Manchester City har vundet sine seneste syv Premier League-kampe, og kan holdet supplere med yderligere to sejre i denne uge, er det engelske mesterskab hjemme for fjerde sæson i træk.
City kan dog komme på en svær opgave tirsdag aften på udebane mod Tottenham, der slås for at kvalificere sig til Champions League.
De seneste år har det været en svær udebane for City. Faktisk har Tottenham vundet de seneste fire indbyrdes ligakampe hjemme mod City med en samlet score på 8-0.
I denne sæson har Tottenham været en svingende størrelse under træner Ange Postecoglou, men City-manager Pep Guardiola har stor respekt for modstanderen.
– Det har været et krævende hold at møde i denne sæson. De er så proaktive og meget aggressive under den nye manager. Selv hvis de er bagud 0-4, stopper de ikke. Det så man senest på Anfield, hvor de angreb og angreb, siger Guardiola.
Han henviser til sidste weekends opgør på Anfield, hvor Liverpool førte 4-0 og vandt 4-2.
Med to kampe tilbage har Tottenham på femtepladsen 63 point. Holdet jagter Aston Villa, der med sine 67 point ligger til at tage fjerdepladsen, der udløser billet til Champions League i den kommende sæson.
– De har også et stort mål om at kvalificere sig til Champions League, og vi har selvfølgelig også et stort mål.
– Det kræver, at du har det rette tændingsniveau og fokus. Vi kan ikke slappe af. Vi skal kræve det bedste. Vi ved, hvad vi spiller for, og vi skal give alt og være på vores bedste, siger Guardiola.
Arsenal kom søndag på 86 point ved at slå Manchester United på Old Trafford. Dermed fører Arsenal ligaen, før holdet søndag lukker sæsonen af hjemme mod Everton.
City har 85 point med to kampe tilbage og skal sørge for at vinde sine to sidste kampe mod Tottenham og hjemme mod West Ham på søndag for at genvinde titlen.
– Der er kun én mulighed, og det er at vinde. Det prøver vi. Vi skal vinde ude for at have chancen for at vinde mesterskabet på hjemmebane i sidste runde, fastslår manageren.
Der er kickoff på Tottenham Hotspur Stadium tirsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København