Erik ten Hag med markant hyldest til Eriksen

Erik ten Hag slår fast, at Christian Eriksen har været voldsomt savnet i Manchester United. Hollænderen forventer snart at se Eriksen tilbage på banen.



Christian Eriksen har ikke været på banen for Manchester United siden slutningen af januar på grund af en ankelskade, men "De Røde Djævle" har klaret sig aldeles fremragende uden den danske kreatør – hvis man lige ser bort fra blamagen mod Liverpool.

Det betyder dog ikke, at Christian Eriksen ikke er savnet på Manchester United-mandskabet. Det fastslår storklubbens cheftræner Erik ten Hag i et interview med Viaplay.

Han forventer, at Christian Eriksen kan gøre comeback i løbet af de kommende to-tre uger.

– Det går rigtig godt. Han er godt på vej tilbage. Han havde en fantastisk sæson før den forfærdelige tackling. Det var en forfærdelig skade, som har holdt ham ude i lang tid. Det har været en skam, for han er vigtig for det her hold med sine fantastiske afleveringer og positionsspil, siger Erik ten Hag og fortsætter:

– Ingen kan slå den sidste aflevering som ham. Det har været svært at miste en spiller, der havde så stor indflydelse på vores spil, så vi er glade for, at han snart er tilbage. 

Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han nåede at spille 31 kampe, før han blev skadet. Den danske stjernespiller er noteret for to mål og ni assists.

Hvis Erik ten Hags prognose holder, kan Christian Eriksen meget vel gøre comeback i Europa League-braget mod Sevilla eller i Premier League-kampen mod Nottingham Forest den 16. april. 





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub