Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Thomas Gravesen og Stig Tøfting er dybt uenige om, hvordan de mener, at Thomas Franks fremtid nødvendigvis ser ud.



De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.

Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.

Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.

Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.

– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:

– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?

– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.

Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.

– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.

– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:

– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?

Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City