Manchester City fik lørdag en forfærdelig begyndelse på sin kamp mod Crystal Palace, men en storspillende Kevin De Bruyne fik styr på tropperne.
Belgieren scorede selv og var arkitekten bag nærmest alle offensive aktioner, som førte til, at Manchester City vendte 0-2 til 5-2 hjemme på Etihad Stadium.
Det betyder, at klubben – i hvert fald for en stund – stryger op på fjerdepladsen i Premier League, hvor Crystal Palace er placeret som nummer 11.
Chelsea har en kamp i hånden i forhold til City, mens Newcastle har to. Pep Guardiolas tropper kan dermed dumpe tilbage på sjettepladsen, hvis resultaterne ikke flasker sig for dem.
I begyndelsen af lørdagens opgør var der ingen tegn på, at City skulle vinde. Allerede efter otte minutter scorede Eberechi Eze et nemt mål efter et indlæg, som kom, mens værternes forsvar hang langt efter.
Og efter 21 minutter headede Chris Richards bolden i mål efter et hjørnespark, som Ederson i Manchester City-målet kom helt skævt ud til.
Men så vågnede hjemmeholdet op – og især Kevin De Bruyne tog affære.
Efter 21 minutter havde han et skud på stolpen, og tre minutter senere hamrede han kuglen i nettet direkte på frispark.
Alt, hvad belgieren rørte ved, blev farligt i denne periode, og efter 36 minutter headede han bolden ind i det farlige område foran mål, hvor Omar Marmoush dukkede op og udlignede.
I første halvlegs overtid misbrugte De Bruyne en stor chance, men tog revanche to minutter inde i anden halvleg, da han servede bolden på et sølvfad for Mateo Kovacic, som hamrede den i nettet med et hårdt, fladt spark.
Først ved scoringen til 4-2 fik vi et City-mål, som Kevin De Bruyne ikke var involveret i. Denne gang stod keeper Ederson for oplægget med et langt udspark til James McAtee, som løb dybt og scorede på en friløber.
20-årige Nico O’Reilly slog det sidste søm i Palace-kisten, da han med godt ti minutter igen sparkede bolden i mål, da den faldt ned for fødderne af ham i udkanten af feltet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU