Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Thomas Gravesen og Stig Tøfting er dybt uenige om, hvordan de mener, at Thomas Franks fremtid nødvendigvis ser ud.



De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.

Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.

Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.

Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.

– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:

– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?

– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.

Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.

– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.

– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:

– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?

Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

I chok: Har aldrig set lignende

Her kan du se Viborg FF mod FC København

LIVE: Viborg FF – FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Nu svarer David Nielsen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Deler nyt om fremtiden

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM

‘Tottenham er i overhængende fare’

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter