– Det er en kæmpe, kæmpe beslutning

Enzo Maresca står overfor en kæmpe beslutning forud for mandagens kamp mod West Ham, hvor danske Filip Jörgensen kan vippe rivalen Robert Sanchez af pinden.



Meget tyder på, at Filip Jörgensen lige nu står med en gylden chance i Chelsea, hvor den danske U21-landsholdsmålmand har været andetvalg i denne sæson.

I Chelseas to seneste Premier League-kampe mod Wolverhampton og Manchester City har førstevalget Robert Sanchez nemlig begået store brølere, der har kostet mål, hvilket har fået Chelsea-tilhængerne til at vende sig mod spanieren, der blev købt i Brighton i 2023.

Enzo Maresca har længe bakket insisterende op om Robert Sanchez, men på det seneste er Chelsea-cheftræneren også begyndt at kritisere spanieren, der ifølge Sky Sports-eksperten Jamie Carragher slet ikke har niveau til en topklub i Premier League.

For Simon Johnson, der dækker Chelsea for The Athletic, er der ingen tvivl om, at Maresca står med en hovedpine forud for mandagens hjemmekamp mod West Ham.

– Maresca står i en meget svær situation. Fansene er så meget efter Sanchez, at hvis Maresca fortsætter med at bruge Sanchez, så vil Marescas popularitet, som allerede er lidt nedadgående på grund af resultaterne, blive påvirket yderligere, fordi han så holder fast i en upålidelig målmand, der bliver ved med at lave fejl, siger Simon Johnson til Tipsbladet.

På et pressemøde tidligere i dag udtalte Enzo Maresca, at han stadig ikke har taget en beslutning om, hvorvidt Robert Sanchez eller Filip Jörgensen kommer til at vogte buret mod West Ham.

– Det gode er, at uanset hvilken beslutning, jeg tager, vil jeg have en god fornemmelse, for Filip har gjort det godt hver eneste gang, han har spillet. Vi må se om, det bliver Filip eller Robert, men uanset hvad vil det være okay, lød det, ifølge BBC, fra Enzo Maresca.

Enzo Maresca står med en kæmpe stor beslutning inden mandagens kamp mod West Ham (Foto: Alamy).

Sanchez i strid modvind
Ifølge Simon Johnson er det nu eller aldrig for Filip Jörgensen.

– Det er altid svært at spå om (hvad Maresca vælger, red.), men man må sige, at det er en kæmpe, kæmpe beslutning, Maresca står over for. Lad os sige det sådan det her: Hvis han ikke laver ændringen nu, så bliver man nødt til at stille sig selv spørgsmålet, hvorvidt han overhovedet kommer til at gøre det i den her sæson. For der har ikke været noget bedre argument eller en bedre grund til at lave skiftet, end der er lige nu. Sanchez har lavet fejl i to kampe i træk, siger Simon Johnson.

Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez i strid modvind blandt Chelseas fans lige nu.

– Han bliver nu buhet af Chelseas fans. Og man tænker næsten, at det ikke kun handler om, at Maresca står bag Sanchez. Om det måske også handler om at beskytte Sanchez og tage ham lidt ud af skudlinjen. Men hvis han ikke vælger Jörgensen, så vil det sende lidt af et signal til Jörgensen om, at hans næste kamp nok bliver mod Brighton i FA Cup’en eller i Conference League, siger Simon Johnson og fortsætter:

– Jörgensen kommer stadig til at få kampe i den her sæson. Det handler bare om, hvorvidt Maresca lige nu er klar til at trykke på knappen, hvad angår Sanchez i Premier League.

Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez dog ikke Filip Jörgensens eneste rival i Chelsea, hvis man kigger i et lidt længere sigte, da London-klubben i sommer købte den unge belgier Mike Penders, som i denne sæson er blevet sendt tilbage til Genk på leje, men som er et målmandstalent, der er rigtigt store forventninger til i Chelsea.

Filip Jörgensen har i denne sæson fået to Premier League-kampe mod bundholdene Southampton og Ipswich, da Enzo Maresca valgte at rotere spillere, men ellers har den 22-årige dansker stået alle kampene i Conference League og i pokalturneringerne.

– Ud fra det, jeg har set fra ham, så ser han komfortabel ud, men han har stadig også meget at bevise. Straffesparket, han begik mod Ipswich, selvom det måske var lidt hårdt dømt, har nok fået Maresca til at tænke sig om en ekstra gang. På grund af den måde, Jörgensen kom lidt panisk ud af sit mål, lyder det afslutningsvist fra Simon Johnson.

Det er på mandag klokken 21.00, at Chelsea møder West Ham i Premier League.

Fem kvarter inden kickoff får vi svar på, om Filip Jörgensen har vippet Robert Sanchez af pinden.






EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

– Det er en gigantisk fiasko

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Boilesen peger på FC København



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Viborg FF – Brøndby IF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

OB – FC Midtjylland

FCK-bænken var rasende!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Video: Her kommer AGF bagud

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Salah strålede for Liverpool

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer