En af de mulige købere af Chelsea trækker sig fra budprocessen.
Den amerikanske Ricketts-familie, som ejer baseballklubben Chicago Cubs, ønsker ikke længere at købe fodboldklubben Chelsea.
Det oplyser Ricketts-familien, som er i et konsortium ved navn Ricketts-Griffin-Gilbert Group, fredag ifølge AFP.
Der dukkede problemer op undervejs, lyder forklaringen.
– I processen med at færdiggøre buddet blev det stadig tydeligere, at visse problemer ikke kunne løses på grund af den usædvanlige dynamik omkring salgsprocessen, oplyser Ricketts-familien.
Chelsea er sat til salg af Roman Abramovich, men russeren får ingen penge i lommen, når et salg er gennemført.
Den britiske regering har således indført strenge sanktioner mod Roman Abramovich, som ikke må omsætte penge i Storbritannien. Et salg af Chelsea skal derfor ske under opsyn af det britiske finansministerium.
Chelsea-ejeren er en af flere russiske rigmænd, der har fået deres værdier indefrosset som følge af Ruslands invasion af Ukraine.
Den britiske regering har angiveligt beviser for, at Abramovich har tætte forbindelser til Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Efter at Ricketts-familien har trukket sig, er der ifølge den amerikanske bank Raine Group, der står for Chelsea-salget, to mulige købere tilbage. Det skriver AFP.
Det drejer sig om et konsortium ledet af den amerikanske forretningsmand Todd Boehly og Clearlake Capital.
Derudover er et konsortium med den tidligere Liverpool-bestyrelsesformand Martin Broughton i spidsen stadig i spil.
Todd Boehly er i forvejen medejer af flere sportshold. Det drejer sig blandt andet om baseballholdet Los Angeles Dodgers og basketballholdet Los Angeles Lakers.
Gruppen med Martin Broughton i spidsen har sine økonomiske muskler fra de to amerikanere Josh Harris og David Blitzer.
De er i forvejen medejere af blandt andet basketballholdet Philadelphia 76ers og Premier League-klubben Crystal Palace. Andele i Crystal Palace forventes amerikanerne at måtte frasælge, hvis de vil være ejere i Chelsea.
Salget af Chelsea ventes at indbringe omkring tre milliarder pund.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
