Christian Eriksen havde nok engang en afgørende fod med i Manchester Uniteds seneste sejr.
Her assisterede han til Marcus Rashfords føringsmål i 3-0-sejren over Nottingham Forest. Efter kampen blev danskeren placeret foran mikrofonerne, hvor han satte flere ord på Cristiano Ronaldos afsked med klubben.
– Først og fremmest er vi kede af, at Ronaldo ikke er en del af det. Hans arv og navn i enhver klub er helt specielt. Jeg var heldig at spille sammen med ham i løbet af min karriere, hvilket var fedt, siger Christian Eriksen ifølge Daily Mail.
Cristiano Ronaldo blev under VM løsrevet fra sin kontrakt med Manchester United, som han vendte retur til sidste sommer knap 20 år efter, at han fik debut for klubben. Samarbejdet sluttede dog yderst betændt, da portugiseren langede ud efter både cheftræner, Erik Ten Hag, og ledelsen i Manchester United.
Ronaldos eftermæle i Manchester United har lidt et knæk, men Christian Eriksen er sikker på, at tiden heler alle sår.
– Fodbolden vil fortsættte. Man føler, at i den næste kamp så vil folk glemme det, og hvordan det var før. Nu er vores fokus på, at han ikke er her, siger danskeren.
37-årige Cristiano Ronaldo ser dog ud til at have fremtiden på plads, da alt peger i retning af, at han lander en lang aftale med saudiarabiske Al-Nassr. Klubben har tegnet en kontrakt med ham for de kommende to og et halvt år, hvorefter han overgår til en ambassadørrolle.
Her skal han blandt andet hjælpe Saudi-Arabien med deres bud på VM-værtsskabet i 2030. Det tjener han angiveligt kassen på, hvilket du kan læse mere om her.
Manchester United har uden Cristiano Ronaldo vundet deres seneste to kampe. Først vandt man med 2-0 over Burnley i ligacuppen, og tirsdag besejrede man Nottingham Forest. Christian Eriksen har været involveret i to mål i samme periode.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Magiske Messi slår til igen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER