamed Daramy har stadig tre år tilbage af sin kontrakt i AFC Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT