Premier League-oprykkerne fra Burnley forhandler med AFC Ajax om Mohamed Daramy, og går det efter planen for den engelske klub, bliver danskeren det næste nye medlem af truppen.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er det især Burnleys manager Vincent Kompany, der vil have Mohamed Daramy til klubben, og det er i sig selv interessant, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Det er jo Guardiolas discipel, der her vil købe Mohamed Daramy, og det ligner en interessant mulighed for landsholdsspilleren, siger han og fortsætter:
– Man kan godt se, hvor Vincent Kompany har spillet en stor del af karrieren, hvem han har lært mest af, og hvorfor Guardiola allerede taler om Vincent Kompany som en, der en dag skal tilbage til City. Selvfølgelig er Burnley ikke på nogen som helst måde lige så gode som City, men Kompany har med held fået Sean Dyches gamle kick and rush-hold til at spille attraktiv og effektiv angrebsfodbold.
Vincent Kompany besøgte Danmark i foråret, og ved den lejlighed blev belgieren både spottet i Brøndby og i Parken. Burnley-bossen var formentlig på besøg for at besigtige Mads Hermansen og Kamil Grabara, men noget tyder altså på, at han endte med at forelske sig i Mohamed Daramy.
Vidste FCK det?
Burnleys flirt med Mohamed Daramy kan meget vel være dødsstødet til FC København, der næppe får offensivspilleren tilbage i dette transfervindue. Det kommer formentlig ikke bag på den danske mesterklub, vurderer Troels Bager Thøgersen.
– Man kan jo få tanken, at FC København allerede havde hørt om Kompanys interesse, da FCK hentede både Elias Achouri og Mohamed Elyonoussi. Kompany var i Parken i foråret, hvor vi alle troede, at han skulle have Kamil Grabara med hjem til England, men mon ikke det også var for at besigtige Daramy, siger Tipsbladets chefredaktør, der tror, at Mohamed Daramy sagtens kan få succes i England:
– Der sker ekstremt meget i Ajax lige nu, og det behøver slet ikke være dumt at komme væk derfra for Mohamed Daramy. Kommer han til Premier League, gælder det så virkelig om at vise, at han kan være der hvert evig eneste sekund, både til kamp og træning. Det bliver én lang eksamen for 'Mo'. Men helt klart også en god mulighed, for Burnley vil gerne spille fodbold, selvom man selvfølgelig slet ikke kommer til at dominere lige så mange kampe som i sidste sæson.
I Burnley kan Mohamed Daramy i øvrigt blive en direkte konkurrent til Jacob Bruun Larsen, som Premier League-klubben hentede tidligere på sommeren. Begge spillere optræder oftest på venstre kant.
– Det er lidt sjovt at tænke på, men nu er der jo ingen lov om, at de begge skal spille der, de kan også bruges andre steder i offensiven, men der bliver konkurrence om det, hvis Daramy skifter, fastslår Troels Bager Thøgersen.
Mohamed Daramy har stadig tre år tilbage af sin kontrakt i AFC Ajax.

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Engelsk legende til Wrexham?

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– En stor beslutning

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Vild udtalelse blusser op i Italien

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Hylder dansk debutant

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Elkjær jubler over Frank

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

OB – FC Fredericia

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK
