De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.
Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.
Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.
Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.
– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:
– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?
– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.
Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?
0 Votes
Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.
– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.
– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:
– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?
Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT