Daramy på vej til Burnley: Har FCK mon vidst det?

Mohamed Daramy kan blive en interessant spiller at følge under Vincent Kompanys ledelse, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Premier League-oprykkerne fra Burnley forhandler med AFC Ajax om Mohamed Daramy, og går det efter planen for den engelske klub, bliver danskeren det næste nye medlem af truppen.

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er det især Burnleys manager Vincent Kompany, der vil have Mohamed Daramy til klubben, og det er i sig selv interessant, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er jo Guardiolas discipel, der her vil købe Mohamed Daramy, og det ligner en interessant mulighed for landsholdsspilleren, siger han og fortsætter:

– Man kan godt se, hvor Vincent Kompany har spillet en stor del af karrieren, hvem han har lært mest af, og hvorfor Guardiola allerede taler om Vincent Kompany som en, der en dag skal tilbage til City. Selvfølgelig er Burnley ikke på nogen som helst måde lige så gode som City, men Kompany har med held fået Sean Dyches gamle kick and rush-hold til at spille attraktiv og effektiv angrebsfodbold.

Vincent Kompany besøgte Danmark i foråret, og ved den lejlighed blev belgieren både spottet i Brøndby og i Parken. Burnley-bossen var formentlig på besøg for at besigtige Mads Hermansen og Kamil Grabara, men noget tyder altså på, at han endte med at forelske sig i Mohamed Daramy.

Vidste FCK det?
Burnleys flirt med Mohamed Daramy kan meget vel være dødsstødet til FC København, der næppe får offensivspilleren tilbage i dette transfervindue. Det kommer formentlig ikke bag på den danske mesterklub, vurderer Troels Bager Thøgersen.

– Man kan jo få tanken, at FC København allerede havde hørt om Kompanys interesse, da FCK hentede både Elias Achouri og Mohamed Elyonoussi. Kompany var i Parken i foråret, hvor vi alle troede, at han skulle have Kamil Grabara med hjem til England, men mon ikke det også var for at besigtige Daramy, siger Tipsbladets chefredaktør, der tror, at Mohamed Daramy sagtens kan få succes i England:

– Der sker ekstremt meget i Ajax lige nu, og det behøver slet ikke være dumt at komme væk derfra for Mohamed Daramy. Kommer han til Premier League, gælder det så virkelig om at vise, at han kan være der hvert evig eneste sekund, både til kamp og træning. Det bliver én lang eksamen for 'Mo'. Men helt klart også en god mulighed, for Burnley vil gerne spille fodbold, selvom man selvfølgelig slet ikke kommer til at dominere lige så mange kampe som i sidste sæson.

I Burnley kan Mohamed Daramy i øvrigt blive en direkte konkurrent til Jacob Bruun Larsen, som Premier League-klubben hentede tidligere på sommeren. Begge spillere optræder oftest på venstre kant. 

– Det er lidt sjovt at tænke på, men nu er der jo ingen lov om, at de begge skal spille der, de kan også bruges andre steder i offensiven, men der bliver konkurrence om det, hvis Daramy skifter, fastslår Troels Bager Thøgersen.

Mohamed Daramy har stadig tre år tilbage af sin kontrakt i AFC Ajax. 



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Sergio Ramos i chokskifte?

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Vild med ny Eriksen-løsning

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Klar besked til FCK-fans

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne