Eriksen om Ronaldo: Intet at sætte en finger på

Christian Eriksen mener ikke, at Cristiano Ronaldo ønske om at komme væk i transfervinduet skabte problemer i Manchester United.



Han er en af verdens største stjerner, men Cristiano Ronaldo har haft det svært i Manchester United de seneste måneder.

Og portugiseren ville også væk i sommer, uden at det dog lykkedes at skifte.

Derfor er han fortsat holdkammerat med Christian Eriksen, men hvor Eriksen er blevet fast mand for Erik ten Hag, er Cristiano Ronaldo i øjeblikket ikke andet end reserve.

Selv om det virkede til at have været dramatisk i løbet af sommeren, hvor Ronaldo ville væk, peger Christian Eriksen på, at den rutinerede portugiser er yderst professionel.

– Den har været god, siger Christian Eriksen til den danske presse på spørgsmålet om stemningen i forhold til Cristiano Ronaldo:

– Han er topprofessionel i både træning og kamp, så der har aldrig været nogen tvivl.

– Jeg ved ikke, hvordan han har været før, men det, jeg har oplevet, er, at han er engageret og professionel. Han giver sig til træning og i kamp. Der er ikke en finger at sætte på det.

Eriksen fortæller, at han som ny i truppen er blevet taget godt imod af Ronaldo og holdkammeraterne.

– Han har taget rigtig godt imod mig, og det har hele truppen gjort. Det har været positivt. Der er en god kemi i truppen og i omklædningsrummet. Jeg skal nok lige lære at snakke lidt portugisisk, men det må blive det næste, siger den danske midtbanespiller.

Cristiano Ronaldo er blevet 37 år, og selv om han fortsat er rigtig dygtig, er det blot blevet til en enkelt scoring i otte kampe for Manchester United.

Christian Eriksen har sin første scoring for Manchester United til gode, men danskeren har spillet godt og er blevet fast mand på Erik ten Hags midtbane.







LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby IF – FC København

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Brighton – Manchester United

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men