FC Nordsjællands MLS-søsterklub vil have De Bruyne

San Diego ser ud til at være godt i gang med at lokke stjerner til klubben.



Mandag kunne Tipsbladet fortælle, at FC Nordsjællands amerikanske søsterklub San Diego overvejer at hente den spanske forsvarslegende Sergio Ramos til klubben. Det lader dog ikke til, at det er det eneste store navn, som de har kig på.

Det drejer sig om ingen ringere end Manchester City-stjernen Kevin de Bruyne. Det skriver det engelske medie HITC.

Her bliver der peget på, at belgieren, der har et år tilbage af sin kontrakt med City efter denne sæson, skulle være en spiller, som den kommende MLS-klub er klar til at lave et interessant forsøg på at hente.

Til sommer bliver Kevin de Bruyne 33 år, og det bliver endvidere fortalt, at City vil være klar til at tale om belgierens kontrakt, når sæsonen er overstået.

'Right to Dream'-klubben er desuden en franchise, som har udsigt til at komme med samme ambitioner som David Beckhams Inter Miami-hold, og at det er Kevin de Bruyne, de vil gå ind i MLS med. Her menes det, at det vil kræve, at de kan få ham ind på de samme vilkår, som Lionel Messi har i Miami.

Det er først 2025, at San Diego træder ind i turneringen, så der er endnu tid til, at de kan få ham overtalt, ligesom det passer nogenlunde med, at Premier League-profilens kontrakt løber ud.

Endelig bliver der peget på, at Kevin de Bruyne foretrækker et skifte til USA i stedet for Saudi Arabien, hvis det skal være.

San Diego-holdet har allerede sikret sig både Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, når de træder ind i MLS.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham