Eks-medspiller om Schmeichel: Han var et mareridt

Kasper Schmeichels indflydelse i omklædningsrummet er stærkt savnet i Leicester, lyder det nu fra danskerens tidligere holdkammerat, Danny Simpson.



Det er gået drastisk ned ad bakke for Leicester efter Kasper Schmeichels exit i sommer, og ifølge danskerens tidligere holdkammerat har Leicesters aktuelle krise blot understreget den betydning, som Schmeichel havde i den engelske klub. 

Ifølge Danny Simpson er der således ingen tvivl om, at Kasper Schmeichel i disse dage er savnet i Leicester, hvor waliseren Danny Ward i stedet har fået chancen. 

– Jeg elsker Danny Ward, han er en god ven, men jeg tror, at folk nu har indset, hvis de ikke allerede havde gjort det, hvor god Kasper er. Jeg vil sige, at især i løbet af de seneste år har han været en af de bedste målmænd i Premier League, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Danny Simpson. 

– Hans distribution og de store redninger, han laver. I sidste sæson var han nok nummer to på listen over flest redninger, hvilket viste, at Leicester stadig indkasserede chancer, men Kasper reddede dem. 

Ifølge Danny Simpson var Kasper Schmeichel generelt også bare en god indflydelse i omklædningsrummet.

– Med Kasper var det ikke kun inde på banen, men også udenfor. Han var et mareridt. Når jeg siger mareridt, så mener jeg det på en god måde. Han beklager sig altid, men på en god måde. Han er en leder og en, som man stole på i omklædningsrummet, siger Simpson.

– Så man har ikke bare mistet noget på banen, man har også mistet en enorm indflydelse udenfor banen, i forhold til holdånd og sammenhold. 

Mens Kasper Schmeichel tilsyneladende er stærkt savnet i Leicester, så har danskeren efter sit skifte til Nice fået overraskende meget kritik i den franske presse. Senest var der kritik til Schmeichel efter lørdagens nederlag til Paris Saint-Germain, hvilket du kan læse om HER.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen