Frank: En påmindelse om at fodbold er brutal

Thomas Frank har med sit Brentford-hold gennemgået en svær sæson, hvor de blandt andet har skulle undvære store profiler som Ivan Toney længe.



Brentford har i denne sæson været udsat for en del modgang, som blandt andet har handlet om et væld af skader. Samtidig har resultaterne heller ikke gået deres vej, og hvis cheftræner Thomas Frank skal sætte ét ord på sæsonen, så er det 'hårdt'.

Det fortæller han i et interview med Sky Sports, hvor han blandt andet kommer ind på forskellen på denne sæson og den foregående.

– Det største sammenligningspunkt mellem denne sæson og sidste sæson er, at vi har tabt alt for mange kampe, og når man ikke vinder, får man ikke den lille sukkerknald, den naturlige tilbagemelding til hjernen, der siger, at alt det hårde arbejde betaler sig, siger han og fortsætter:

– Et stort fokus ligger på processerne, præstationerne, hvordan spillerne udvikler sig, for de udvikler sig stadig, selvom vi taber. At tabe er bare et resultat på tavlen, og præstationerne er det vigtigste, lyder det fra Frank.

Han kan dog glæde sig over, at der er en del statistikker, som har været gode for dem. Blandt andet at de er et af de hold, som har den korteste afstand til målet, når de skyder, som et godt tegn på, at de kan spille chancerne store.

Der er dog også områder, som ikke er gode, som forklarer noget af, hvorfor de har været tæt på nedrykningsstregen i denne sæson på et tidspunkt.

– En af årsagerne til, at vi måske ikke har fået så mange point, som vi burde, er, at for mange af de chancer, vi har givet væk, har været af for høj kvalitet. Det er en kombination af, at vi ikke har forsvaret godt nok i visse situationer og har begået nogle dårlige fejl, som vi normalt ikke gør; jeg tror, vi lavede tre, hvor vi bare spillede bolden direkte til modstanderen, forklarer Frank.

Klubben har også i en stor del af sæsonen måtte undvære deres målmaskine Ivan Toney grundet en betting-karantæne. Og selv uden ham troede den danske Brentford-cheftræner på, at de ville få en god sæson.

– Det er ikke gået så positivt, som jeg havde håbet – helt sikkert ikke – og det er bare en stor påmindelse om, at fodbold er brutal, og man kan ikke blive alt for opslugt eller planlægge for meget, hvad der sker i fremtiden, fortæller Thomas Frank.

Efter lørdagens resultater kan Brentford desuden glæde sig over at være sikre på overlevelse trods de selv tabte med 0-1 til Everton.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Jonas Schwartz lander nyt job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Medie afslører møde med Deco

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Køber engelsk klub

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Victor Nelsson topper international impact-liste

David Nielsen tæt på fyring



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk træner storroses

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Langer ud efter trænerlegende

Her tager de stor beslutning

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta