FC Nordsjællands MLS-søsterklub vil have De Bruyne

San Diego ser ud til at være godt i gang med at lokke stjerner til klubben.



Mandag kunne Tipsbladet fortælle, at FC Nordsjællands amerikanske søsterklub San Diego overvejer at hente den spanske forsvarslegende Sergio Ramos til klubben. Det lader dog ikke til, at det er det eneste store navn, som de har kig på.

Det drejer sig om ingen ringere end Manchester City-stjernen Kevin de Bruyne. Det skriver det engelske medie HITC.

Her bliver der peget på, at belgieren, der har et år tilbage af sin kontrakt med City efter denne sæson, skulle være en spiller, som den kommende MLS-klub er klar til at lave et interessant forsøg på at hente.

Til sommer bliver Kevin de Bruyne 33 år, og det bliver endvidere fortalt, at City vil være klar til at tale om belgierens kontrakt, når sæsonen er overstået.

'Right to Dream'-klubben er desuden en franchise, som har udsigt til at komme med samme ambitioner som David Beckhams Inter Miami-hold, og at det er Kevin de Bruyne, de vil gå ind i MLS med. Her menes det, at det vil kræve, at de kan få ham ind på de samme vilkår, som Lionel Messi har i Miami.

Det er først 2025, at San Diego træder ind i turneringen, så der er endnu tid til, at de kan få ham overtalt, ligesom det passer nogenlunde med, at Premier League-profilens kontrakt løber ud.

Endelig bliver der peget på, at Kevin de Bruyne foretrækker et skifte til USA i stedet for Saudi Arabien, hvis det skal være.

San Diego-holdet har allerede sikret sig både Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, når de træder ind i MLS.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Premier League-klub går all-in

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..