Forsvarer Højlund: Han har rådne æbler omkring sig

Paul Parker tror ikke, at Manchester Uniteds fans vil vende sig imod Rasmus Højlund, selv om holdet ikke fungerer, og han selv står uden scoringer i ti Premier League-kampe.



Det kører på ingen måde i Manchester United. 

Klubbens håb om Champions League-avancement hænger i en tynd tråd, man tabte i weekenden til Newcastle, og mandag begyndte der at florere rygter i England om, at cheftræner Erik ten Hag har "tabt" flere af spillerne i omklædningsrummet. 

Lægger man dette sammen med, at klubbens dyre sommerindkøb, Rasmus Højlund, ikke har scoret endnu i ti Premier League-kampe, så er der altså ikke meget at smile af i den røde del af Manchester. 

Klubbens tidligere spiller Paul Parker er bekymret, men ikke over Højlund, som ikke skal frygte at få storklubbens tilhængere på nakken.

– Holdet spiller ikke til hans styrker, fordi de spiller med indadgående kanter, som ikke gider at aflevere bolden til ham, indleder Parker til Tipsbladet.

– Han prøver at være involveret i spillet, men ingen giver ham bolden. Han er den eneste offensivspiller, som med garanti leverer 100 procent hver gang.

– Jeg tror ikke, at fansene vil vende sig imod ham. De elsker hans arbejdsiver. Han er en holdspiller, og hans attitude er fantastisk. Fansene ved, at han spiller med en bunke rådne æbler omkring sig. 

I weekenden startede Rasmus Højlund på bænken for Manchester United, og i hans fravær var det Anthony Martial som ledte angrebet. Danskeren har dog været ramt af en skade, hvilket forklarer beslutningen, og står det til Parker, så kan det ikke gå hurtigt nok med at smide danskeren tilbage ind i startelleveren.

– Martial kan umuligt være foran Højlund. Jeg får hovedpine bare af at tænke på det. Højlund er nødt til at komme tilbage i startopstillingen. Hans tilstedeværelse gør holdet bedre.

Selv om Højlund har kæmpet med det i Premier League, så har han været helt anderledes skarp, når Champions League har været på menuen. Her har han nettet fem gange i gruppespillet.



Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier i svime: Den bedste!

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner