Fra FCM til Premier League: ‘En fantastisk rejse’

Henrik Jensen kan fra sommeren kalde sig assistenttræner i Premier League, efter at hans klub Burnley mandag rykkede op.



Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.

Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.

Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.

– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.

Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.

– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.

– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.

Artiklen fortsætter under billedet.

Flere fans løb på banen, da Burnley havde sikret sig oprykning til Premier League. Foto: Alamy

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.

– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.

– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.

Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.

– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.

– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.

Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Stage slagter Ulve i danskerdyst

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

AGF henter Ibrahim Traoré

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Går i kødet på Rasmus Højlund

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

– Cooper skyder på Schmedes

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

OB – Silkeborg IF

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Angriber er færdig i Randers FC

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Et slag fra førstepladsen

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros