Fra FCM til Premier League: ‘En fantastisk rejse’

Henrik Jensen kan fra sommeren kalde sig assistenttræner i Premier League, efter at hans klub Burnley mandag rykkede op.



Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.

Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.

Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.

– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.

Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.

– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.

– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.

Artiklen fortsætter under billedet.

Flere fans løb på banen, da Burnley havde sikret sig oprykning til Premier League. Foto: Alamy

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.

– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.

– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.

Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.

– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.

– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.

Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund