Blot 31.000 mennesker så Superliga-kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland torsdag 9. juli. Da de to mandskaber duellerede i efteråret på 3+, var der over 150.000 der så med.
Nuvel, det er sommerferie, men alligevel er der bekymrede miner blandt flere sponsorer og en række Superliga-klubber.
Det skriver BT.
Arbejdernes Landsbank, som i efteråret vil være hovedsponsor i både Brøndby, FC Midtjylland samt koncernpartner i AGF, har allerede talt ud om deres bekymringer til B.T. Men nu åbner 3F, der er hovedsponser for Superligaen, også op om deres bekymringer.
Læs også:Patrick Mortensen hylder udviklingen i AGF: Begyndte da jeg kom
– Seertal og dermed eksponering er en væsentligt del af vores aftale, siger Marie Schiøtz, der er brand- og sponsoransvarlig i 3F med ansvar for virksomhedens Superliga-hovedsponsorat til BT.
– Det er væsentligt, at seertallet holder niveau, og at den turnering, vi har købt ind i, fortsat er attraktiv, uddyber hun.
Marie Schiøtz maner dog til besindighed og kalder den nuværende seer-krise for en ‘forhåbentlig en forbigående ting.’
Årsagen til det markante fald i seertalene på Canal 9, skal findes i Discoverys brud med Yousee, hvor mange danskere mistede blandt andet Canal 9, der har rådigheden over de næstmest eftertragtede kampe i hver Superliga-runde. Siden bruddet er seer-gennemsnittet på kanalen faldet med 41 procent til de Superliga-kampe, Canal 9 sender.
Læs også:Ankersen slet ikke overrasket over AGF’s styrke mod FCK
Alligevel afviser Divisionsforeningen, der er klubbernes organisation, kritikken.
– Vi har et rigtig godt samarbejde med vores mediepartnere, som er stærke, og som leverer 3F Superliga rigtig godt. Derudover har vi samlet nogle rigtig fine seertal, og vi har en meget effektiv eksponering af sponsorer, fordi 3F Superliga når sit publikum rigtig effektivt, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, til BT.
Af de 31.000, der fulgte opgøret mellem Brøndby og FC Nordsjælland, så knap 25.000 med via flow-tv, mens godt 6.000 streamede kampen.
Læs også:AGF vinder sølvduellen i Parken
Læs også:Thomasberg om Randers-sæson: Godkendt og ikke mere
Læs også:Håbet om Europa lever: OB sender Randers på sommerferie
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
