De Bruyne satte City i gang efter katastrofestart

Kevin De Bruyne var den store arkitekt, da Manchester City vendte 0-2 til 5-2 mod Crystal Palace.



Manchester City fik lørdag en forfærdelig begyndelse på sin kamp mod Crystal Palace, men en storspillende Kevin De Bruyne fik styr på tropperne.

Belgieren scorede selv og var arkitekten bag nærmest alle offensive aktioner, som førte til, at Manchester City vendte 0-2 til 5-2 hjemme på Etihad Stadium.

Det betyder, at klubben – i hvert fald for en stund – stryger op på fjerdepladsen i Premier League, hvor Crystal Palace er placeret som nummer 11.

Chelsea har en kamp i hånden i forhold til City, mens Newcastle har to. Pep Guardiolas tropper kan dermed dumpe tilbage på sjettepladsen, hvis resultaterne ikke flasker sig for dem.

I begyndelsen af lørdagens opgør var der ingen tegn på, at City skulle vinde. Allerede efter otte minutter scorede Eberechi Eze et nemt mål efter et indlæg, som kom, mens værternes forsvar hang langt efter.

Og efter 21 minutter headede Chris Richards bolden i mål efter et hjørnespark, som Ederson i Manchester City-målet kom helt skævt ud til.

Men så vågnede hjemmeholdet op – og især Kevin De Bruyne tog affære.

Efter 21 minutter havde han et skud på stolpen, og tre minutter senere hamrede han kuglen i nettet direkte på frispark.

Alt, hvad belgieren rørte ved, blev farligt i denne periode, og efter 36 minutter headede han bolden ind i det farlige område foran mål, hvor Omar Marmoush dukkede op og udlignede.

I første halvlegs overtid misbrugte De Bruyne en stor chance, men tog revanche to minutter inde i anden halvleg, da han servede bolden på et sølvfad for Mateo Kovacic, som hamrede den i nettet med et hårdt, fladt spark.

Først ved scoringen til 4-2 fik vi et City-mål, som Kevin De Bruyne ikke var involveret i. Denne gang stod keeper Ederson for oplægget med et langt udspark til James McAtee, som løb dybt og scorede på en friløber.

20-årige Nico O’Reilly slog det sidste søm i Palace-kisten, da han med godt ti minutter igen sparkede bolden i mål, da den faldt ned for fødderne af ham i udkanten af feltet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

“Det går over i historien”

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’