De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.
Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.
Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.
Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.
– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:
– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?
– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.
Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?
0 Votes
Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.
– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.
– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:
– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?
Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Chelsea og Liverpool flopper fælt
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar