Frank om rygter: Er græsset grønnere hos naboen?

Selv regner han med, at han stadig står i spidsen for Brentford, når næste sæson begynder.



Brentfords danske cheftræner Thomas Frank er på det seneste blevet sat i forbindelse med både Chelsea og Manchester United, men hvis man skal tro ham selv, så skal han ikke nogen steder.

Det fortæller han om i et interview med The Athletic.

– Jeg vil sandsynligvis stå på sidelinjen den 17. august. Jeg tror, det vil ske. Jeg er glad her. Jeg har sagt det mange gange, og jeg mener det. Det er tæt på det perfekte fodboldliv. Jeg har ikke travlt eller søger efter noget andet, men jeg har også lært i livet, at jeg er åben for, hvad der kan ske, forklarer Frank.

Han bemærker endvidere, at han ser sig selv være i Brentford i en lang periode.

– Kan jeg blive her i syv år mere? Det ved jeg ikke, og det er ikke, fordi jeg ikke elsker Brentford. Det er bare: vil jeg prøve noget andet? Men jeg er meget bevidst om, at græsset ikke er grønnere i naboens have, selvom det ser sådan ud, siger han og fortsætter:

– Så kommer man derind, kigger nærmere og ser, at der er meget ukrudt i græsset, lyder det fra Thomas Frank.

Han kan desuden se tilbage på en sæson med Brentford, hvor de måtte nøjes med 16. pladsen, og han kan godt se, hvor det begyndte at gå skævt for dem.

– Alle vores offensive statistikker steg fra begyndelsen af sæsonen indtil den 12. kamp. Boldbesiddelse, afleveringer, indlæg, antal spillere i feltet, xG, mål — og så ramte skaderne os. Vi forsøgte stadig at gå ned ad den vej i de næste par kampe, men vi havde for mange spillere ude, fastslår den danske træner.

I forhold til de førnævnte klubber, så meldte Chelsea tirsdag ud, at de stopper samarbejdet med Pochettino. I Manchester United er der endnu ikke blevet meldt noget ud om Erik ten Hag, som stadig har en FA Cup-finale at spille med United.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer