Markus Halsti har forladt Esbjerg fB ved kontraktudløb, og mandag kunne vestjyderne bekræfte, at også Jacob Lungi Sørensen snart er fortid i klubben.
Den 22-årige midtbanespiller skifter nemlig til Norwich, når det engelske transfervindue åbner på mandag.
36-årige Halsti erkender, at springet fra Superligaen til Championship er stort, men han spår sin nu tidligere holdkammerat gode muligheder for at slå igennem i det engelske.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: En skam de vilde dramaer forsvinder
– For mig er det store spørgsmål ikke, hvilket niveau Norwich kommer til at være på, for det bliver uden tvivl højt, men jeg forventer, at han, hans far og hans agent er kloge nok til at tage beslutningen, fordi de har et tydeligt billede af, hvordan de (Norwich, red.) vil bruge Lungi, og hvad de forventer af hans udvikling.
– Hvis du ser Norwich spille… de tror på boldbesiddelse og at bygge op bagfra. Lungi har mange kvaliteter, der passer ind på dette hold. Springet fra Superligaen til Championship er selvfølgelig stort, men kig på Pukki, siger han til Eastern Daily Press.
Halsti har tidligere set Anders Dreyer tage skridtet fra Esbjerg til engelsk fodbold og Brighton uden den store succes.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 34. spillerunde
– Han har set, hvad der skete med Dreyer, så han skal forstå, hvor svært det er i de øverste engelske rækker.
Den finske forsvarsspiller har spillet sammen med Lungi i to sæsoner, og han er ikke i tvivl om, hvornår den defensive midtbanespiller er bedst.
– Efter min mening er det uden tvivl, når han har bolden for fødderne. Han er rolig, balanceret, stærk, kan beskytte bolden og vende med den. Men han er nødt til at forstå, at der er tidspunkter, hvor det ville være “mere rigtigt” at spille bolden, selvom det kan betyde, at han skal sparke den væk i blinde.
Jacob Lungi Sørensen spillede 117 kampe for Esbjerg fB.
Læs også:Officielt: Esbjerg sælger Lungi til Norwich
Læs også:Norwich-manager om Lungi: Mange klubber var efter ham
Læs også:PC: Kun store penge kan lokke folk herfra
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
