• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Frustrerede fans kræver svar fra Tottenham-ledelse

Foto: Getty Images

Tottenhams fangruppe vil have svar på en række spørgsmål fra klubbens ledelse.

Af Victor Risager

Det har ikke kørt for Tottenham i de seneste år, og klubbens officielle fangruppe Tottenham Hotspur Supporters’ Trust kræver nu nogle svar fra ledelsen.

Det meddeler fangruppen på sin hjemmeside.

Tottenham Hotspur Supporters' Trust skriver, at de for nogle uger siden anmodede om et møde med klubbens ledelse for at få svar på visse spørgsmål, men at et sådant møde blev afvist af Spurs selv. Det får nu fangrupper til at skrive offentligt.

- Den 27. september inviterede vi ledelsen i Tottenham Hotspur Football Club til at mødes med bestyrelsen for Tottenham Hotspur Supporters’ Trust for at diskutere nogle af de strategiske spørgsmål, som vores medlemmer og andre fans har stillet i en rum tid. Anmodningen blev ikke fremsat på baggrund af et par dårlige resultater, men efter to år med tvivlsomme beslutninger.

- Klubbestyrelsen afviste at mødes med vores bestyrelsen, men det betyder ikke, at disse spørgsmål ikke længere er relevante. Hvad det betyder, er, at vi nu er nødt til offentligt at stille de spørgsmål, vi ville have stillet på dette møde. Vi bad klubben om at forklare sin strategi, da den ikke hentede en spiller i to transfervinduer i træk, og da Mauricio Pochettino blev fyret. Og vi spørger igen nu. Fans af denne klub fortjener at høre svarene på disse spørgsmål.

Spørgsmålene omhandler blandt andet Tottenham-ledelsens vision for klubben, hvor klubben skal være om fem år, og hvad ledelsen mener om de seneste to år. Der er i alt 13 spørgsmål, som kan læses på faggruppens hjemmeside her.

- Som vigtige interessenter i klubben er det vores opfattelse, at tilhængere har al ret til at stille disse spørgsmål, forvente et niveau af gennemsigtighed, og at stille direktører ansvarlige for deres beslutningstagning, skriver fangrupper.

Tottenham er nummer otte i Premier League. De møder Newcastle i weekenden.