En af de mulige købere af Chelsea trækker sig fra budprocessen.
Den amerikanske Ricketts-familie, som ejer baseballklubben Chicago Cubs, ønsker ikke længere at købe fodboldklubben Chelsea.
Det oplyser Ricketts-familien, som er i et konsortium ved navn Ricketts-Griffin-Gilbert Group, fredag ifølge AFP.
Der dukkede problemer op undervejs, lyder forklaringen.
– I processen med at færdiggøre buddet blev det stadig tydeligere, at visse problemer ikke kunne løses på grund af den usædvanlige dynamik omkring salgsprocessen, oplyser Ricketts-familien.
Chelsea er sat til salg af Roman Abramovich, men russeren får ingen penge i lommen, når et salg er gennemført.
Den britiske regering har således indført strenge sanktioner mod Roman Abramovich, som ikke må omsætte penge i Storbritannien. Et salg af Chelsea skal derfor ske under opsyn af det britiske finansministerium.
Chelsea-ejeren er en af flere russiske rigmænd, der har fået deres værdier indefrosset som følge af Ruslands invasion af Ukraine.
Den britiske regering har angiveligt beviser for, at Abramovich har tætte forbindelser til Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Efter at Ricketts-familien har trukket sig, er der ifølge den amerikanske bank Raine Group, der står for Chelsea-salget, to mulige købere tilbage. Det skriver AFP.
Det drejer sig om et konsortium ledet af den amerikanske forretningsmand Todd Boehly og Clearlake Capital.
Derudover er et konsortium med den tidligere Liverpool-bestyrelsesformand Martin Broughton i spidsen stadig i spil.
Todd Boehly er i forvejen medejer af flere sportshold. Det drejer sig blandt andet om baseballholdet Los Angeles Dodgers og basketballholdet Los Angeles Lakers.
Gruppen med Martin Broughton i spidsen har sine økonomiske muskler fra de to amerikanere Josh Harris og David Blitzer.
De er i forvejen medejere af blandt andet basketballholdet Philadelphia 76ers og Premier League-klubben Crystal Palace. Andele i Crystal Palace forventes amerikanerne at måtte frasælge, hvis de vil være ejere i Chelsea.
Salget af Chelsea ventes at indbringe omkring tre milliarder pund.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
