Eriksen-hyldest: Idéen ville have været latterlig

Christian Eriksens skifte til Brentford er angiveligt meget tæt på at blive officielt, og også i det engelske glæder man sig over den danske stjernespillers retur til Premier League.



Ifølge flere fremtrædende medier er Christian Eriksen nået til enighed med Brentford, og dermed er der lagt op til et fantastisk Premier League-comeback for den danske stjernespiller. 

Det er en nyhed, der selvsagt har vakt jubel i Danmark, men også i England er Christian Eriksens retur en glædelig nyhed. Tipsbladet har således talt med BBC’s ledende fodboldskribent, Philip McNulty, der vurderer, at engelske fans vil være rigtig glade for at se Eriksen tilbage.

– Jeg tror, at folk vil være rigtigt glade for at se sådan en talentfuld spiller tilbage i Premier League. Ikke mindst fordi det vil betyde, at han heldigvis er sund og rask igen, efter det, der skete i sommer. Eriksen var en stor succes her, og fodboldfans vil glæde sig over sig at se en spiller af hans kaliber igen pryde vores liga, uanset hvilken klub han spiller for, lyder det således fra Philip McNulty.

Christian Eriksen har tidligere spillet 226 Premier League-kampe for Tottenham, og ifølge Philip McNulty er der ingen tvivl om, at den 29-årige dansker er et stort navn på de britiske øer. 

– Han havde en stille sidste sæson i Spurs, i forhold til hans egne standarder, måske fordi der var så meget snak om, at han skulle videre. Men det ødelagde ikke hans omdømme som værende en spiller af den højeste klasse, der præsterede fornemt og leverede mange vidunderlige øjeblikke i årenes løb. Det vil være fair at sige, at han stadig har et rigtigt godt omdømme her i England, siger McNulty.

Utroligt for Brentford
Christian Eriksens næste destination ser ud til at blive Brentford, og ifølge Phil McNulty vil det være lidt af en aftale for oprykkerne, hvis de faktisk lykkes med at sikre sig den tidligere Tottenham- og Inter-profil. 

– Det ville være utroligt for Brentford, hvis de lykkes med at hente Christian Eriksen, og jeg kan fortælle, at deres fans var yderst begejstrede allerede da det blot blev nævnt som en mulighed. Idéen om at se Christian Eriksen spille for en klub som Brentford ville have været latterlig, da han var i Spurs, men ‘The Bees’ er nu helt fortjent en Premier League-klub, der har fundet sig rigtigt godt til rette. Og der er selvfølgelig en stor dansk forbindelse med cheftræner Thomas Frank og generelt i klubben, siger Philip McNulty således. 

– Det vil betyde, at han kan komme tilbage til London, og det vil selvfølgelig løfte Brentfords profil massivt. Det er en rigtig familieklub med et stemningsfyldt stadion, der ligger lige ved motorvejsafkørslen i det vestlige London, og han vil være garanteret en vidunderlig velkomst der. De vil elske ham og lade ham mærke deres kærlighed.

– Vi må afvente og se, om det kommer til at ske, men alle i Premier League ville glæde sig over at se en som Christian, der blev anset for at være sådan en fin spiller og person i sin tid her, vende tilbage til England. 

Ifølge Sky Sports skal Christian Eriksen igennem et udvidet lægetjek i Brentford, før danskeren kan skrive under med klubben. Det kan du læse mere om her.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr