Christian Eriksen og Manchester United er for tiden på deres tour i USA, hvor der er en række af klubbens såkaldte U21-spillere med, og selvom de er unge, så er det ikke meget vejledning, de har brug for.
Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.
Her fortæller han, at de unge gutter klarer sig godt, og at han mødte en del af dem allerde for et år siden til deres preseason. Derudover træner de også ofte med sammen med førsteholdstruppen. Og der er sket noget siden sidste år.
– Jeg synes, de er blevet mere modne, og de er endda blevet bedre end sidste sæson. Det kan jeg se i træningen og i deres adfærd. Der er nogle gode spillere, og de er virkelig nogle rare fyre, alle sammen, siger han og fortsætter:.
– De har endnu ikke bedt om meget rådgivning, men jeg tror, den nye generation ved bedst, og jeg synes også, det er sundt, at de finder deres egen vej, at finde deres egen plads i førsteholdstruppen, hvis de når dertil, men også bare for at vise, hvad de kan, lyder det fra Eriksen.
Selv kan den danske landsholdsstjerne ikke lade være med et grine efter det med, at de unge vidste bedst.
Det er spillere som Noam Emeran, Joe Hugill og Marc Jurado, der er med, og eriksen tror på, at de har mulighed for at komme med op.
– For unge spillere, der prøver at bryde igennem til førsteholdet, når du får chancen, skal du forsøge at gribe den og vise, hvad du kan. Jeg ved, at alle de unge drenge helt sikkert vil forsøge at gøre det for at bryde igennem til førsteholdet og blive der, fastslår Eriksen.
Christian Eriksen har senest også talt om den nye midtbanemakker Mason Mount. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket