Han er en ægte legende i klubben, men i sin sidste sæson i Leicester blev Kasper Schmeichel udsat for en del kritik.
Noget tyder dog på, at Leicester alligevel godt kunne have brugt den danske landsholdsmålmands kvaliteter i denne sæson. Med få måneder tilbage af sæsonen ligger Leicester nemlig i akut nedrykningsfare efter at have indkasseret hele 47 mål i 27 Premier League-kampe.
I sidste weekend mistede Leicester-cheftræner Brendan Rodgers tålmodigheden med Schmeichels afløser, Danny Ward, der blev sendt ud på bænken i 1-1-kampen mod Brentford, hvor danske Daniel Iversen i stedet fik chancen.
Ifølge den tidligere Leicester-spiller Matt Piper ville situationen have set bedre ud for Rodgers, hvis Leicester havde valgt at beholde Kasper Schmeichel.
– Danny Ward er ikke blevet hjulpet af den måde, som hele holdet har forsvaret sig. Han har haft 123 afslutninger imod sig, og han har indkasseret de mål, han har indkasseret. Hvis Schmeichel havde stået mellem stængerne, ville han så have indkasseret det samme antal mål? Det tror jeg helt afgjort ikke, lyder det fra Piper i BBC-podcasten 'When You're Smiling: A Leicester City Podcast'.
– På den position var Rodgers nødt til at kigge andetsteds. Iversen gjorde det rigtigt godt under sit lejeophold, og Rodgers sagde, at han havde imponeret ham til træning. Og kredit til Rodgers for at tage den beslutning (om at give Iversen chancen, red.).
– Nogle vil mene, at han skulle have taget den tidligere, men det er også en stor beslutning at skulle tage. Jeg tror, at vi nu har fået at se, at Danny Ward ikke har niveauet til at være førstemålmand i Premier League.
I podcasten peger The Times-journalisten Charlotte Duncker desuden på, at Brendan Rodgers formentlig ønskede at købe en Kasper Schmeichel-erstatning i sommer, hvor økonomien dog ikke var til det.
Kasper Schmeichel gav for et par uger siden et interview til The Times, hvor landsholdsmålmanden slog fast, at han er interesseret i at vende tilbage til Leicester.
– Jeg elsker klubben. Ville jeg være interesseret i at vende tilbage? Selvfølgelig ville jeg det. Jeg ville altid være klar til at tage tilbage og forsøge at hjælpe dem. Det er mit hjem. Jeg smiler altid, når jeg taler om Leicester. Jeg savner det helt sikkert. Jeg ser alle deres kampe, lød det fra Kasper Schmeichel i interviewet.
Kasper Schmeichels kontrakt med Nice løber frem til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Ser I med, Brøndby?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Landstræner håber på Messi
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW