Den engelske danskerklub Brentford kan med en del hel i sprøjten stadig tage en plads i Conference League i den kommende sæson. Det kræver dog, at de selv slår de mestrene fra Manchester City, og håber på, at både Aston Villa og Tottenham taber point i deres kampe mod henholdvis Brighton og Leeds.
Men det er noget, som Brentford-cheftræner Thomas Frank tror på. Det fortæller han på klubbens hjemmeside.
– Jeg er en stor drømmer. Jeg tror, at alt er muligt i fodbold. Hver sæsoner er en ny mulighed for at opnå noget stort – nu skal vi bare slå verdens bedste hold, siger han om City, der også har deres at se til efterfølgende.
– Jeg er ret sikker på, at de vil vinde FA Cup'en og Champions League. De har to svære kampe mod Manchester United og Inter Milan, men hvis de spiller på deres højeste niveau, tror jeg, de har en god chance for at gøre det, lyder det fra Frank.
Dernæst kommer han in på, at det vil være et stort bjerg for dem at bestige, men at en tur i Europa vil være det største, som de har ramt. Nu vil de bare fokusere på kampen mod City og håbe på, at de øvrige resultater går deres vej.
Der er også en mulighed for, at de kan møde søsterklubben, FC Midtjylland i Conference League i næste sæson, hvis de lykkes med at tage dén plads via playoff-kampen ved slutningen af den danske liga. De skal dog lige have deres resultater på plads først.
Til Brentfords kamp mod Pep Guardiolas tropper har London-klubben en række spillere ude. Det gælder Keane Lewis-Potter, Pontus Jansson, Matt Cox og Christian Nørgaard samt Ivan Toney.
Sidstnævnte er ramt af en karantæne for overtrædelse af bettingreglerne. Blandt andet har han spillet imod sit eget hold. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TIPSBLADETS DOM