Rangers-bossen, Steven Gerrard, har afsløret, at han har haft “hemmelige” telefonsamtaler med Sir Alex Ferguson og indrømmer, at de to har parkeret deres rivalisering, siden han stoppede som fodboldspiller.
I godt og vel 15 år var Steven Gerrard og Sir Alex Ferguson kæmpede de to mod hinanden som henholdsvis Liverpool-anfører og Manchester United-træner. To klubber der ikke kærer meget om hinanden.
I 2013 sagde den skotske manager stop og nogle år senere indledte Steven Gerrard sin trænerkarriere. Og den 40-årige englænder har efterhånden opbygget et renomme som en af de mest lysende trænertalenter, og nu afslører han, at han har fået god hjælp fra en uventet kant og ekspert i skotsk fodbold.
– Jeg vil gerne fortælle dig en hemmelighed. Jeg har haft mange samtaler med ham, siger Steven Gerrard i et interview med den skotske forening af fodboldjournalister efter offentliggørelsen af, at han er udnævnt til årets manager i Skotland.
Det skriver Goal.com
– Siden jeg trak mig tilbage, har vi lagt vores rivalisering til side, og han har sat tid af til mig, når jeg har ringet til ham for at vende nogle ting, spørgsmål omkring personalehåndtering her i Rangers. Han var fantastisk i disse samtaler. På et tidspunkt vil jeg elske at få muligheden for at få en kop kaffe med ham.
– Det har han sagt ja til, og det er fantastisk fra mit synspunkt, fordi han behøver ikke give mig sin tid, især når man tænker på vores rivalisering, men jeg synes, det viser, hvilken type man han er. Han er ikke kun den ikoniske manager, vi alle kender.
Ferguson har også sendt roser Gerrards vej tidligere i denne uge, da han roste ham for sin evne til at håndtere medierne.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
TRANSFER
