Christian Eriksen spillede en stor rolle i Manchester Uniteds seneste sæson, og danskeren etablerede sig hurtigt som en af Erik ten Hags vigtigste spillere overhovedet.
Manchester United var til tider dybt afhængige af Eriksen og hans evne til at sætte spillet. Derfor fik danskeren også utrolig mange spilleminutter, men det kan måske ikke blive tilfældet til næste sæson.
For ender Manchester United med at købe Mason Mount, som man rygtes heftigt til, så vil klubben have fundet sin langsigtede afløser for danskeren, og ankomsten af ham vil endda gavne Eriksen, selv om spilletiden bliver mindre.
Det vurderer Manchester Evening News.
Her lyder analysen, at for meget var lagt op på Christian Eriksen i sidste sæson, og at han brændte ud i slutningen. Selv inden sin skade i slutningen af januar var han så småt begyndt at sætte mindre præg på kampene på grund af det hektiske kampprogram, som ikke tillod ham særlig mange pauser.
Såfremt det lykkes at hente Mason Mount, så vil klubben have fundet spilleren, som i langt større grad kan aflaste Christian Eriksen. Det kan endda bringe det bedste frem i danskeren lyder det, da han vil få flere pauser og dermed være mere frisk, når han så bringes i spil. Derudover vil han være en stærk spiller at sende ind fra bænken af.
Manchester Evening News kigger ligeledes frem og peger på, at Christian Eriksen kan få sig en rolle ala den, som Juan Mata eller Nemanja Matic havde i slutningen af deres Manchester United-tid. Altså en spiller, som har et højt niveau, men som varsomt bliver udvalgt til de kampe, som passer ham bedst.
Avisen peger dog på, at Christian Eriksen stadig vil være en afgørende del af holdet, og at han nok skal få sin spilletid.
Danskeren spillede i alt 44 kampe for Manchester United i den forgangne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TRANSFER