Dyr dansk bomber til Everton?

Evertons tidligere scout i Skandinavien peger på danske Kasper Høgh som et potentielt indkøb for Premier League-klubben denne vinter.



Tirsdag morgen kom det frem i England, at danskerklubben Norwich har afgivet et bud på Bodø/Glimts Kasper Høgh – hvilket i øvrigt passer med Tipsbladets oplysninger.

Tirsdag aften steg den danske bombers pris formentlig markant, da han i Champions League-opgøret mod Manchester City skød det engelske storhold fuldstændigt i sænk i første halvleg, hvor han på få minutter passerede stjernemålmanden Gianluigi Donnarumma to gange. Pep Guardiolas tropper blev sendt hjem fra det nordlige Norge med et 3-1-nederlag i baggagen.

Få timer før tirsdagens Champions League-opgør i Norge pegede Bryan King, der fra 2008 til 2017 fungerede som Evertons scout i Skandinavien, på, at Kasper Høgh kan være et emne i Everton.

– David Moyes kan godt lide skandinaviske spillere, han har haft en del af dem i årenes løb. Det bliver spændende at se, hvad der sker i Bodø/Glimt, de spiller mod Manchester City i aften. Høgh, som Bodø/Glimt har på toppen, har tiltrukket masser af interesse. Han vil være en spiller, der bliver fulgt i januar, for de har kun to kampe tilbage i Champions League, og jeg tror ikke, de går videre.

– Det er et godt tidspunkt at indkassere penge for en spiller, når der i Norge typisk ikke er så meget rift om skandinaviske spillere i januar. Jeg vil tro, at Bodø/Glimt har en klausul på 15 millioner pund, med variabler, der kan komme op på 20 millioner pund totalt (170 millioner kroner, red.). I de her tider vil det være billigt, sagde Bryan King her til Goodison News.

Med tirsdagens opvisning mod Manchester City har Kasper Høgh næppe gjort sig mindre interessant for eventuelle bejlere i Premier League og andetsteds.

Den 25-årige danske bomber, der har en fortid i blandt andet Randers FC og AaB, scorede i sidste sæson 17 gange i 28 kampe i Eliteserien.





► LIVE

LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

På rov i FC Nordsjælland?

– Helt særlig situation med Dolberg

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Legende anbefalede Superligaen og Aarhus

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden