Daramy på vej til Burnley: Har FCK mon vidst det?

Mohamed Daramy kan blive en interessant spiller at følge under Vincent Kompanys ledelse, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Premier League-oprykkerne fra Burnley forhandler med AFC Ajax om Mohamed Daramy, og går det efter planen for den engelske klub, bliver danskeren det næste nye medlem af truppen.

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er det især Burnleys manager Vincent Kompany, der vil have Mohamed Daramy til klubben, og det er i sig selv interessant, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er jo Guardiolas discipel, der her vil købe Mohamed Daramy, og det ligner en interessant mulighed for landsholdsspilleren, siger han og fortsætter:

– Man kan godt se, hvor Vincent Kompany har spillet en stor del af karrieren, hvem han har lært mest af, og hvorfor Guardiola allerede taler om Vincent Kompany som en, der en dag skal tilbage til City. Selvfølgelig er Burnley ikke på nogen som helst måde lige så gode som City, men Kompany har med held fået Sean Dyches gamle kick and rush-hold til at spille attraktiv og effektiv angrebsfodbold.

Vincent Kompany besøgte Danmark i foråret, og ved den lejlighed blev belgieren både spottet i Brøndby og i Parken. Burnley-bossen var formentlig på besøg for at besigtige Mads Hermansen og Kamil Grabara, men noget tyder altså på, at han endte med at forelske sig i Mohamed Daramy.

Vidste FCK det?
Burnleys flirt med Mohamed Daramy kan meget vel være dødsstødet til FC København, der næppe får offensivspilleren tilbage i dette transfervindue. Det kommer formentlig ikke bag på den danske mesterklub, vurderer Troels Bager Thøgersen.

– Man kan jo få tanken, at FC København allerede havde hørt om Kompanys interesse, da FCK hentede både Elias Achouri og Mohamed Elyonoussi. Kompany var i Parken i foråret, hvor vi alle troede, at han skulle have Kamil Grabara med hjem til England, men mon ikke det også var for at besigtige Daramy, siger Tipsbladets chefredaktør, der tror, at Mohamed Daramy sagtens kan få succes i England:

– Der sker ekstremt meget i Ajax lige nu, og det behøver slet ikke være dumt at komme væk derfra for Mohamed Daramy. Kommer han til Premier League, gælder det så virkelig om at vise, at han kan være der hvert evig eneste sekund, både til kamp og træning. Det bliver én lang eksamen for 'Mo'. Men helt klart også en god mulighed, for Burnley vil gerne spille fodbold, selvom man selvfølgelig slet ikke kommer til at dominere lige så mange kampe som i sidste sæson.

I Burnley kan Mohamed Daramy i øvrigt blive en direkte konkurrent til Jacob Bruun Larsen, som Premier League-klubben hentede tidligere på sommeren. Begge spillere optræder oftest på venstre kant. 

– Det er lidt sjovt at tænke på, men nu er der jo ingen lov om, at de begge skal spille der, de kan også bruges andre steder i offensiven, men der bliver konkurrence om det, hvis Daramy skifter, fastslår Troels Bager Thøgersen.

Mohamed Daramy har stadig tre år tilbage af sin kontrakt i AFC Ajax. 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Real Madrid – Bayern

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Vejle snyder Randers i overtiden

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF