Rangers-bossen, Steven Gerrard, har afsløret, at han har haft “hemmelige” telefonsamtaler med Sir Alex Ferguson og indrømmer, at de to har parkeret deres rivalisering, siden han stoppede som fodboldspiller.
I godt og vel 15 år var Steven Gerrard og Sir Alex Ferguson kæmpede de to mod hinanden som henholdsvis Liverpool-anfører og Manchester United-træner. To klubber der ikke kærer meget om hinanden.
I 2013 sagde den skotske manager stop og nogle år senere indledte Steven Gerrard sin trænerkarriere. Og den 40-årige englænder har efterhånden opbygget et renomme som en af de mest lysende trænertalenter, og nu afslører han, at han har fået god hjælp fra en uventet kant og ekspert i skotsk fodbold.
– Jeg vil gerne fortælle dig en hemmelighed. Jeg har haft mange samtaler med ham, siger Steven Gerrard i et interview med den skotske forening af fodboldjournalister efter offentliggørelsen af, at han er udnævnt til årets manager i Skotland.
Det skriver Goal.com
– Siden jeg trak mig tilbage, har vi lagt vores rivalisering til side, og han har sat tid af til mig, når jeg har ringet til ham for at vende nogle ting, spørgsmål omkring personalehåndtering her i Rangers. Han var fantastisk i disse samtaler. På et tidspunkt vil jeg elske at få muligheden for at få en kop kaffe med ham.
– Det har han sagt ja til, og det er fantastisk fra mit synspunkt, fordi han behøver ikke give mig sin tid, især når man tænker på vores rivalisering, men jeg synes, det viser, hvilken type man han er. Han er ikke kun den ikoniske manager, vi alle kender.
Ferguson har også sendt roser Gerrards vej tidligere i denne uge, da han roste ham for sin evne til at håndtere medierne.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
