FC Nordsjællands MLS-søsterklub vil have De Bruyne

San Diego ser ud til at være godt i gang med at lokke stjerner til klubben.



Mandag kunne Tipsbladet fortælle, at FC Nordsjællands amerikanske søsterklub San Diego overvejer at hente den spanske forsvarslegende Sergio Ramos til klubben. Det lader dog ikke til, at det er det eneste store navn, som de har kig på.

Det drejer sig om ingen ringere end Manchester City-stjernen Kevin de Bruyne. Det skriver det engelske medie HITC.

Her bliver der peget på, at belgieren, der har et år tilbage af sin kontrakt med City efter denne sæson, skulle være en spiller, som den kommende MLS-klub er klar til at lave et interessant forsøg på at hente.

Til sommer bliver Kevin de Bruyne 33 år, og det bliver endvidere fortalt, at City vil være klar til at tale om belgierens kontrakt, når sæsonen er overstået.

'Right to Dream'-klubben er desuden en franchise, som har udsigt til at komme med samme ambitioner som David Beckhams Inter Miami-hold, og at det er Kevin de Bruyne, de vil gå ind i MLS med. Her menes det, at det vil kræve, at de kan få ham ind på de samme vilkår, som Lionel Messi har i Miami.

Det er først 2025, at San Diego træder ind i turneringen, så der er endnu tid til, at de kan få ham overtalt, ligesom det passer nogenlunde med, at Premier League-profilens kontrakt løber ud.

Endelig bliver der peget på, at Kevin de Bruyne foretrækker et skifte til USA i stedet for Saudi Arabien, hvis det skal være.

San Diego-holdet har allerede sikret sig både Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, når de træder ind i MLS.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak