Fremhæver dansk stjerne efter ny Chelsea-sejr

Chelseas træner fremhæver den danske stopper ovenpå sejren over Tottenham.



Chelsea besejrede søndag eftermiddag rivalerne Tottenham, og her var der endnu engang fuld spilletid til Andreas Christensen. Den danske stjerne får også godt med ros fra cheftræner Thomas Tuchel ovenpå sejren.

I kampen var Andreas Christensen ellers den eneste af Chelseas tre forsvarsspillere, der ikke scorede. Både Thiago Silva og Antonio Rudiger kom nemlig på tavlen.

Alligevel var det altså den 25-årige danske landsholdsspiller, der blev fremhævet af cheftræneren efter kampen. Især blev der lagt vægt på Andreas Christensens udvikling, siden Thomas Tuchel overtog trænerposten i januar. 

– Andreas har været virkelig stærk siden dag et. Han kan spille alle tre positioner i forsvaret, og han spiller med stor selvtillid. I begyndelsen havde jeg følelsen af, at han havde lidt svært ved at tro på sig selv og sætte sig selv igennem og stole på sin kvalitet, men han har alt, hvad vi har brug for i disse positioner.

– Igen var det en meget stærk præstation. Det kan man se på hans spilleminutter. Vi stoler fuldt ud på ham, og han har gjort det virkelig godt indtil videre, og det er alles mål, at han fortsætter sådan, siger Thomas Tuchel ifølge football.london.

Siden Thomas Tuchel overtog cheftrænerposten fra Frank Lampard i januar, har Andreas Christensen nydt godt med spilletid. I den indeværende sæson har han også været næsten fast mand med seks startpladser i syv kampe.

Efter sæsonen udløber danskerens aftale med Chelsea, men parterne er efter sigende tæt på en forlængelse af samarbejdet.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner