Fra FCM til Premier League: ‘En fantastisk rejse’

Henrik Jensen kan fra sommeren kalde sig assistenttræner i Premier League, efter at hans klub Burnley mandag rykkede op.



Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.

Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.

Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.

– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.

Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.

– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.

– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.

Artiklen fortsætter under billedet.

Flere fans løb på banen, da Burnley havde sikret sig oprykning til Premier League. Foto: Alamy

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.

– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.

– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.

Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.

– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.

– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.

Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Peter Schmeichel taget på sengen

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Bach Bak i svime over Uhre

Går langt ned i løn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte