Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Chelsea-målmanden Robert Sanchez er i strid modvind efter endnu et drop, og ifølge engelsk avis bør danske Filip Jörgensen nu forfremmes til førstevalg i storklubben.



Filip Jörgensen skiftede i sommer Villarreal ud med Chelsea, men den danske keeper har indtil videre stået i skyggen af Robert Sanchez i London-klubben.

Spanieren har dog til tider været udskældt i denne sæson, og i mandagens hjemmekamp mod Wolverhampton var den gal igen, da Sanchez tabte bolden efter et hjørnespark, hvorefter Matt Doherty kunne udligne til 1-1 lige før pausen.

Sky Sports-ekspert Jamie Carragher var alt andet end imponeret over Sanchez’ målmandsspil.

– Han får skubbet en modspiller væk, så han har tid til at håndtere situationen. Han skal bare bokse den væk. Han er en Premier League-målmand. Der er ikke frispark, der er ingenting. Vi bliver ved med at se tegn på, at Sanchez er en Premier League-målmand – men måske for et hold i den nederste halvdel af tabellen, ikke for et tophold, lød det Jamie Carragher på Sky Sports.

I studiet var også den tidligere Chelsea-stjerne Emmanuel Petit, der også var dybt uforstående overfor Sanchez’ beslutning om ikke at bokse væk.

Ifølge den engelske avis Express bør Sanchez ikke længere stå for Chelsea.

– Chelsea har brug for en bedre førstemålmand. Det er klokkeklart, lyder det fra Express, som peger på, at Sanchez nu direkte har kostet fire mål i Premier League i denne sæson.

Ifølge Express er Robert Sanchez en åbenlys svaghed på Chelseas hold, og avisen argumenterer for, at spanierens fejl kan blive dyre i jagten på at kvalificere sig til Champions League.

– Tiden er kommet til, at reserven Filip Jörgensen får chancen i Premier League. Han har virket lovende og han har faktisk haft flere clean sheets – fem i 13 kampe, mens Sanchez har haft fire i 20 kampe.

– Han er et langsigtet projekt, men hvis man ikke ser danskeren som værende en opgradering i forhold til den nuværende version af Sanchez, så er ingen af dem måske gode nok til London-klubben, skriver Express.

Express peger endvidere på, at Robert Sanchez ganske simpelt ikke har niveauet til Chelsea, og at cheftræner Enzo Maresca nu i stedet må få afklaret, om Filip Jörgensen så har niveauet.

Ellers bør Chelsea-træneren hente en forstærkning som eksempelvis danske Mads Hermansen, lyder det afslutningsvist fra Express.

Filip Jörgensen har i denne sæson spillet to Premier League-kampe, mens den danske U21-landsholdsmålmand har været foretrukket i Conference League og i pokalturneringerne.



Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Dansker med kongemål mod Napoli

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Liverpool-træner er ked af prædikat

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Har talt med Ferguson om United-job

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Manchester United overvejer ham

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’