Meget tyder på, at Filip Jörgensen lige nu står med en gylden chance i Chelsea, hvor den danske U21-landsholdsmålmand har været andetvalg i denne sæson.
I Chelseas to seneste Premier League-kampe mod Wolverhampton og Manchester City har førstevalget Robert Sanchez nemlig begået store brølere, der har kostet mål, hvilket har fået Chelsea-tilhængerne til at vende sig mod spanieren, der blev købt i Brighton i 2023.
Enzo Maresca har længe bakket insisterende op om Robert Sanchez, men på det seneste er Chelsea-cheftræneren også begyndt at kritisere spanieren, der ifølge Sky Sports-eksperten Jamie Carragher slet ikke har niveau til en topklub i Premier League.
For Simon Johnson, der dækker Chelsea for The Athletic, er der ingen tvivl om, at Maresca står med en hovedpine forud for mandagens hjemmekamp mod West Ham.
– Maresca står i en meget svær situation. Fansene er så meget efter Sanchez, at hvis Maresca fortsætter med at bruge Sanchez, så vil Marescas popularitet, som allerede er lidt nedadgående på grund af resultaterne, blive påvirket yderligere, fordi han så holder fast i en upålidelig målmand, der bliver ved med at lave fejl, siger Simon Johnson til Tipsbladet.
På et pressemøde tidligere i dag udtalte Enzo Maresca, at han stadig ikke har taget en beslutning om, hvorvidt Robert Sanchez eller Filip Jörgensen kommer til at vogte buret mod West Ham.
– Det gode er, at uanset hvilken beslutning, jeg tager, vil jeg have en god fornemmelse, for Filip har gjort det godt hver eneste gang, han har spillet. Vi må se om, det bliver Filip eller Robert, men uanset hvad vil det være okay, lød det, ifølge BBC, fra Enzo Maresca.

Enzo Maresca står med en kæmpe stor beslutning inden mandagens kamp mod West Ham (Foto: Alamy).
Sanchez i strid modvind
Ifølge Simon Johnson er det nu eller aldrig for Filip Jörgensen.
– Det er altid svært at spå om (hvad Maresca vælger, red.), men man må sige, at det er en kæmpe, kæmpe beslutning, Maresca står over for. Lad os sige det sådan det her: Hvis han ikke laver ændringen nu, så bliver man nødt til at stille sig selv spørgsmålet, hvorvidt han overhovedet kommer til at gøre det i den her sæson. For der har ikke været noget bedre argument eller en bedre grund til at lave skiftet, end der er lige nu. Sanchez har lavet fejl i to kampe i træk, siger Simon Johnson.
Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez i strid modvind blandt Chelseas fans lige nu.
– Han bliver nu buhet af Chelseas fans. Og man tænker næsten, at det ikke kun handler om, at Maresca står bag Sanchez. Om det måske også handler om at beskytte Sanchez og tage ham lidt ud af skudlinjen. Men hvis han ikke vælger Jörgensen, så vil det sende lidt af et signal til Jörgensen om, at hans næste kamp nok bliver mod Brighton i FA Cup’en eller i Conference League, siger Simon Johnson og fortsætter:
– Jörgensen kommer stadig til at få kampe i den her sæson. Det handler bare om, hvorvidt Maresca lige nu er klar til at trykke på knappen, hvad angår Sanchez i Premier League.
Ifølge Simon Johnson er Robert Sanchez dog ikke Filip Jörgensens eneste rival i Chelsea, hvis man kigger i et lidt længere sigte, da London-klubben i sommer købte den unge belgier Mike Penders, som i denne sæson er blevet sendt tilbage til Genk på leje, men som er et målmandstalent, der er rigtigt store forventninger til i Chelsea.
Filip Jörgensen har i denne sæson fået to Premier League-kampe mod bundholdene Southampton og Ipswich, da Enzo Maresca valgte at rotere spillere, men ellers har den 22-årige dansker stået alle kampene i Conference League og i pokalturneringerne.
– Ud fra det, jeg har set fra ham, så ser han komfortabel ud, men han har stadig også meget at bevise. Straffesparket, han begik mod Ipswich, selvom det måske var lidt hårdt dømt, har nok fået Maresca til at tænke sig om en ekstra gang. På grund af den måde, Jörgensen kom lidt panisk ud af sit mål, lyder det afslutningsvist fra Simon Johnson.
Det er på mandag klokken 21.00, at Chelsea møder West Ham i Premier League.
Fem kvarter inden kickoff får vi svar på, om Filip Jörgensen har vippet Robert Sanchez af pinden.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Nu klager FC Barcelona igen
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt