Erik ten Hag med markant hyldest til Eriksen

Erik ten Hag slår fast, at Christian Eriksen har været voldsomt savnet i Manchester United. Hollænderen forventer snart at se Eriksen tilbage på banen.



Christian Eriksen har ikke været på banen for Manchester United siden slutningen af januar på grund af en ankelskade, men "De Røde Djævle" har klaret sig aldeles fremragende uden den danske kreatør – hvis man lige ser bort fra blamagen mod Liverpool.

Det betyder dog ikke, at Christian Eriksen ikke er savnet på Manchester United-mandskabet. Det fastslår storklubbens cheftræner Erik ten Hag i et interview med Viaplay.

Han forventer, at Christian Eriksen kan gøre comeback i løbet af de kommende to-tre uger.

– Det går rigtig godt. Han er godt på vej tilbage. Han havde en fantastisk sæson før den forfærdelige tackling. Det var en forfærdelig skade, som har holdt ham ude i lang tid. Det har været en skam, for han er vigtig for det her hold med sine fantastiske afleveringer og positionsspil, siger Erik ten Hag og fortsætter:

– Ingen kan slå den sidste aflevering som ham. Det har været svært at miste en spiller, der havde så stor indflydelse på vores spil, så vi er glade for, at han snart er tilbage. 

Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han nåede at spille 31 kampe, før han blev skadet. Den danske stjernespiller er noteret for to mål og ni assists.

Hvis Erik ten Hags prognose holder, kan Christian Eriksen meget vel gøre comeback i Europa League-braget mod Sevilla eller i Premier League-kampen mod Nottingham Forest den 16. april. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

De jagter Henrik Meister

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk VM-chok

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Medier sender ham hjem til AGF

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve