– Vi passer på Erling Haaland 24 timer i døgnet

Manchester Citys manager påpeger, at klubben er opmærksom på Erling Haaland ned i mindste detalje.



Erling Haaland er udsat for et hårdt program hos Manchester City i Premier League. Alligevel har han været mindre udsat for skader, end da han var i tyske Borussia Dortmund.

I denne sæson har han været fraværende i fire kampe på grund af skader, mens antallet i Dortmund i sidste sæson var 16 kampe, skriver nyhedsbureauet NTB.

Det kan hænge sammen med, at man i Manchester City værner om den norske angrebsstjerne døgnet rundt, forklarer manager Pep Guardiola.

– Jeg ved ikke, hvad han gjorde i Dortmund, men vi passer på ham 24 timer i døgnet. Vi har utroligt dygtige læger og fysioterapeuter, og de støtter ham hvert sekund på dagen.

– Det er svært at forstå, hvis andre klubber bruger mange penge på en spiller og så lader ham være. Jeg ved ikke, hvad andre klubber gør, siger Guardiola på et pressemøde forud for lørdagens hjemmekamp mod Leicester ifølge The Guardian.

Guardiola peger på, at det er nødvendigt at passe ekstra godt på spillerne, når man spiller hver tredje eller fjerde dag.

– Det er krævende arbejde med ernæring, hvile, søvn og mad. Hvor mange minutter skal de træne? Der er data, der tyder på, at man ikke bør træne i mere end 10-15 minutter, siger City-manageren.

Han tilføjer, at også Haalands kropsstørrelse kræver opmærksomhed.

– Vi ved, at vi skal passe ham, fordi han er så stor. Fysioterapeuterne tager sig af ham. Han får masseret ryg, skuldre, muskler – alt. Han arbejder meget mere i træningscentret end ude på banen. Sådan er nutidens moderne fodbold.

Haaland har scoret 45 mål i 39 kampe på tværs af turneringer siden skiftet til City.

City skal i aktion mod Leicester lørdag klokken 18.30. City er seks point bag førerholdet, Arsenal, men har spillet en kamp færre.

/ritzau/NTB





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller