Ifølge flere fremtrædende medier er Christian Eriksen nået til enighed med Brentford, og dermed er der lagt op til et fantastisk Premier League-comeback for den danske stjernespiller.
Det er en nyhed, der selvsagt har vakt jubel i Danmark, men også i England er Christian Eriksens retur en glædelig nyhed. Tipsbladet har således talt med BBC’s ledende fodboldskribent, Philip McNulty, der vurderer, at engelske fans vil være rigtig glade for at se Eriksen tilbage.
– Jeg tror, at folk vil være rigtigt glade for at se sådan en talentfuld spiller tilbage i Premier League. Ikke mindst fordi det vil betyde, at han heldigvis er sund og rask igen, efter det, der skete i sommer. Eriksen var en stor succes her, og fodboldfans vil glæde sig over sig at se en spiller af hans kaliber igen pryde vores liga, uanset hvilken klub han spiller for, lyder det således fra Philip McNulty.
Christian Eriksen har tidligere spillet 226 Premier League-kampe for Tottenham, og ifølge Philip McNulty er der ingen tvivl om, at den 29-årige dansker er et stort navn på de britiske øer.
– Han havde en stille sidste sæson i Spurs, i forhold til hans egne standarder, måske fordi der var så meget snak om, at han skulle videre. Men det ødelagde ikke hans omdømme som værende en spiller af den højeste klasse, der præsterede fornemt og leverede mange vidunderlige øjeblikke i årenes løb. Det vil være fair at sige, at han stadig har et rigtigt godt omdømme her i England, siger McNulty.
Utroligt for Brentford
Christian Eriksens næste destination ser ud til at blive Brentford, og ifølge Phil McNulty vil det være lidt af en aftale for oprykkerne, hvis de faktisk lykkes med at sikre sig den tidligere Tottenham- og Inter-profil.
– Det ville være utroligt for Brentford, hvis de lykkes med at hente Christian Eriksen, og jeg kan fortælle, at deres fans var yderst begejstrede allerede da det blot blev nævnt som en mulighed. Idéen om at se Christian Eriksen spille for en klub som Brentford ville have været latterlig, da han var i Spurs, men ‘The Bees’ er nu helt fortjent en Premier League-klub, der har fundet sig rigtigt godt til rette. Og der er selvfølgelig en stor dansk forbindelse med cheftræner Thomas Frank og generelt i klubben, siger Philip McNulty således.
– Det vil betyde, at han kan komme tilbage til London, og det vil selvfølgelig løfte Brentfords profil massivt. Det er en rigtig familieklub med et stemningsfyldt stadion, der ligger lige ved motorvejsafkørslen i det vestlige London, og han vil være garanteret en vidunderlig velkomst der. De vil elske ham og lade ham mærke deres kærlighed.
– Vi må afvente og se, om det kommer til at ske, men alle i Premier League ville glæde sig over at se en som Christian, der blev anset for at være sådan en fin spiller og person i sin tid her, vende tilbage til England.
Ifølge Sky Sports skal Christian Eriksen igennem et udvidet lægetjek i Brentford, før danskeren kan skrive under med klubben. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
