Frygter for Thomas Frank og co.: Det bliver svært

Den tidligere engelske landsholdsspiller forventer, at Thomas Frank vil blive kritiseret, hvis resultaterne på et tidspunkt vender.



Thomas Frank og Brentford har fået en fremragende start på tilværelsen i Premier League, hvor de har hentet 12 point og er nummer syv efter syv spillerunder.

Men der er slet ingen plads til at hvile på laurbærrene for den engelske danskerkoloni. Sådan lyder det fra den tidligere engelske landsholdsspiller og Liverpool-spiller John Barnes, der nu er fodboldekspert for SpilXperten

John Barnes sammenligner Brentfords start med Norwich Citys i 2019/20-sæsonen, hvor de trods tidlige sejre over Newcastle og Manchester City rykkede ud med et brag.

– Jeg kan virkelig godt lide den måde, Thomas Frank styrer Brentford på, men da Norwich-manageren (Daniel Farke, red.) i første omgang kom op til Premier League, skete der lignende ting.

– Efter syv kampe elsker vi den måde, Thomas Frank gør det på, men hvis de taber et par kampe, vil vi alle begynde at kritisere ham. Det har været en fantastisk start indtil nu. Han er en god manager, men det bliver stadig svært for ham, siger John Barnes.

Derfor bør det klare mål for Brentford også fortsat være bare at sikre sig overlevelse i den engelske liga.

– Fremadrettet i denne sæson er det vigtigste for Brentford at blive i Premier League, uanset hvor godt de klarer sig nu.

– De kommer ikke til at lade sig rive med og tro, at fordi de i øjeblikket er nummer syv, vil de blive der. De ville elske at være i den øverste halvdel af tabellen, men hvis du spurgte dem, om de ville acceptere at ende som nummer 17, ville de det. Når de har cementeret deres position i Premier League, efter en eller to sæsoner, kan de så se efter, hvad deres ambitioner er, men for nu er det bare at overleve. Det har været en god start fra dem, men de skal holde fødderne på jorden og blive ved med at fokusere for hver eneste kamp, siger han.

Brentford skal møde Chelsea på hjemmebane lørdag klokken 18.30.





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

To trænere færdige i Superliga-klub

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tottenham-stjerne truet med pistol

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

David Nielsen, den er til dig!

FC København-stjerne frifundet

OB – Silkeborg IF

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros