Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Thomas Gravesen og Stig Tøfting er dybt uenige om, hvordan de mener, at Thomas Franks fremtid nødvendigvis ser ud.



De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.

Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.

Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.

Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.

– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:

– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?

– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.

Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.

– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.

– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:

– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?

Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid