AGF vinder sølvduellen i Parken

David Nielsens hold slog FCK med 4-2, og AGF er nu sikker på den bedste slutplacering i Superligaen i 23 år.



Med en sejr på 4-2 over FC København i Parken overtog AGF søndag aften andenpladsen i Superligaen.

Kevin Diks, Jakob Ankersen, Casper Højer og Patrick Mortensen skabte en aarhusiansk målfest i hovedstaden i en direkte duel mellem rækkens nummer to og tre.

Jens Stage og Jonas Wind fik reduceret for Ståle Solbakkens mandskab, der med to spillerunder tilbage risikerer at skulle ud i en playoffkamp om at sikre sig en plads i Europa i næste sæson.

Indtil for to uger siden var det 11 år siden, at AGF senest havde slået FCK i Superligaen, men nu har David Nielsens hold gjort det to gange i mesterskabsspillet.

Gæsterne var kommet til hovedstaden for at udfordre FCK med selvtillid og en fysisk hårdhed, hvor københavnerne normalt er de fleste superligahold overlegne.

Efter at de to hold havde følt hinanden an i en masse dueller på midtbanen, begyndte AGF at tilkæmpe sig et overtag.

Efter godt 20 minutter headede Kevin Diks gæsterne i front med 1-0 efter et hjørnespark.

Føringen gjorde kun forskellen på de to hold større. Mens FCK virkede ramt, så kunne AGF spille en anelse mere afventende og angribe med endnu større kynisme på hurtige kontraer.

Et kvarter efter Diks’ føringsmål var det et højt genpres, der førte til 2-0-scoringen. AGF havde tabt bolden, men erobrede den igen højt fremme på banen, og så kunne Bror Blume spille Jakob Ankersen fri til scoring.

Mens det begyndte at se håbløst ud for FCK, så gav Jens Stage hjemmeholdet en livline kort før pausen med 1-2-reduceringen overfor et passivt AGF-forsvar.

Godt fem minutter inde i anden halvleg tordnede gæsternes Casper Højer bolden i mål til 3-1 fra 25 meters afstand. Selv om skuddet var hårdt, burde Karl-Johan Johnsson i FCK-målet have afværget.

På bænken reagerede Solbakken med tre udskiftninger efter en times spil, og kort efter fik værterne tilkendt et straffespark. Det blev udnyttet sikkert af Jonas Wind til 2-3.

FCK-spillerne begyndte nu at sværme om gæsternes mål. Men med et kvarter tilbage slukkede AGF-anfører Patrick Mortensen det københavnske håb med 4-2-scoringen, da angriberen headede et frisparksindlæg fra Højer i mål.

Værterne sluttede godt af med flere gode forsøg, men det lykkedes ikke for alvor at genskabe spændingen.

Mens et skrantende FCK-mandskab blot har hentet seks point i otte kampe i mesterskabsspillet, så har AGF skrabet 16 point sammen. Aarhus-holdet er som minimum sikker på at slutte på tredjepladsen, hvilket senest skete i 1997.

AGF har 63 point på andenpladsen med FCK lige bag sig med 62 point. FC Midtjylland har allerede sikret sig mesterskabet.

Andenpladsen vil sikre AGF en plads i Europa League-kvalifikationen i næste sæson, mens nummer tre skal ud i en playoff-duel mod vinderen af Superligaens nedrykningsspil.

Selv om der på grund af corona-restriktioner var plads til 10.300 publikummer til søndagens opgør i Parken, så blev kampen blot overværet af 6849 tilskuere.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kan købes til spotpris

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er FCM’s mulige modstandere

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Her er kampene i Champions League

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie