Hård dom: Schmeichels farvel har kostet dyrt

Ifølge en tidligere Leicester-spiller ville danskerklubben have indkasseret markant færre mål i denne sæson, hvis Kasper Schmeichel havde stået mellem stængerne.



Han er en ægte legende i klubben, men i sin sidste sæson i Leicester blev Kasper Schmeichel udsat for en del kritik. 

Noget tyder dog på, at Leicester alligevel godt kunne have brugt den danske landsholdsmålmands kvaliteter i denne sæson. Med få måneder tilbage af sæsonen ligger Leicester nemlig i akut nedrykningsfare efter at have indkasseret hele 47 mål i 27 Premier League-kampe. 

I sidste weekend mistede Leicester-cheftræner Brendan Rodgers tålmodigheden med Schmeichels afløser, Danny Ward, der blev sendt ud på bænken i 1-1-kampen mod Brentford, hvor danske Daniel Iversen i stedet fik chancen. 

Ifølge den tidligere Leicester-spiller Matt Piper ville situationen have set bedre ud for Rodgers, hvis Leicester havde valgt at beholde Kasper Schmeichel. 

– Danny Ward er ikke blevet hjulpet af den måde, som hele holdet har forsvaret sig. Han har haft 123 afslutninger imod sig, og han har indkasseret de mål, han har indkasseret. Hvis Schmeichel havde stået mellem stængerne, ville han så have indkasseret det samme antal mål? Det tror jeg helt afgjort ikke, lyder det fra Piper i BBC-podcasten 'When You're Smiling: A Leicester City Podcast'

– På den position var Rodgers nødt til at kigge andetsteds. Iversen gjorde det rigtigt godt under sit lejeophold, og Rodgers sagde, at han havde imponeret ham til træning. Og kredit til Rodgers for at tage den beslutning (om at give Iversen chancen, red.). 

– Nogle vil mene, at han skulle have taget den tidligere, men det er også en stor beslutning at skulle tage. Jeg tror, at vi nu har fået at se, at Danny Ward ikke har niveauet til at være førstemålmand i Premier League. 

I podcasten peger The Times-journalisten Charlotte Duncker desuden på, at Brendan Rodgers formentlig ønskede at købe en Kasper Schmeichel-erstatning i sommer, hvor økonomien dog ikke var til det. 

Kasper Schmeichel gav for et par uger siden et interview til The Times, hvor landsholdsmålmanden slog fast, at han er interesseret i at vende tilbage til Leicester. 

– Jeg elsker klubben. Ville jeg være interesseret i at vende tilbage? Selvfølgelig ville jeg det. Jeg ville altid være klar til at tage tilbage og forsøge at hjælpe dem. Det er mit hjem. Jeg smiler altid, når jeg taler om Leicester. Jeg savner det helt sikkert. Jeg ser alle deres kampe, lød det fra Kasper Schmeichel i interviewet. 

Kasper Schmeichels kontrakt med Nice løber frem til sommeren 2025. 





Riemer om profil: ‘Han er helt klar’




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Overraskende U21-trupudtagelse

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’