Drama til sidst: Everton reddet af VAR mod Liverpool

Everton og Liverpool spillede uafgjort i lørdagens Merseyside-derby, hvor gæsterne ellers var foran to gange.



Lørdag tørnede Everton og Liverpool sammen i det såkaldte Merseyside-derby, og de to mandskaber kom til kampen med vidt forskellige formkurver.

Everton havde således vundet deres seneste fire kampe i Premier League før kampen, hvorfor de også lå nummer et i ligaen, mens Liverpool senest tabte med hele 2-7 til Aston Villa.

Men i lørdagens kamp kunne Everton ikke fortsætte deres stime, da de måtte tage til takke med ét point. Det sluttede nemlig uafgjort, selvom Jürgen Klopp og Liverpool ellers var foran to gange undervejs.

Allerede efter tre minutter bragte Sadio Mane gæsterne foran. Andrew Robertson afdriblede en Everton-spiller i venstre side, før han sendte et fladt indlæg ind i fødderne på senegaleseren, der bragede bolden i kassen.

Umiddelbart efter var Jordan Pickford heldig i en situation, hvor der blev dømt offside i stedet for straffespark til Liverpool. Se den situation i videoen øverst i artiklen.

Knap et kvarter senere kom modsvaret i stedet fra Everton imidlertid, da Michael Keane headede et hjørnespark fra James Rodriguez i mål, og så stod det lige igen.

Læs også:Jürgen Klopp før derby: Ydmygelse kan have været sæsonens vigtigste kamp

Herefter skulle der gå næsten en time, før der igen blev scoret, men Mohammed Salah fik sendt bolden i kassen i det 72. minut. Everton fik ikke clearet et indlæg, og bolden havnede for fødderne af Salah, der køligt flugtede sit 100. mål for Liverpool i kassen.

Igen gik der dog ikke længe, før Everton udlignede. Ni minutter senere var brandvarme Dominic Calvert-Lewin nemlig på spil, da han headede bolden i mål. Det var hans niende sæsonmål på syv  kampe.

I slutminutterne kom der lidt yderligere drama, da Richarlison fra Everton blev udvist for en grim tackling på Liverpools Thiago. Og med ti mand så det ud til, at Everton ikke kunne holde stand. I overtiden sendte Jordan Henderson nemlig bolden i kassen, men her blev målet annulleret for offisde efter et VAR-tjek. 

Det sluttede i stedet 2-2, og det betyder, at Everton dog fortsat topper Premier League med 13 point efter fem spillerunder, mens Liverpool ligger nummer to med 10 point. 

Læs også:Blog: Premier League i største ændring siden 1992?
Læs også:Liste: Disse PL-klubber brugte flest og færrest penge i transfervinduet


Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

I dialog med Brøndby

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

En kæmpe sejr

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Rangerer Eriksen over superstjerner

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…