Droppet af dansk klub: Nu er han tæt på Liverpool

Johnny Heitinga var tæt på at blive FC Nordsjælland-træner tidligere på sommeren - nu er han i dialog om at blive assistenttræner i Liverpool.



Ikke meget skulle have været anderledes denne sommer, for at Johnny Heitinga havde været ny FC Nordsjælland-træner. 

Den hollandske legende var til samtale om jobbet i Farum, men blev slået på målstregen af Jens Fønsskov Olsen. 

Det er dog ikke sådan, at 40-årige Heitinga bare ligger derhjemme på sofaen og er ærgerlig over den beslutning, for han har kurs mod et langt større job. Således er han i dialog med Liverpool om at blive assistenttræner for Arne Slot. 

Det fortæller han til De Telegraaf. 

– Alt, jeg kan sige nu, er, at jeg er blevet kontaktet, og at min agent Rob Jansen og jeg er i dialog om det, siger han til avisen.

En assistenttrænerolle i Premier League vil ikke være helt fremmed for den tidligere Everton-spiller, der var David Moyes' højre hånd i West Ham i sidste sæson. Det stykke arbejde skulle han have udført med stor succes.

Tidligere har han haft utallige trænerroller i AFC Ajax. Både på diverse ungdomshold, men også som midlertidig cheftræner. 

Cheftræner kunne han være blevet i FC Nordsjælland, men turen lader altså til at gå mod England igen. 

Arne Slot er i øjeblikket i gang med at samle sit trænerteam i Liverpool, efter den tidligere Feyenoord-træner startede trænergerningen tidligere på måneden. Meget tyder på, at Johnny Heitinga er en nøglebrik i det puslespil.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Tiden er ved at rinde ud

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

AGF jagter hollandsk talent

Snart sker det

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Jakob Poulsen uddeler topkarakter