Eks-medspiller om Schmeichel: Han var et mareridt

Kasper Schmeichels indflydelse i omklædningsrummet er stærkt savnet i Leicester, lyder det nu fra danskerens tidligere holdkammerat, Danny Simpson.



Det er gået drastisk ned ad bakke for Leicester efter Kasper Schmeichels exit i sommer, og ifølge danskerens tidligere holdkammerat har Leicesters aktuelle krise blot understreget den betydning, som Schmeichel havde i den engelske klub. 

Ifølge Danny Simpson er der således ingen tvivl om, at Kasper Schmeichel i disse dage er savnet i Leicester, hvor waliseren Danny Ward i stedet har fået chancen. 

– Jeg elsker Danny Ward, han er en god ven, men jeg tror, at folk nu har indset, hvis de ikke allerede havde gjort det, hvor god Kasper er. Jeg vil sige, at især i løbet af de seneste år har han været en af de bedste målmænd i Premier League, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Danny Simpson. 

– Hans distribution og de store redninger, han laver. I sidste sæson var han nok nummer to på listen over flest redninger, hvilket viste, at Leicester stadig indkasserede chancer, men Kasper reddede dem. 

Ifølge Danny Simpson var Kasper Schmeichel generelt også bare en god indflydelse i omklædningsrummet.

– Med Kasper var det ikke kun inde på banen, men også udenfor. Han var et mareridt. Når jeg siger mareridt, så mener jeg det på en god måde. Han beklager sig altid, men på en god måde. Han er en leder og en, som man stole på i omklædningsrummet, siger Simpson.

– Så man har ikke bare mistet noget på banen, man har også mistet en enorm indflydelse udenfor banen, i forhold til holdånd og sammenhold. 

Mens Kasper Schmeichel tilsyneladende er stærkt savnet i Leicester, så har danskeren efter sit skifte til Nice fået overraskende meget kritik i den franske presse. Senest var der kritik til Schmeichel efter lørdagens nederlag til Paris Saint-Germain, hvilket du kan læse om HER.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Sætter klar målsætning

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Diant Ramaj skal videre

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Superliga-retur?

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Han er ny landstræner for Italien

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’