Eks-medspiller om Schmeichel: Han var et mareridt

Kasper Schmeichels indflydelse i omklædningsrummet er stærkt savnet i Leicester, lyder det nu fra danskerens tidligere holdkammerat, Danny Simpson.



Det er gået drastisk ned ad bakke for Leicester efter Kasper Schmeichels exit i sommer, og ifølge danskerens tidligere holdkammerat har Leicesters aktuelle krise blot understreget den betydning, som Schmeichel havde i den engelske klub. 

Ifølge Danny Simpson er der således ingen tvivl om, at Kasper Schmeichel i disse dage er savnet i Leicester, hvor waliseren Danny Ward i stedet har fået chancen. 

– Jeg elsker Danny Ward, han er en god ven, men jeg tror, at folk nu har indset, hvis de ikke allerede havde gjort det, hvor god Kasper er. Jeg vil sige, at især i løbet af de seneste år har han været en af de bedste målmænd i Premier League, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Danny Simpson. 

– Hans distribution og de store redninger, han laver. I sidste sæson var han nok nummer to på listen over flest redninger, hvilket viste, at Leicester stadig indkasserede chancer, men Kasper reddede dem. 

Ifølge Danny Simpson var Kasper Schmeichel generelt også bare en god indflydelse i omklædningsrummet.

– Med Kasper var det ikke kun inde på banen, men også udenfor. Han var et mareridt. Når jeg siger mareridt, så mener jeg det på en god måde. Han beklager sig altid, men på en god måde. Han er en leder og en, som man stole på i omklædningsrummet, siger Simpson.

– Så man har ikke bare mistet noget på banen, man har også mistet en enorm indflydelse udenfor banen, i forhold til holdånd og sammenhold. 

Mens Kasper Schmeichel tilsyneladende er stærkt savnet i Leicester, så har danskeren efter sit skifte til Nice fået overraskende meget kritik i den franske presse. Senest var der kritik til Schmeichel efter lørdagens nederlag til Paris Saint-Germain, hvilket du kan læse om HER.



Mål i begge ender i Milano

– Det har man nok aldrig set før

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dybt skuffet og trist

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Ikke sket siden Kamil Wilczek

DBU giver fans fem års karantæne

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Saver United-stjerne over

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Her er alle VM-grupperne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco