Erling Haaland brager mål ind for Manchester City, efter det endelig lykkede at hente nordmanden sidste sommer, men spørgsmålet er, hvor længe han kommer til at gøre det.
For selv om han befinder sig i en af verdens rigeste klubber og spiller under en af verdens bedste cheftrænere, så rygtes Haaland regelmæssigt videre inden alt for længe.
Tidligere har der været meldinger om, at han gerne vil prøve sig af i andre ligaer, og der har endda været rygter om, at hans kontrakt skulle indeholde en særlig Real Madrid-klausul, der skulle tillade ham at forlade Manchester til fordel for den spanske hovedstadsklub i 2024 – noget som Pep Guardiola dog har afvist.
Alligevel vil rygterne ikke dø, og Haalands agent, Rafaela Pimenta, gør heller ikke sit for at mane dem til jorden. Under Financial Times Business of Football Summit siger hun, at det er enhver spillers drøm at spille for Real Madrid. Det skriver flere medier, heriblandt Goal.
– Der er Premier League, og så er der Real Madrid. De er noget for sig og er en drøm for spillerne. Madrid bliver ved med at have magien. De har ikke de ugentlige turneringer, men de har Champione League, siger Pimenta.
Det ligger ikke umiddelbart i kortene, at Erling Haaland skal nogle steder lige foreløbig. Nordmanden har gang i sin første Manchester City-sæson, som på skuffende vis kan ende uden et mesterskab. Lige nu hænger man i hvert fald efter Arsenal, og det vil være en stor skuffelse, hvis ikke man forsvarer Premier League-titlen.
Erling Haaland har dog gjort sit rent målmæssigt for at følge med Arsenal. Bomberen har bombet 27 Premier League-mål ind i 24 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM