Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Chelsea-målmanden Robert Sanchez er i strid modvind efter endnu et drop, og ifølge engelsk avis bør danske Filip Jörgensen nu forfremmes til førstevalg i storklubben.



Filip Jörgensen skiftede i sommer Villarreal ud med Chelsea, men den danske keeper har indtil videre stået i skyggen af Robert Sanchez i London-klubben.

Spanieren har dog til tider været udskældt i denne sæson, og i mandagens hjemmekamp mod Wolverhampton var den gal igen, da Sanchez tabte bolden efter et hjørnespark, hvorefter Matt Doherty kunne udligne til 1-1 lige før pausen.

Sky Sports-ekspert Jamie Carragher var alt andet end imponeret over Sanchez’ målmandsspil.

– Han får skubbet en modspiller væk, så han har tid til at håndtere situationen. Han skal bare bokse den væk. Han er en Premier League-målmand. Der er ikke frispark, der er ingenting. Vi bliver ved med at se tegn på, at Sanchez er en Premier League-målmand – men måske for et hold i den nederste halvdel af tabellen, ikke for et tophold, lød det Jamie Carragher på Sky Sports.

I studiet var også den tidligere Chelsea-stjerne Emmanuel Petit, der også var dybt uforstående overfor Sanchez’ beslutning om ikke at bokse væk.

Ifølge den engelske avis Express bør Sanchez ikke længere stå for Chelsea.

– Chelsea har brug for en bedre førstemålmand. Det er klokkeklart, lyder det fra Express, som peger på, at Sanchez nu direkte har kostet fire mål i Premier League i denne sæson.

Ifølge Express er Robert Sanchez en åbenlys svaghed på Chelseas hold, og avisen argumenterer for, at spanierens fejl kan blive dyre i jagten på at kvalificere sig til Champions League.

– Tiden er kommet til, at reserven Filip Jörgensen får chancen i Premier League. Han har virket lovende og han har faktisk haft flere clean sheets – fem i 13 kampe, mens Sanchez har haft fire i 20 kampe.

– Han er et langsigtet projekt, men hvis man ikke ser danskeren som værende en opgradering i forhold til den nuværende version af Sanchez, så er ingen af dem måske gode nok til London-klubben, skriver Express.

Express peger endvidere på, at Robert Sanchez ganske simpelt ikke har niveauet til Chelsea, og at cheftræner Enzo Maresca nu i stedet må få afklaret, om Filip Jörgensen så har niveauet.

Ellers bør Chelsea-træneren hente en forstærkning som eksempelvis danske Mads Hermansen, lyder det afslutningsvist fra Express.

Filip Jörgensen har i denne sæson spillet to Premier League-kampe, mens den danske U21-landsholdsmålmand har været foretrukket i Conference League og i pokalturneringerne.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stjerne peger på Højlund

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!