Denne gang er Solskjær for alvor i knibe

VIDEOANALYSE: Ole Gunnar Solskjærs position i Manchester United har længe været diskuteret, men nu er nordmanden for alvor i fare for at miste sit job.



Trods en skidt sæsonstart og ringe præstationer mod ærkerivalerne Liverpool og Manchester City, bestrider Ole Gunnar Solskjær stadig managerposten i Manchester United. Det bliver der heller ikke ændret på til weekendens kamp mod Watford.

Men nu beretter Manchester Evening News, at klubben har tænkt sig at fyre Solskjær, og det bør bekymre nordmanden, selvom engelske medier igennem længere tid har meldt ham færdig i Manchester United.

Her forklarer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, hvorfor Ole Gunnar Solskjær for alvor er i knibe denne gang.

– Denne gang bider jeg mærke i det og tager det mere alvorligt, og det skyldes det medie, der har lavet historien. Det er lokalmediet Manchester Evening News, som, uden at fornærme nogen, plejer at holde sig tæt til det, ledelserne i Manchester United og Manchester City mener.

– Selvfølgelig går man til spillet på banen, men i det udenfor plejer man at kunne se, at mediet taler rigtig godt med ledelsen – både i City og i Manchester United. Det er det, der får mig til at spidse ører denne gang og faktisk mere, end hvis det var en af de større tabloidaviser i England eller et af de store medier med base i London. Det her smager af lidt mere.

I videoen over artiklen får du resten af Troels Bager Thøgersens analyse, hvor han også kommenterer på mulige afløsere for Ole Gunnar Solskjær.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul