Manchester City fik lørdag en forfærdelig begyndelse på sin kamp mod Crystal Palace, men en storspillende Kevin De Bruyne fik styr på tropperne.
Belgieren scorede selv og var arkitekten bag nærmest alle offensive aktioner, som førte til, at Manchester City vendte 0-2 til 5-2 hjemme på Etihad Stadium.
Det betyder, at klubben – i hvert fald for en stund – stryger op på fjerdepladsen i Premier League, hvor Crystal Palace er placeret som nummer 11.
Chelsea har en kamp i hånden i forhold til City, mens Newcastle har to. Pep Guardiolas tropper kan dermed dumpe tilbage på sjettepladsen, hvis resultaterne ikke flasker sig for dem.
I begyndelsen af lørdagens opgør var der ingen tegn på, at City skulle vinde. Allerede efter otte minutter scorede Eberechi Eze et nemt mål efter et indlæg, som kom, mens værternes forsvar hang langt efter.
Og efter 21 minutter headede Chris Richards bolden i mål efter et hjørnespark, som Ederson i Manchester City-målet kom helt skævt ud til.
Men så vågnede hjemmeholdet op – og især Kevin De Bruyne tog affære.
Efter 21 minutter havde han et skud på stolpen, og tre minutter senere hamrede han kuglen i nettet direkte på frispark.
Alt, hvad belgieren rørte ved, blev farligt i denne periode, og efter 36 minutter headede han bolden ind i det farlige område foran mål, hvor Omar Marmoush dukkede op og udlignede.
I første halvlegs overtid misbrugte De Bruyne en stor chance, men tog revanche to minutter inde i anden halvleg, da han servede bolden på et sølvfad for Mateo Kovacic, som hamrede den i nettet med et hårdt, fladt spark.
Først ved scoringen til 4-2 fik vi et City-mål, som Kevin De Bruyne ikke var involveret i. Denne gang stod keeper Ederson for oplægget med et langt udspark til James McAtee, som løb dybt og scorede på en friløber.
20-årige Nico O’Reilly slog det sidste søm i Palace-kisten, da han med godt ti minutter igen sparkede bolden i mål, da den faldt ned for fødderne af ham i udkanten af feltet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Chok – henter første VM-point nogensinde
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
TOPNYHED