Frank om rygter: Er græsset grønnere hos naboen?

Selv regner han med, at han stadig står i spidsen for Brentford, når næste sæson begynder.



Brentfords danske cheftræner Thomas Frank er på det seneste blevet sat i forbindelse med både Chelsea og Manchester United, men hvis man skal tro ham selv, så skal han ikke nogen steder.

Det fortæller han om i et interview med The Athletic.

– Jeg vil sandsynligvis stå på sidelinjen den 17. august. Jeg tror, det vil ske. Jeg er glad her. Jeg har sagt det mange gange, og jeg mener det. Det er tæt på det perfekte fodboldliv. Jeg har ikke travlt eller søger efter noget andet, men jeg har også lært i livet, at jeg er åben for, hvad der kan ske, forklarer Frank.

Han bemærker endvidere, at han ser sig selv være i Brentford i en lang periode.

– Kan jeg blive her i syv år mere? Det ved jeg ikke, og det er ikke, fordi jeg ikke elsker Brentford. Det er bare: vil jeg prøve noget andet? Men jeg er meget bevidst om, at græsset ikke er grønnere i naboens have, selvom det ser sådan ud, siger han og fortsætter:

– Så kommer man derind, kigger nærmere og ser, at der er meget ukrudt i græsset, lyder det fra Thomas Frank.

Han kan desuden se tilbage på en sæson med Brentford, hvor de måtte nøjes med 16. pladsen, og han kan godt se, hvor det begyndte at gå skævt for dem.

– Alle vores offensive statistikker steg fra begyndelsen af sæsonen indtil den 12. kamp. Boldbesiddelse, afleveringer, indlæg, antal spillere i feltet, xG, mål — og så ramte skaderne os. Vi forsøgte stadig at gå ned ad den vej i de næste par kampe, men vi havde for mange spillere ude, fastslår den danske træner.

I forhold til de førnævnte klubber, så meldte Chelsea tirsdag ud, at de stopper samarbejdet med Pochettino. I Manchester United er der endnu ikke blevet meldt noget ud om Erik ten Hag, som stadig har en FA Cup-finale at spille med United.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Pressede på for FC København-exit

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen