Endelig lykkedes det.
Efter 12 Premier League-kampe uden fuldtræffere for Manchester United kom Christian Eriksen søndag på måltavlen ude mod Fulham.
Den danske stjerne satte United i gang, da han modtog en pasning fra Bruno Fernandes og trillede kuglen i netmaskerne efter et kvarter.
Matchvinder blev han dog ikke. Den tidligere United-spiller Daniel James nåede nemlig at score til 1-1, inden Alejandro Garnacho på oplæg af Eriksen afgjorde kampen i overtiden, så United vandt opgøret 2-1.
United er på femtepladsen i Premier League efter 14 kampe og går nu på pause, mens der er vinter-VM i ørkenstaten Qatar.
Gæsterne var selv skyld i, at kampen ikke var afgjort meget tidligere. Trods spilovertag og et væld af fine chancer i de første 50 minutter, var det kun Eriksen, der kunne få bolden i nettet, inden Fulham pludselig kontrollerede.
Danskeren var dog ikke helt uskyldig selv. Også han leverede en kæmpe afbrænder, som vi kommer tilbage til. Vi lægger lige ud med scoringen.
Manchester United vandt efter et kvarter bolden midt på banen. Christian Eriksen fik bolden og satte med en aflevering fremad et kontraangreb i gang.
Efter et par hurtige afleveringer havnede bolden hos Bruno Fernandes i venstre side af Fulhams felt, hvorfra portugiseren lagde den fladt på tværs til Eriksen, som gled bolden over stregen.
United producerede en del chancer, men blandt andre Anthony Martial manglede den sidste skarphed, når det spidsede til.
Og lige før pausefløjt kom så Eriksens afbrænder. Han kom løbende i høj fart ind i feltet og fik bolden serveret på et sølvfad, men sendte den forbi mål.
Efter pausen var det Marcus Rashford, der misbrugte en stor mulighed, inden United mistede momentum. Fulham lugtede blod og begyndte at skabe chancer på stribe.
Carlos Vinícius og Tim Ream tvang David De Gea på overarbejde, og få øjeblikke efter sin indskiftning efter en time kom den tidligere United-spiller Daniel James først til et fladt indlæg og udlignede.
Dermed så det ud til, at Eriksens mål blot rakte til et point, men i tredje overtidsminut lagde danskeren bolden perfekt i dybden til unge Alejandro Garnacho, der scorede kampens sidste mål.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER