– Eriksen har stadig noget at byde på, men…

Journalist mener ikke, at Christian Eriksen bør være fast mand i Manchester United.



Christian Eriksen er fin nok at have i truppen, men bør ikke være fast mand i Manchester United. Sådan lyder dommen fra den engelske journalist Dean Jones fra GiveMeSport.

Manchester United har denne sommer hentet flere profiler i form af midtbanespillerne Mason Mount og Sofyan Amrabat samt angriber Rasmus Højlund. Og tilgangen af disse spillere bør betyde, at Eriksen og angriber Anthony Martial ikke bør være sikre på en startplads, lyder det fra Dean Jones. 

– Eriksen og Martial bør kun være backups. Så når du først har alle spillere i form igen, synes jeg, de bør falde tilbage i køen om spilletid – der, hvor de egentlig burde være i dette øjeblik. Som vi ved, er Martial virkelig heldig at stadig være i klubben.

– Eriksen har bestemt stadig noget at byde på, men jeg vil sige, at det er mere i visse typer kampe og visse situationer frem for som en fast starter for United.

– Manchester United ønsker at komme tilbage til fordums styrke, efter de faktisk har fået noget bredde i truppen, og hvis du så har Eriksen og Martial som muligheder fra bænken, er det helt fint. Man ønsker bare ikke at afhænge af dem uge efter uge, vurderer Dean Jones over for GiveMeSport.

Christian Eriksen, 31 år, indledte sæsonen på bænken, men er startet inde i tre af de seneste fire Premier League-kampe. Her har han også leveret et mål og en assist.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde