Chelsea besejrede søndag eftermiddag rivalerne Tottenham, og her var der endnu engang fuld spilletid til Andreas Christensen. Den danske stjerne får også godt med ros fra cheftræner Thomas Tuchel ovenpå sejren.
I kampen var Andreas Christensen ellers den eneste af Chelseas tre forsvarsspillere, der ikke scorede. Både Thiago Silva og Antonio Rudiger kom nemlig på tavlen.
Alligevel var det altså den 25-årige danske landsholdsspiller, der blev fremhævet af cheftræneren efter kampen. Især blev der lagt vægt på Andreas Christensens udvikling, siden Thomas Tuchel overtog trænerposten i januar.
– Andreas har været virkelig stærk siden dag et. Han kan spille alle tre positioner i forsvaret, og han spiller med stor selvtillid. I begyndelsen havde jeg følelsen af, at han havde lidt svært ved at tro på sig selv og sætte sig selv igennem og stole på sin kvalitet, men han har alt, hvad vi har brug for i disse positioner.
– Igen var det en meget stærk præstation. Det kan man se på hans spilleminutter. Vi stoler fuldt ud på ham, og han har gjort det virkelig godt indtil videre, og det er alles mål, at han fortsætter sådan, siger Thomas Tuchel ifølge football.london.
Siden Thomas Tuchel overtog cheftrænerposten fra Frank Lampard i januar, har Andreas Christensen nydt godt med spilletid. I den indeværende sæson har han også været næsten fast mand med seks startpladser i syv kampe.
Efter sæsonen udløber danskerens aftale med Chelsea, men parterne er efter sigende tæt på en forlængelse af samarbejdet.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
