Blot 31.000 mennesker så Superliga-kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland torsdag 9. juli. Da de to mandskaber duellerede i efteråret på 3+, var der over 150.000 der så med.
Nuvel, det er sommerferie, men alligevel er der bekymrede miner blandt flere sponsorer og en række Superliga-klubber.
Det skriver BT.
Arbejdernes Landsbank, som i efteråret vil være hovedsponsor i både Brøndby, FC Midtjylland samt koncernpartner i AGF, har allerede talt ud om deres bekymringer til B.T. Men nu åbner 3F, der er hovedsponser for Superligaen, også op om deres bekymringer.
Læs også:Patrick Mortensen hylder udviklingen i AGF: Begyndte da jeg kom
– Seertal og dermed eksponering er en væsentligt del af vores aftale, siger Marie Schiøtz, der er brand- og sponsoransvarlig i 3F med ansvar for virksomhedens Superliga-hovedsponsorat til BT.
– Det er væsentligt, at seertallet holder niveau, og at den turnering, vi har købt ind i, fortsat er attraktiv, uddyber hun.
Marie Schiøtz maner dog til besindighed og kalder den nuværende seer-krise for en ‘forhåbentlig en forbigående ting.’
Årsagen til det markante fald i seertalene på Canal 9, skal findes i Discoverys brud med Yousee, hvor mange danskere mistede blandt andet Canal 9, der har rådigheden over de næstmest eftertragtede kampe i hver Superliga-runde. Siden bruddet er seer-gennemsnittet på kanalen faldet med 41 procent til de Superliga-kampe, Canal 9 sender.
Læs også:Ankersen slet ikke overrasket over AGF’s styrke mod FCK
Alligevel afviser Divisionsforeningen, der er klubbernes organisation, kritikken.
– Vi har et rigtig godt samarbejde med vores mediepartnere, som er stærke, og som leverer 3F Superliga rigtig godt. Derudover har vi samlet nogle rigtig fine seertal, og vi har en meget effektiv eksponering af sponsorer, fordi 3F Superliga når sit publikum rigtig effektivt, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, til BT.
Af de 31.000, der fulgte opgøret mellem Brøndby og FC Nordsjælland, så knap 25.000 med via flow-tv, mens godt 6.000 streamede kampen.
Læs også:AGF vinder sølvduellen i Parken
Læs også:Thomasberg om Randers-sæson: Godkendt og ikke mere
Læs også:Håbet om Europa lever: OB sender Randers på sommerferie
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
