Ståle Solbakken og FC København er under maksimalt pres i Superligaen for tiden.
Klubben fra den danske hovedstad tabte søndag aften med 2-4 hjemme til AGF, og nu ligger FCK blot nummer tre i dansk fodbolds bedste række.
Modsat tidligere år er tredjepladsen ikke garanteret en plads i Europa, da pokalturneringen er blevet vundet af SønderjyskE, og dermed er det altså et FCK-hold under maksimalt pres.
Og mandag aften sagde Superligaen farvel til Hobro IK, der følger Silkeborg IF og Esbjerg fB ud af landets bedste række
Her er, hvad vi lærte af Superliga-runden.
Det er virkelig en skam, at man dropper de vilde dramaer
Wow for et drama. Der var chancer, der var mål, der var intensitet og dramatik og til sidst også en hel del, der var langt over stregen. Hvis pulsen lige skulle ned efter opgøret mellem Hobro IK og Lyngby Boldklub, forstår man det i den grad. Det var godt nok ikke for børn.
Hobro IK endte med at rykke ud af Superligaen efter 2-2 i Lyngby i det dramatiske opgør, der bød på tre udvisninger til sidst, og selv om Hobro var bedst mandag aften, tabte man samlet med 4-3 og ryger ud efter en sæson, hvor man også var det 3. dårligste hold set over hele sæsonen.
Det er dog ikke kun Hobro, der ender med at sige farvel til Superligaen. Det gør også de dramatiske playoff-kampe om nedrykning. Men en ny struktur fra næste sæson med 12 hold dropper man de vilde playoffkampe om nedrykning. Slutspillet bliver så seks hold i mesterskabsspillet og seks hold i nedrykningsspillet.
Og det er virkelig en skam. Der er folk nok, der taler for vigtigheden af 12 hold i Superligaen, men det er svært ikke at blive en smule fodboldforelsket igen, når man ser, hvor meget der bliver investeret i liv eller død-kampene. Kampe, vi ikke længere får.
I 2017 kom FC Helsingør på mirakuløs vis op i Superligaen efter at have slået Viborg over to kampe, og i den efterfølgende sæson skulle der en redning på stregen af Tobias Salquist til, for at SIF kunne sende Helsingør ned efter en 4-3 kamp lige til historiebøgerne. Efterfølgende stemplede Anders Dreyer ind med et hattrick og sendte Esbjerg i Superligaen og Silkeborg i NordicBet Ligaen.
Det er kampe, der står klar i erindringen hos de, der så dem.
Sidste år stod Jesper Rask sine livs kampe, da han reddede Hobro fra nedrykning og i stedet sendte Vejle ned, og Lyngby Boldklub fik samme sæson hævn over Vendsyssel FF, der året forinden havde sendt Lyngby ud.
I år fik vi et voldsomt drama mellem Hobro IK og Lyngby, der faldt ud til de kongeblås fordel.
Underholdningsværdien i de kampe er i top, fordi der er så meget på spil, og derfor er det virkelig ærgerligt, at man ikke længere har sådan nogle kampe på spisesedlen i dansk topfodbold.
Krig om topscorertitlen i Superligaen
Kamil Wilczek, Ronnie Schwartz eller Patrick Mortensen? Alle tre står på 17 scoringer, men førstnævnte kommer ikke til at score yderligere, da han ikke længere er i Superligaen.
Læs også:FCN-træner teaser for nyt stortalent: I skal glæde jer
Dermed ser det ud til, at kampen om at blive målkongen i denne sæson står mellem FC Midtjyllands Ronnie Schwartz og AGF’s Patrick Mortensen.
Schwartz fik god hjælp fredag, hvor Evander nådigt lod den tidligere Silkeborg-angriber tage sig af de to straffespark, klubben fik. Han scorede på begge.
Mortensen scorede på et forrygende hovedstød i Parken, hvor AGF vandt med 4-2.
Der er krig om at blive topscorer i Superligaen, og de næste to kampe afgør, om det bliver Schwartz eller Mortensen, der vinder den kamp.
FC København kan misse Europa
For anden gang af to mulige i mesterskabsspillet slog AGF FC København, og med sejren gik David Nielsens mandskab forbi FCK i tabellen. Med to runder igen er AGF et enkelt point foran FCK.
Læs også:Skæbnekamp i vente for Lyngbys stortalent: Der er en verden til forskel
Lige nu må man sige, at der er forskel på de to mandskaber. Mens AGF har hentet 16 point i otte kampe i mesterskabsspillet, har FCK bare hentet seks point.
FCK kan selvfølgelig sætte trumf på i de sidste par runder og gå forbi AGF, hvis AGF smider point, men lige nu løverne i alvorlig fare for at slutte som nummer tre.
Den tredjeplads giver ikke en billet til Europa-kvalifikationen, fordi pokalturneringen er blevet vundet af SønderjyskE, i stedet skal FCK – hvis holdte ender treer – møde Horsens eller OB i en enkelt kamp om en billet til EL-kvalifikationen næste år. FCK vil have hjemmebane i den kamp.
Men som FCK spiller nu, kan alt ske i sådan en kamp, og deraf må der være stor bekymring. Bliver det eksempelvis AC Horsens, kan tankerne hurtigt ryge tilbgage på opgøret i marts, hvor Horsens vandt 1-0 i Parken.
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Hobro IK
Læs også:Superligaen bløder seere: Divisionsforeningen afviser kritik
Læs også:Solbakkens skadesplagede sæson: Vi har formentlig lavet fejl
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
