Gravesen opfordrer dansk stjerne til klubskifte nu

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen kan ikke se andre udveje end et klubskifte for dansk landsholdsstjerne.



Christian Eriksen er havnet i en decideret kattepine i Manchester United, hvor han ikke synes at have nogen fremtid.

Allerede i foråret tegnede der sig et billede af, at Christian Eriksen skulle vænne sig til en rolle som rotationsspiller, og den nye sæson er ikke startet meget anderledes.

Fredag skød Manchester United Premier League i gang, men det var med en Christian Eriksen, der så hele kampen fra bænken. I Viaplays studie efter kampen var opfordringen soleklar fra både Thomas Gravesen og Brian Laudrup.

– Jeg mangler at se, hvor ambitionerne er for at ville spille fodbold. Den kø, han står i om spilletid, er ikke eksisterende. Der er ingen dør (for ham, red.) til at komme ind på Manchester Uniteds hold. For mig er det uundgåeligt, at han skal videre, siger Gravesen og fortsætter:

– Jeg tror bestemt ikke, Christian Eriksen er styret af penge. Jeg tror han har brug for tryghed og ro omkring sig, der hvor han er. Men muligheden for at spille fodbold bør og skal trække mere i Christian Eriksen end at sidde på bænken.

Han bakkes op af Brian Laudrup, der heller ikke kan se andre udveje end et klubskifte for Christian Eriksen.

– Jeg kan kun se, at der er én ting, som holder ham et år mere. Det er, at han til næste sommer vil være transferfri og kan gøre lige, hvad han vil. Udfordringen er bare, at han ikke vil blive brugt i år. Kritikken i år var allerede, om han havde niveauet. Det gik jo godt (til EM, red.), men det bliver sværere og sværere jo ældre, du bliver. Han bør skifte væk, hvis han gerne vil bevare sin plads på landsholdet og den rolle, han har, siger Brian Laudrup.

Christian Eriksen har tidligere på sommeren udtalt, at han og familien er glade for at være i Manchester, men spørgsmålet er så, om det opvejer for manglen på spilletid.

I løbet af sommeren er flere klubber blevet meldt ude efter Christian Eriksen, 32 år, men det har for det meste været løse rygter, som man nok har skullet tage med et gran salt.

I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen om Christian Eriksens situation i Manchester United.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Langer ud efter Peter Sørensen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!