Christian Eriksen og Manchester United er for tiden på deres tour i USA, hvor der er en række af klubbens såkaldte U21-spillere med, og selvom de er unge, så er det ikke meget vejledning, de har brug for.
Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.
Her fortæller han, at de unge gutter klarer sig godt, og at han mødte en del af dem allerde for et år siden til deres preseason. Derudover træner de også ofte med sammen med førsteholdstruppen. Og der er sket noget siden sidste år.
– Jeg synes, de er blevet mere modne, og de er endda blevet bedre end sidste sæson. Det kan jeg se i træningen og i deres adfærd. Der er nogle gode spillere, og de er virkelig nogle rare fyre, alle sammen, siger han og fortsætter:.
– De har endnu ikke bedt om meget rådgivning, men jeg tror, den nye generation ved bedst, og jeg synes også, det er sundt, at de finder deres egen vej, at finde deres egen plads i førsteholdstruppen, hvis de når dertil, men også bare for at vise, hvad de kan, lyder det fra Eriksen.
Selv kan den danske landsholdsstjerne ikke lade være med et grine efter det med, at de unge vidste bedst.
Det er spillere som Noam Emeran, Joe Hugill og Marc Jurado, der er med, og eriksen tror på, at de har mulighed for at komme med op.
– For unge spillere, der prøver at bryde igennem til førsteholdet, når du får chancen, skal du forsøge at gribe den og vise, hvad du kan. Jeg ved, at alle de unge drenge helt sikkert vil forsøge at gøre det for at bryde igennem til førsteholdet og blive der, fastslår Eriksen.
Christian Eriksen har senest også talt om den nye midtbanemakker Mason Mount. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER