Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Thomas Gravesen og Stig Tøfting er dybt uenige om, hvordan de mener, at Thomas Franks fremtid nødvendigvis ser ud.



De var begge nogle hårde hunde på banen, men udenfor kan de fortsat skyde brystet frem.

Thomas Gravesen og Stig Tøfting blev noget uenige, da de i Viaplay-studiet skulle diskutere, hvad fremtiden skulle byde på for Thomas Frank, der på det seneste blandt andet er blevet sat i forbindelse med managerposten i Tottenham, såfremt de ender med at fyre Ange Postecoglou.

Hovedpersonen selv slog med syvtommer søm fast, at Brentford er en klub han holder af at være i, og derfor ikke vil skifte væk for enhver pris.

Herfra fik diskutionen frit spil mellem Stig Tøfting og Thomas Gravesen.

– Der er altid favoritterne, der bliver sat op, og dem man tror får det her job. Thomas Frank har gjort det fint i Brentford med de midler, han har. Det er en lillebitte klub, og han kan kun nå hertil. Han taler selv om ambitionerne, trygheden ved at være et sted, hvor han er altoverskyggende, han bestemmer det hele, den tryghed hviler han i og blomstrer i, og leverer et rigtig flot stykke arbejde. Han har mistet store angribere som Ollie Watkins, Ivan Toney og formentlig Bryan Mbeumo, siger Thomas Gravesen på Viaplay og fortsætter:

– Vi må tage hatten af for den måde, han har fået Brentford til at spille på, men ambitionerne må være at skulle vinde et eller andet, når man er så dygtig en træner og er kommet til Premier League og har skabt et navn. Så skal man vinde et eller andet. Du skal kunne vise noget frem, du har været 10 år i Brentford, men hvad vandt I?

– Ikke noget som helst. Hvis jeg var i Thomas Franks sted, så ville jeg prøve at være med i en klub, der har større økonomiske muskler, fanbase og økonomiske muskler end Brentford. Den chance ville jeg tage. Det er på tide, at han gør det, slår den tidligere midtbanekriger fast.

Bør Thomas Frank skifte til Tottenham, hvis han bliver tilbudt jobbet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tottenham har ikke haft meget succes siden Mauricio Pochettino forlod klubben, og derfor skal det være velovervejet, hvem de ansætter næste gang.

– Jeg mener, at han fortjener en chance, som Tottenham ville være, men jeg hører også, hvad han siger. Jeg tror på ham, når han siger, at græsset ikke nødvendigvis er grønnere på den anden side, at han selvfølgelig har ambitioner, men er glad og tilfreds. Det må også betyde noget som menneske, at man befinder sig et sted, hvor man føler sig tryg og godt tilpas, siger Stig Tøfting inden han blev afbrudt af sin kollega i studiet.

– Han er en eliteperson, og som eliteperson og cheftræner drejer det sig om at vinde fodboldkampe og ting – det kan du ikke i Brentford, du kan vinde 12/14 kampe om året, forklarer Thomas Gravesen, inden Stig Tøfting sendte en verbal presbold retur:

– Folk er forskellige, så ville jeg også sige, at med den karriere du har haft, hvorfor fanden er du ikke gået trænervejen? Hvorfor skal du stå i et tv-studie og kloge dig, i stedet for at komme ud og vise, hvad du kan?

Resten af den lystige diskussion kan ses i videoen over artiklen.





– Det har man nok aldrig set før

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Jonas Wind er i København

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’