Fremhæver dansk stjerne efter ny Chelsea-sejr

Chelseas træner fremhæver den danske stopper ovenpå sejren over Tottenham.



Chelsea besejrede søndag eftermiddag rivalerne Tottenham, og her var der endnu engang fuld spilletid til Andreas Christensen. Den danske stjerne får også godt med ros fra cheftræner Thomas Tuchel ovenpå sejren.

I kampen var Andreas Christensen ellers den eneste af Chelseas tre forsvarsspillere, der ikke scorede. Både Thiago Silva og Antonio Rudiger kom nemlig på tavlen.

Alligevel var det altså den 25-årige danske landsholdsspiller, der blev fremhævet af cheftræneren efter kampen. Især blev der lagt vægt på Andreas Christensens udvikling, siden Thomas Tuchel overtog trænerposten i januar. 

– Andreas har været virkelig stærk siden dag et. Han kan spille alle tre positioner i forsvaret, og han spiller med stor selvtillid. I begyndelsen havde jeg følelsen af, at han havde lidt svært ved at tro på sig selv og sætte sig selv igennem og stole på sin kvalitet, men han har alt, hvad vi har brug for i disse positioner.

– Igen var det en meget stærk præstation. Det kan man se på hans spilleminutter. Vi stoler fuldt ud på ham, og han har gjort det virkelig godt indtil videre, og det er alles mål, at han fortsætter sådan, siger Thomas Tuchel ifølge football.london.

Siden Thomas Tuchel overtog cheftrænerposten fra Frank Lampard i januar, har Andreas Christensen nydt godt med spilletid. I den indeværende sæson har han også været næsten fast mand med seks startpladser i syv kampe.

Efter sæsonen udløber danskerens aftale med Chelsea, men parterne er efter sigende tæt på en forlængelse af samarbejdet.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Har du fuldstændig tabt småkagerne?