Thomas Frank er et kæmpe navn i Premier League, hvor han i de seneste sæsoner har imponeret for Brentford.
Men nu får danskeren selskab i verdens stærkeste liga, når Burnley fra næste sæson skal spille med i det fine selskab. De har nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner Henrik Jensen som assistenttræner.
Mandag stod det klart, at klubben, der var kendt for deres ‘kick and rush-stil’ i årevis under den for dem legendariske manager Sean Dyche, vender retur til Premier League efter en sæson i den næstbedste række – og det blev fejret på behørig vis.
– Vi havde alt fokus på at vinde vores kamp mod Sheffield. Da det lykkedes, så mundede det ud i stor jubel, og der var flere tilskuere, der løb ind på banen. Da der kom mere ro på, fejrede vi det sammen med fansene ude på banen, hvor vi blev hængende i lang tid. Aftenen endte så som sagt med, at vi fik noget god mad og lidt at drikke sammen, hvor der blev hygget, fortæller Henrik Jensen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Øjeblikket blev nydt, hvilket jeg også tror er vigtigt, når der er blevet lagt så mange timer og energi i det. Når man har opnået noget, der er så stort som en oprykning til Premier League, så er det også vigtigt, at det bliver fejret – og det gjorde vi, så det blev en kanon aften.
Burnley har været fremragende i denne sæson, der også er den første med den tidligere Premier League-profil Scott Parker ved roret. Han har sammen med Henrik Jensen skabt store resultater i en meget kompetitiv liga.
– Hele rejsen hertil har været fantastisk. Vi startede i sommer med en stor udskiftning i truppen og skulle samle et hold. Fra start har alle været gode til at bygge et godt sammenhold op. Spillerne har specielt udviklet sig rigtig meget. Vi har spillet 44 af 46 kampe. Selvom det lyder som en lang sæson, så føles det som kort tid. Vi har bare præsteret rigtig godt, så det har på alle måder været en fantastisk rejse.
– Det er jo en kæmpe ting for alle omkring klubben – spillere, stab og hele byen. Fodboldklubben er byens hjerte, så det betyder bare så meget for alle her. Det er en stor ting, men selvfølgelig også for mig. Målet har været at rykke op, men det har været en kæmpe præstation fra alle. Nu er vi ubesejrede i 31 kampe og har kun lukket 15 mål ind, så det har været en helt speciel sæson.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fra Herning til Premier League
Det er få år siden, at Henrik Jensen gik rundt i Herning og Ikast, hvor han passede flere forskellige roller hos FC Midtjylland – blandt andet på deres U19-hold, hvor han nød stor succes. Men som bekendt kan det gå rigtig stærkt i fodboldens verden.
– Trænerverdenen er meget uforudsigelig. Jeg var i FC Midtjylland i nogle år og så i Sverige, hvilket jeg også var glad for, og så kom den her mulighed. At vi så er lykkedes med det projekt, vi startede på, det er bare helt fantastisk.
– Jeg tror, at når vi har spillet de sidste kampe færdig, så kommer jeg nok til at reflektere noget mere over det. Indtil nu har det handlet meget om at være i nuet og have blikket på den næste opgave, men selvfølgelig er jeg enormt glad og stolt over, hvor langt vi er nået. Så venter der en kæmpe opgave i næste sæson med Premier League.
Premier League er en utaknemmelig liga at rykke op i. I denne sæson tyder alt på, at det bliver et hurtigt farvel til alle de tre hold, der rykkede op i sommer. Derfor er der et kæmpe arbejde, der nu skal gøres, hvis Burnley i næste sæson skal opnå deres succeskriterium: at overleve.
– Det er verdens bedste liga med de bedste spillere og trænere, så det bliver helt vildt interessant. Vi skal møde nogle virkelig dygtige hold. Det, jeg glæder mig mest til, er selve opgaven – om vi kan lykkes med det nye projekt, når det hedder Premier League.
– Selvfølgelig skal vi arbejde utroligt meget. Der er et gab op til niveauet, der er rigtig højt, så der ligger en stor opgave foran os. Vi skal forberede os så godt, vi kan, og det arbejde starter allerede, når de sidste kampe er spillet i denne sæson, hvor vi gerne vil slutte godt af og tage mesterskabet i Championship, afslutter Henrik Jensen.
Burnley har to kampe tilbage i sæsonen, hvor de har muligheden for at spille sig forbi Leeds, der fører rækken på en bedre målscore.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

Supercomputer: De bliver danske mestre

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Kæmpe bøde til FC København

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’