Drama til sidst: Everton reddet af VAR mod Liverpool

Everton og Liverpool spillede uafgjort i lørdagens Merseyside-derby, hvor gæsterne ellers var foran to gange.



Lørdag tørnede Everton og Liverpool sammen i det såkaldte Merseyside-derby, og de to mandskaber kom til kampen med vidt forskellige formkurver.

Everton havde således vundet deres seneste fire kampe i Premier League før kampen, hvorfor de også lå nummer et i ligaen, mens Liverpool senest tabte med hele 2-7 til Aston Villa.

Men i lørdagens kamp kunne Everton ikke fortsætte deres stime, da de måtte tage til takke med ét point. Det sluttede nemlig uafgjort, selvom Jürgen Klopp og Liverpool ellers var foran to gange undervejs.

Allerede efter tre minutter bragte Sadio Mane gæsterne foran. Andrew Robertson afdriblede en Everton-spiller i venstre side, før han sendte et fladt indlæg ind i fødderne på senegaleseren, der bragede bolden i kassen.

Umiddelbart efter var Jordan Pickford heldig i en situation, hvor der blev dømt offside i stedet for straffespark til Liverpool. Se den situation i videoen øverst i artiklen.

Knap et kvarter senere kom modsvaret i stedet fra Everton imidlertid, da Michael Keane headede et hjørnespark fra James Rodriguez i mål, og så stod det lige igen.

Læs også:Jürgen Klopp før derby: Ydmygelse kan have været sæsonens vigtigste kamp

Herefter skulle der gå næsten en time, før der igen blev scoret, men Mohammed Salah fik sendt bolden i kassen i det 72. minut. Everton fik ikke clearet et indlæg, og bolden havnede for fødderne af Salah, der køligt flugtede sit 100. mål for Liverpool i kassen.

Igen gik der dog ikke længe, før Everton udlignede. Ni minutter senere var brandvarme Dominic Calvert-Lewin nemlig på spil, da han headede bolden i mål. Det var hans niende sæsonmål på syv  kampe.

I slutminutterne kom der lidt yderligere drama, da Richarlison fra Everton blev udvist for en grim tackling på Liverpools Thiago. Og med ti mand så det ud til, at Everton ikke kunne holde stand. I overtiden sendte Jordan Henderson nemlig bolden i kassen, men her blev målet annulleret for offisde efter et VAR-tjek. 

Det sluttede i stedet 2-2, og det betyder, at Everton dog fortsat topper Premier League med 13 point efter fem spillerunder, mens Liverpool ligger nummer to med 10 point. 

Læs også:Blog: Premier League i største ændring siden 1992?
Læs også:Liste: Disse PL-klubber brugte flest og færrest penge i transfervinduet


Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC København – Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Liverpool ydmyget

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Viborg FF – Vejle Boldklub

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

– Jeg vil være den bedste

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby