Video : Tipsbladet
Premier League

Eriksen griner: Den nye generation ved bedst

Der er klare forventninger til de unge spillere i Manchester United.

Christian Eriksen og Manchester United er for tiden på deres tour i USA, hvor der er en række af klubbens såkaldte U21-spillere med, og selvom de er unge, så er det ikke meget vejledning, de har brug for.

Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

Her fortæller han, at de unge gutter klarer sig godt, og at han mødte en del af dem allerde for et år siden til deres preseason. Derudover træner de også ofte med sammen med førsteholdstruppen. Og der er sket noget siden sidste år.

- Jeg synes, de er blevet mere modne, og de er endda blevet bedre end sidste sæson. Det kan jeg se i træningen og i deres adfærd. Der er nogle gode spillere, og de er virkelig nogle rare fyre, alle sammen, siger han og fortsætter:.

- De har endnu ikke bedt om meget rådgivning, men jeg tror, den nye generation ved bedst, og jeg synes også, det er sundt, at de finder deres egen vej, at finde deres egen plads i førsteholdstruppen, hvis de når dertil, men også bare for at vise, hvad de kan, lyder det fra Eriksen.

Selv kan den danske landsholdsstjerne ikke lade være med et grine efter det med, at de unge vidste bedst.

Det er spillere som Noam Emeran, Joe Hugill og Marc Jurado, der er med, og eriksen tror på, at de har mulighed for at komme med op.

- For unge spillere, der prøver at bryde igennem til førsteholdet, når du får chancen, skal du forsøge at gribe den og vise, hvad du kan. Jeg ved, at alle de unge drenge helt sikkert vil forsøge at gøre det for at bryde igennem til førsteholdet og blive der, fastslår Eriksen.

Christian Eriksen har senest også talt om den nye midtbanemakker Mason Mount. Læs mere om det her.