Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.
Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.
Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.
– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.
Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.
– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.
– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.
– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.
– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.
Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.
– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.
– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.
Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER