Erik ten Hag med markant hyldest til Eriksen

Erik ten Hag slår fast, at Christian Eriksen har været voldsomt savnet i Manchester United. Hollænderen forventer snart at se Eriksen tilbage på banen.



Christian Eriksen har ikke været på banen for Manchester United siden slutningen af januar på grund af en ankelskade, men "De Røde Djævle" har klaret sig aldeles fremragende uden den danske kreatør – hvis man lige ser bort fra blamagen mod Liverpool.

Det betyder dog ikke, at Christian Eriksen ikke er savnet på Manchester United-mandskabet. Det fastslår storklubbens cheftræner Erik ten Hag i et interview med Viaplay.

Han forventer, at Christian Eriksen kan gøre comeback i løbet af de kommende to-tre uger.

– Det går rigtig godt. Han er godt på vej tilbage. Han havde en fantastisk sæson før den forfærdelige tackling. Det var en forfærdelig skade, som har holdt ham ude i lang tid. Det har været en skam, for han er vigtig for det her hold med sine fantastiske afleveringer og positionsspil, siger Erik ten Hag og fortsætter:

– Ingen kan slå den sidste aflevering som ham. Det har været svært at miste en spiller, der havde så stor indflydelse på vores spil, så vi er glade for, at han snart er tilbage. 

Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han nåede at spille 31 kampe, før han blev skadet. Den danske stjernespiller er noteret for to mål og ni assists.

Hvis Erik ten Hags prognose holder, kan Christian Eriksen meget vel gøre comeback i Europa League-braget mod Sevilla eller i Premier League-kampen mod Nottingham Forest den 16. april. 





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klar til at gå shopamok

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent