Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.
Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.
Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.
– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.
Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.
– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.
– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.
– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.
– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.
Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.
– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.
– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.
Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland