Forsvarer Højlund: Han har rådne æbler omkring sig

Paul Parker tror ikke, at Manchester Uniteds fans vil vende sig imod Rasmus Højlund, selv om holdet ikke fungerer, og han selv står uden scoringer i ti Premier League-kampe.



Det kører på ingen måde i Manchester United. 

Klubbens håb om Champions League-avancement hænger i en tynd tråd, man tabte i weekenden til Newcastle, og mandag begyndte der at florere rygter i England om, at cheftræner Erik ten Hag har "tabt" flere af spillerne i omklædningsrummet. 

Lægger man dette sammen med, at klubbens dyre sommerindkøb, Rasmus Højlund, ikke har scoret endnu i ti Premier League-kampe, så er der altså ikke meget at smile af i den røde del af Manchester. 

Klubbens tidligere spiller Paul Parker er bekymret, men ikke over Højlund, som ikke skal frygte at få storklubbens tilhængere på nakken.

– Holdet spiller ikke til hans styrker, fordi de spiller med indadgående kanter, som ikke gider at aflevere bolden til ham, indleder Parker til Tipsbladet.

– Han prøver at være involveret i spillet, men ingen giver ham bolden. Han er den eneste offensivspiller, som med garanti leverer 100 procent hver gang.

– Jeg tror ikke, at fansene vil vende sig imod ham. De elsker hans arbejdsiver. Han er en holdspiller, og hans attitude er fantastisk. Fansene ved, at han spiller med en bunke rådne æbler omkring sig. 

I weekenden startede Rasmus Højlund på bænken for Manchester United, og i hans fravær var det Anthony Martial som ledte angrebet. Danskeren har dog været ramt af en skade, hvilket forklarer beslutningen, og står det til Parker, så kan det ikke gå hurtigt nok med at smide danskeren tilbage ind i startelleveren.

– Martial kan umuligt være foran Højlund. Jeg får hovedpine bare af at tænke på det. Højlund er nødt til at komme tilbage i startopstillingen. Hans tilstedeværelse gør holdet bedre.

Selv om Højlund har kæmpet med det i Premier League, så har han været helt anderledes skarp, når Champions League har været på menuen. Her har han nettet fem gange i gruppespillet.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Stor ændring i AGF?

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Speakman om transfer: En unik situation

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen