Manchester United fik én på sinkadusen af Bournemouth på Old Trafford i går, lørdag, hvor de tabte med 3-0.
Rasmus Højlund startede på bænken, men kom ind i starten af anden halvleg.
Her kunne han hverken gøre fra og til, men hvis du spørger Premier League-legenden Ian Wright, havde han også svære arbejdsvilkår.
På et tidspunkt havde Diogo Dalo en mulighed for at smide bolden skråt tilbage til danskeren, der stod helt fri foran kassen, men han valgte i stedet at sende et skud afsted fra en snæver vinkel, og det var respektløst, mener Wright.
– Højlund var lige kommet ind, og han ville gerne have chancer. Det er et godt angreb, og Dalot kommer i en god position, hvor han kunne have sendt den ind til Højlund. Jeg synes, det er en total mangel på respekt for ham (Højlund, red.). Dalo anerkender ham ikke engang. Han skød fra den mest latterlige vinkel. Han kigger ikke engang efter Højlund, det var et latterligt skud, og Bournemouth scorede et minut senere. Højlund er nødt til at hive fat i ham i omklædningsrummet og sige "kom nu", fortæller Wright efter kampen ifølge den engelske avis Daily Mail.
Det var tolvte Premier League-kamp i rap, at den danske angriber ikke fik scoret. Det har blandt andet affødt kritik fra selveste Piers Morgan. Det kan du læse mere om HER.
Uniteds næste kamp er i mod Bayern Munchen i den sidste kamp af Champions League-gruppespillet på tirsdag klokken 21.00.
På samme tidspunkt skal FC Købehavn spille en altafgørende kamp mod Galatasaray i Parken, der kan sende 'Løverne' i ottendedelsfinalen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT