Eriksen-hovedpine? Stor tvivl om United-beslutning

Christian Eriksen fortsatte sin imponerende formkurve for Manchester United med sin scoring mod Fenerbahce.



Christian Eriksen har gang i noget af et comeback i denne sæson, og torsdag var han atter flyvende, da han scorede Uniteds enlige mål i udekampen mod Fenerbahce, som man spillede 1-1 med.

Fra at være dømt ude op til sæsonstart til nu at have en nøglerolle på Erik ten Hags midtbane. Man må sige, at Eriksen gør sit for at gøre sit navn ekstra interessant med tanke på, at hans kontrakt med Manchester United udløber til sommer. 

Netop Eriksens kontraktsituation er også et emne, som lokalmediet Manchester Evening News tager op fredag morgen. Her spekulerer man i, hvad ejerskabet vil gøre med ham, da de i større grad forsøger at bygge et yngre Manchester United op.

– Hans afslutning, der bragte United foran, var utrolig, og den viste, hvor meget selvtillid han spiller med i øjeblikket. Hans kontrakt udløber i slutningen af denne sæson, og der har endnu ikke været nogen dialog om en forlængelse. 

– For to måneder siden havde du ikke regnet med, at det overhovedet kunne være en mulighed (at kontrakten kunne forlænges, red.). Eriksen kunne være smuttet denne sommer, men i stedet berettiger hans nuværende form, om han skal blive. 

– Det er sådan en beslutning, som kommer til at teste Sir Jim Ratcliffes nye fodboldstruktur for United. Eriksen fylder 33 til februar, og det er nok det rigtige tidspunkt at sige farvel til sommer. Tidligere United-regimer havde givet en formstærk spiller en ny aftale. Kan Ineos se udover hans imponerende præstationer? 

Christian Eriksen har spillet fuldtid for Manchester United i hans seneste tre kampe, så man kan sandelig konstatere, at han er inde i varmen i øjeblikket. 

Spørgsmålet er så, hvor længe der går, for at der kommer vished om, hvad fremtiden bringer på den anden side af sommerferien næste år. 



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Endelig godt nyt

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FC København-profil ude med sygdom

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afvist

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub