Franks Europa-drøm: Skal bare slå verdens bedste

Hvis Brentford selv slår Manchester City, og to andre resultater går deres vej, så er de i Conference League.



Den engelske danskerklub Brentford kan med en del hel i sprøjten stadig tage en plads i Conference League i den kommende sæson. Det kræver dog, at de selv slår de mestrene fra Manchester City, og håber på, at både Aston Villa og Tottenham taber point i deres kampe mod henholdvis Brighton og Leeds.

Men det er noget, som Brentford-cheftræner Thomas Frank tror på. Det fortæller han på klubbens hjemmeside.

– Jeg er en stor drømmer. Jeg tror, at alt er muligt i fodbold. Hver sæsoner er en ny mulighed for at opnå noget stort – nu skal vi bare slå verdens bedste hold, siger han om City, der også har deres at se til efterfølgende.

– Jeg er ret sikker på, at de vil vinde FA Cup'en og Champions League. De har to svære kampe mod Manchester United og Inter Milan, men hvis de spiller på deres højeste niveau, tror jeg, de har en god chance for at gøre det, lyder det fra Frank.

Dernæst kommer han in på, at det vil være et stort bjerg for dem at bestige, men at en tur i Europa vil være det største, som de har ramt. Nu vil de bare fokusere på kampen mod City og håbe på, at de øvrige resultater går deres vej.

Der er også en mulighed for, at de kan møde søsterklubben, FC Midtjylland i Conference League i næste sæson, hvis de lykkes med at tage dén plads via playoff-kampen ved slutningen af den danske liga. De skal dog lige have deres resultater på plads først.

Til Brentfords kamp mod Pep Guardiolas tropper har London-klubben en række spillere ude. Det gælder Keane Lewis-Potter, Pontus Jansson, Matt Cox og Christian Nørgaard samt Ivan Toney.

Sidstnævnte er ramt af en karantæne for overtrædelse af bettingreglerne. Blandt andet har han spillet imod sit eget hold. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tuchel forsvarer sin taktik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer