Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Thomas Gravesen og Stig Tøfting er dybt uenige om, hvordan de mener, at Thomas Franks fremtid nødvendigvis ser ud.



De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.

Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.

Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.

Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.

– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:

– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?

– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.

Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.

– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.

– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:

– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?

Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Randers FC – FC København

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Sønderjyske – Viborg FF

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano