Den engelske avis The Times skrev lørdag, at Christian Eriksens retur til Premier League forventes at være lige på trapperne, men endnu vides det ikke, hvilke klubber, der er interesseret i danskeren.
Og i kølvandet på denne nyhed reflekterede TV3 Sport-eksperterne Jesper Grønkjær og Allan Kuhn derfor over, hvad der er realistisk for Christian Eriksen lige nu. Ifølge Jesper Grønkjær er der således visse klubber, der er mindre oplagte i den nuværende situation.
– Alle klubber, der ligger og er i problemer lige nu, og skal jagte resultater… vil de tage Christian Eriksen ind, med tanke på, at der kun er 16-18 kampe tilbage? Vi ved ikke helt, hvilken form han er i. Der vil mit udgangspunkt være nej, det vil de ikke. Så har du en hel gruppe klubber ude af ligningen, lyder det således fra Grønkjær.
Ifølge Jesper Grønkjær kan en storklub til gengæld nemmere Christian Eriksen ind nu, da danskeren vil være oplagt som breddespiller.
– Christian Eriksen kommer ikke til at spille 90 minutter tre gange om ugen lige nu. Han skal ind på et hold, hvor bredden i forvejen er stor. Han skal være en slags joker, siger Grønkjær.
Allan Kuhn pegede herefter på, at Christian Eriksen indtil videre blot har trænet for sig selv og ikke har deltaget i holdtræning. Derfor vil Eriksen have brug for tid, så han igen kan vænne sig til duelspillet og alt det mentale. Kuhn udpegede herefter Tottenham og Brentford sine to favoritter til at hente Christian Eriksen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
MEDIE
