Frygtelig debut for Postecoglou

Arsenal leverede en helstøbt præstation, da det blev til en komfortabel hjemmesejr over Nottingham Forest.



Ange Postecoglou fik noget af en ilddåb i sin første kamp i spidsen for Nottingham Forest, der tabte 0-3 på udebane til Arsenal i Premier League.

Den australske fodboldtræner blev inden denne sæson fyret som træner for Tottenham, hvor Thomas Frank i stedet har overtaget.

I lørdagens debutkamp som træner fik Postecoglou ikke ligefrem den bedste start. Nottingham Forest viste kun i glimt, hvorfor holdet i sidste sæson var den store solstrålehistorie.

Arsenal var på dagen en klasse bedre end udeholdet.

Offensivspilleren Eberechi Eze startede for første gang på banen for Arsenal, mens kantspilleren Bukayo Saka og stopperen William Saliba stadig er ude med skader.

Arsenal fik efter lidt over et kvarters spil en skade mere til en af profilerne, da anfører Martin Ødegaard udgik.

Fraværene ændrede dog ikke på, at Arsenal var det bedste hold på banen.

Arsenal skruede bissen på

En halv time var spillet, da Arsenals midtbanespiller Martín Zubimendi kanonerede føringsmålet ind på Emirates Stadium.

Nottingham Forest-forsvaret headede bolden ud af feltet efter et hjørnespark, men den spanske landsholdsspiller stod klar til at flugte kuglen ind til 1-0.

Et minut inde i anden halvleg fordoblede Arsenal føringen, og denne gang var det Viktor Gyökeres, der slog til med en nem scoring for London-klubben.

Den nyindkøbte svenske angriber, der et kvarter senere havde et forsøg på træværket, løb ind i feltet og modtog en perfekt tværpasning fra Eze.

Zubimendi slog til med endnu en scoring til 3-0 på et hovedstød efter 79 minutter efter et oplæg fra indskiftede Leandro Trossard.

Arsenal er med sejren placeret på førstepladsen i Premier League med ni point efter tre kampe. Nottingham Forest har fire point i midten af rækken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’