Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Chelsea-målmanden Robert Sanchez er i strid modvind efter endnu et drop, og ifølge engelsk avis bør danske Filip Jörgensen nu forfremmes til førstevalg i storklubben.



Filip Jörgensen skiftede i sommer Villarreal ud med Chelsea, men den danske keeper har indtil videre stået i skyggen af Robert Sanchez i London-klubben.

Spanieren har dog til tider været udskældt i denne sæson, og i mandagens hjemmekamp mod Wolverhampton var den gal igen, da Sanchez tabte bolden efter et hjørnespark, hvorefter Matt Doherty kunne udligne til 1-1 lige før pausen.

Sky Sports-ekspert Jamie Carragher var alt andet end imponeret over Sanchez’ målmandsspil.

– Han får skubbet en modspiller væk, så han har tid til at håndtere situationen. Han skal bare bokse den væk. Han er en Premier League-målmand. Der er ikke frispark, der er ingenting. Vi bliver ved med at se tegn på, at Sanchez er en Premier League-målmand – men måske for et hold i den nederste halvdel af tabellen, ikke for et tophold, lød det Jamie Carragher på Sky Sports.

I studiet var også den tidligere Chelsea-stjerne Emmanuel Petit, der også var dybt uforstående overfor Sanchez’ beslutning om ikke at bokse væk.

Ifølge den engelske avis Express bør Sanchez ikke længere stå for Chelsea.

– Chelsea har brug for en bedre førstemålmand. Det er klokkeklart, lyder det fra Express, som peger på, at Sanchez nu direkte har kostet fire mål i Premier League i denne sæson.

Ifølge Express er Robert Sanchez en åbenlys svaghed på Chelseas hold, og avisen argumenterer for, at spanierens fejl kan blive dyre i jagten på at kvalificere sig til Champions League.

– Tiden er kommet til, at reserven Filip Jörgensen får chancen i Premier League. Han har virket lovende og han har faktisk haft flere clean sheets – fem i 13 kampe, mens Sanchez har haft fire i 20 kampe.

– Han er et langsigtet projekt, men hvis man ikke ser danskeren som værende en opgradering i forhold til den nuværende version af Sanchez, så er ingen af dem måske gode nok til London-klubben, skriver Express.

Express peger endvidere på, at Robert Sanchez ganske simpelt ikke har niveauet til Chelsea, og at cheftræner Enzo Maresca nu i stedet må få afklaret, om Filip Jörgensen så har niveauet.

Ellers bør Chelsea-træneren hente en forstærkning som eksempelvis danske Mads Hermansen, lyder det afslutningsvist fra Express.

Filip Jörgensen har i denne sæson spillet to Premier League-kampe, mens den danske U21-landsholdsmålmand har været foretrukket i Conference League og i pokalturneringerne.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vild spådom om FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Barcelona – Sevilla

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil