Drama til sidst: Everton reddet af VAR mod Liverpool

Everton og Liverpool spillede uafgjort i lørdagens Merseyside-derby, hvor gæsterne ellers var foran to gange.



Lørdag tørnede Everton og Liverpool sammen i det såkaldte Merseyside-derby, og de to mandskaber kom til kampen med vidt forskellige formkurver.

Everton havde således vundet deres seneste fire kampe i Premier League før kampen, hvorfor de også lå nummer et i ligaen, mens Liverpool senest tabte med hele 2-7 til Aston Villa.

Men i lørdagens kamp kunne Everton ikke fortsætte deres stime, da de måtte tage til takke med ét point. Det sluttede nemlig uafgjort, selvom Jürgen Klopp og Liverpool ellers var foran to gange undervejs.

Allerede efter tre minutter bragte Sadio Mane gæsterne foran. Andrew Robertson afdriblede en Everton-spiller i venstre side, før han sendte et fladt indlæg ind i fødderne på senegaleseren, der bragede bolden i kassen.

Umiddelbart efter var Jordan Pickford heldig i en situation, hvor der blev dømt offside i stedet for straffespark til Liverpool. Se den situation i videoen øverst i artiklen.

Knap et kvarter senere kom modsvaret i stedet fra Everton imidlertid, da Michael Keane headede et hjørnespark fra James Rodriguez i mål, og så stod det lige igen.

Læs også:Jürgen Klopp før derby: Ydmygelse kan have været sæsonens vigtigste kamp

Herefter skulle der gå næsten en time, før der igen blev scoret, men Mohammed Salah fik sendt bolden i kassen i det 72. minut. Everton fik ikke clearet et indlæg, og bolden havnede for fødderne af Salah, der køligt flugtede sit 100. mål for Liverpool i kassen.

Igen gik der dog ikke længe, før Everton udlignede. Ni minutter senere var brandvarme Dominic Calvert-Lewin nemlig på spil, da han headede bolden i mål. Det var hans niende sæsonmål på syv  kampe.

I slutminutterne kom der lidt yderligere drama, da Richarlison fra Everton blev udvist for en grim tackling på Liverpools Thiago. Og med ti mand så det ud til, at Everton ikke kunne holde stand. I overtiden sendte Jordan Henderson nemlig bolden i kassen, men her blev målet annulleret for offisde efter et VAR-tjek. 

Det sluttede i stedet 2-2, og det betyder, at Everton dog fortsat topper Premier League med 13 point efter fem spillerunder, mens Liverpool ligger nummer to med 10 point. 

Læs også:Blog: Premier League i største ændring siden 1992?
Læs også:Liste: Disse PL-klubber brugte flest og færrest penge i transfervinduet






LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa