Eks-medspiller om Schmeichel: Han var et mareridt

Kasper Schmeichels indflydelse i omklædningsrummet er stærkt savnet i Leicester, lyder det nu fra danskerens tidligere holdkammerat, Danny Simpson.



Det er gået drastisk ned ad bakke for Leicester efter Kasper Schmeichels exit i sommer, og ifølge danskerens tidligere holdkammerat har Leicesters aktuelle krise blot understreget den betydning, som Schmeichel havde i den engelske klub. 

Ifølge Danny Simpson er der således ingen tvivl om, at Kasper Schmeichel i disse dage er savnet i Leicester, hvor waliseren Danny Ward i stedet har fået chancen. 

– Jeg elsker Danny Ward, han er en god ven, men jeg tror, at folk nu har indset, hvis de ikke allerede havde gjort det, hvor god Kasper er. Jeg vil sige, at især i løbet af de seneste år har han været en af de bedste målmænd i Premier League, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Danny Simpson. 

– Hans distribution og de store redninger, han laver. I sidste sæson var han nok nummer to på listen over flest redninger, hvilket viste, at Leicester stadig indkasserede chancer, men Kasper reddede dem. 

Ifølge Danny Simpson var Kasper Schmeichel generelt også bare en god indflydelse i omklædningsrummet.

– Med Kasper var det ikke kun inde på banen, men også udenfor. Han var et mareridt. Når jeg siger mareridt, så mener jeg det på en god måde. Han beklager sig altid, men på en god måde. Han er en leder og en, som man stole på i omklædningsrummet, siger Simpson.

– Så man har ikke bare mistet noget på banen, man har også mistet en enorm indflydelse udenfor banen, i forhold til holdånd og sammenhold. 

Mens Kasper Schmeichel tilsyneladende er stærkt savnet i Leicester, så har danskeren efter sit skifte til Nice fået overraskende meget kritik i den franske presse. Senest var der kritik til Schmeichel efter lørdagens nederlag til Paris Saint-Germain, hvilket du kan læse om HER.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil