Eriksen stærkt involveret i Man Utds sejr

Det så længe ud til, at Eriksens første ligamål for United ikke var nok, men Garnacho scorede i overtiden.



Endelig lykkedes det.

Efter 12 Premier League-kampe uden fuldtræffere for Manchester United kom Christian Eriksen søndag på måltavlen ude mod Fulham.

Den danske stjerne satte United i gang, da han modtog en pasning fra Bruno Fernandes og trillede kuglen i netmaskerne efter et kvarter.

Matchvinder blev han dog ikke. Den tidligere United-spiller Daniel James nåede nemlig at score til 1-1, inden Alejandro Garnacho på oplæg af Eriksen afgjorde kampen i overtiden, så United vandt opgøret 2-1.

United er på femtepladsen i Premier League efter 14 kampe og går nu på pause, mens der er vinter-VM i ørkenstaten Qatar.

Gæsterne var selv skyld i, at kampen ikke var afgjort meget tidligere. Trods spilovertag og et væld af fine chancer i de første 50 minutter, var det kun Eriksen, der kunne få bolden i nettet, inden Fulham pludselig kontrollerede.

Danskeren var dog ikke helt uskyldig selv. Også han leverede en kæmpe afbrænder, som vi kommer tilbage til. Vi lægger lige ud med scoringen.

Manchester United vandt efter et kvarter bolden midt på banen. Christian Eriksen fik bolden og satte med en aflevering fremad et kontraangreb i gang.

Efter et par hurtige afleveringer havnede bolden hos Bruno Fernandes i venstre side af Fulhams felt, hvorfra portugiseren lagde den fladt på tværs til Eriksen, som gled bolden over stregen.

United producerede en del chancer, men blandt andre Anthony Martial manglede den sidste skarphed, når det spidsede til.

Og lige før pausefløjt kom så Eriksens afbrænder. Han kom løbende i høj fart ind i feltet og fik bolden serveret på et sølvfad, men sendte den forbi mål.

Efter pausen var det Marcus Rashford, der misbrugte en stor mulighed, inden United mistede momentum. Fulham lugtede blod og begyndte at skabe chancer på stribe.

Carlos Vinícius og Tim Ream tvang David De Gea på overarbejde, og få øjeblikke efter sin indskiftning efter en time kom den tidligere United-spiller Daniel James først til et fladt indlæg og udlignede.

Dermed så det ud til, at Eriksens mål blot rakte til et point, men i tredje overtidsminut lagde danskeren bolden perfekt i dybden til unge Alejandro Garnacho, der scorede kampens sidste mål.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Her er Henrik Dalsgaards nye job




LIVE

TransferLIVE: Havnet i et udvalg

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er Henrik Dalsgaards nye job

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

‘Det er noget afsindigt rod’

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Arsenal udstiller Manchester City

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’