– Det er en kæmpe, kæmpe beslutning

Enzo Maresca står overfor en kæmpe beslutning forud for mandagens kamp mod West Ham, hvor danske Filip Jörgensen kan vippe rivalen Robert Sanchez af pinden.



Meget tyder på, at Filip Jörgensen lige nu står med en gylden chance i Chelsea, hvor den danske U21-landsholdsmålmand har været andetvalg i denne sæson.

I Chelseas to seneste Premier League-kampe mod Wolverhampton og Manchester City har førstevalget Robert Sanchez nemlig begået store brølere, der har kostet mål, hvilket har fået Chelsea-tilhængerne til at vende sig mod spanieren, der blev købt i Brighton i 2023.

Enzo Maresca har længe bakket insisterende op om Robert Sanchez, men på det seneste er Chelsea-cheftræneren også begyndt at kritisere spanieren, der ifølge Sky Sports-eksperten Jamie Carragher slet ikke har niveau til en topklub i Premier League.

For Simon Johnson, der dækker Chelsea for The Athletic, er der ingen tvivl om, at Maresca står med en hovedpine forud for mandagens hjemmekamp mod West Ham.

– Maresca står i en meget svær situation. Fansene er så meget efter Sanchez, at hvis Maresca fortsætter med at bruge Sanchez, så vil Marescas popularitet, som allerede er lidt nedadgående på grund af resultaterne, blive påvirket yderligere, fordi han så holder fast i en upålidelig målmand, der bliver ved med at lave fejl, siger Simon Johnson til Tipsbladet.

På et pressemøde tidligere i dag udtalte Enzo Maresca, at han stadig ikke har taget en beslutning om, hvorvidt Robert Sanchez eller Filip Jörgensen kommer til at vogte buret mod West Ham.

– Det gode er, at uanset hvilken beslutning, jeg tager, vil jeg have en god fornemmelse, for Filip har gjort det godt hver eneste gang, han har spillet. Vi må se om, det bliver Filip eller Robert, men uanset hvad vil det være okay, lød det, ifølge BBC, fra Enzo Maresca.

Enzo Maresca står med en kæmpe stor beslutning inden mandagens kamp mod West Ham (Foto: Alamy).

Sanchez i strid modvind
Ifølge Simon Johnson er det nu eller aldrig for Filip Jörgensen.

– Det er altid svært at spå om (hvad Maresca vælger, red.), men man må sige, at det er en kæmpe, kæmpe beslutning, Maresca står over for. Lad os sige det sådan det her: Hvis han ikke laver ændringen nu, så bliver man nødt til at stille sig selv spørgsmålet, hvorvidt han overhovedet kommer til at gøre det i den her sæson. For der har ikke været noget bedre argument eller en bedre grund til at lave skiftet, end der er lige nu. Sanchez har lavet fejl i to kampe i træk, siger Simon Johnson.

Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez i strid modvind blandt Chelseas fans lige nu.

– Han bliver nu buhet af Chelseas fans. Og man tænker næsten, at det ikke kun handler om, at Maresca står bag Sanchez. Om det måske også handler om at beskytte Sanchez og tage ham lidt ud af skudlinjen. Men hvis han ikke vælger Jörgensen, så vil det sende lidt af et signal til Jörgensen om, at hans næste kamp nok bliver mod Brighton i FA Cup’en eller i Conference League, siger Simon Johnson og fortsætter:

– Jörgensen kommer stadig til at få kampe i den her sæson. Det handler bare om, hvorvidt Maresca lige nu er klar til at trykke på knappen, hvad angår Sanchez i Premier League.

Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez dog ikke Filip Jörgensens eneste rival i Chelsea, hvis man kigger i et lidt længere sigte, da London-klubben i sommer købte den unge belgier Mike Penders, som i denne sæson er blevet sendt tilbage til Genk på leje, men som er et målmandstalent, der er rigtigt store forventninger til i Chelsea.

Filip Jörgensen har i denne sæson fået to Premier League-kampe mod bundholdene Southampton og Ipswich, da Enzo Maresca valgte at rotere spillere, men ellers har den 22-årige dansker stået alle kampene i Conference League og i pokalturneringerne.

– Ud fra det, jeg har set fra ham, så ser han komfortabel ud, men han har stadig også meget at bevise. Straffesparket, han begik mod Ipswich, selvom det måske var lidt hårdt dømt, har nok fået Maresca til at tænke sig om en ekstra gang. På grund af den måde, Jörgensen kom lidt panisk ud af sit mål, lyder det afslutningsvist fra Simon Johnson.

Det er på mandag klokken 21.00, at Chelsea møder West Ham i Premier League.

Fem kvarter inden kickoff får vi svar på, om Filip Jörgensen har vippet Robert Sanchez af pinden.






Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæmpeklub jagter Højbjerg

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Er det Chido Obis store chance?

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Pernille Harder med perlemål

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Tog smutvej – Billing er overrasket

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’