Rangers-bossen, Steven Gerrard, har afsløret, at han har haft “hemmelige” telefonsamtaler med Sir Alex Ferguson og indrømmer, at de to har parkeret deres rivalisering, siden han stoppede som fodboldspiller.
I godt og vel 15 år var Steven Gerrard og Sir Alex Ferguson kæmpede de to mod hinanden som henholdsvis Liverpool-anfører og Manchester United-træner. To klubber der ikke kærer meget om hinanden.
I 2013 sagde den skotske manager stop og nogle år senere indledte Steven Gerrard sin trænerkarriere. Og den 40-årige englænder har efterhånden opbygget et renomme som en af de mest lysende trænertalenter, og nu afslører han, at han har fået god hjælp fra en uventet kant og ekspert i skotsk fodbold.
– Jeg vil gerne fortælle dig en hemmelighed. Jeg har haft mange samtaler med ham, siger Steven Gerrard i et interview med den skotske forening af fodboldjournalister efter offentliggørelsen af, at han er udnævnt til årets manager i Skotland.
Det skriver Goal.com
– Siden jeg trak mig tilbage, har vi lagt vores rivalisering til side, og han har sat tid af til mig, når jeg har ringet til ham for at vende nogle ting, spørgsmål omkring personalehåndtering her i Rangers. Han var fantastisk i disse samtaler. På et tidspunkt vil jeg elske at få muligheden for at få en kop kaffe med ham.
– Det har han sagt ja til, og det er fantastisk fra mit synspunkt, fordi han behøver ikke give mig sin tid, især når man tænker på vores rivalisering, men jeg synes, det viser, hvilken type man han er. Han er ikke kun den ikoniske manager, vi alle kender.
Ferguson har også sendt roser Gerrards vej tidligere i denne uge, da han roste ham for sin evne til at håndtere medierne.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
