Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Nedrykningsplayoff
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkhob #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det har ikke været et godt forår for Lyngby Boldklub, men de kongeblå steppede op, da der var allermest brug for det, og derfor har Christian Nielsens mandskab en 2-1-sejr i bagagen fra det første opgør mod Hobro. Nu dufter det af overlevelse i Lyngby.
Lyngby fik en skrækkelig start mod Hobro og kom bagud tidligt i kampen, men man må løfte på hatten for gæsterne, det formåede at holde hovedet koldt og slå tilbage med to mål i anden halvleg.
De kongeblå har været markant bedre på hjemmebane end på fremmed græs i denne sæson og har hentet 20 point mere på Lyngby Stadion end på udebane. Det gør sejren over Hobro endnu mere iøjefaldende.
Cheftræner Christian Nielsen har næsten en skades- og karantænefri trup til rådighed mod Hobro. Marcel Rømer er ikke med i opgøret.
Hobro IK:
Himmerlændingene har overlevet de seneste to sæsoner, men nu hænger eksistensen i en meget tynd tråd. Hobro skal vinde over Lyngby mandag aften, hvis der også skal spilles Superliga-bold i byen efter sommerferien, og det er blot blevet til fem sejre i denne sæson for danmarksmestrene i uafgjort.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 33. spillerunde
Peter Sørensens tropper har været noget bedre end Lyngby set over hele foråret, og det skal spillerne huske hinanden på, når de går på banen mandag aften, men man kan ikke komme udenom, at udgangspunktet er vanskeligt.
Det var en stor fejl fra Christian Cappis, der førte til Lyngbys sejrsmål, og det gør pillen ekstra bitter at sluge.
Emmanuel Sabbi måtte udgå med en skade i den første kamp, og han er tvivlsom til returopgøret i Lyngby. Det er selvsagt en spiller, Hobro vil gøre alt for at lappe sammen, så han ikke har spillet sin sidste kamp for klubben. Han er udtaget til kampen, men Hobro har udtaget 19 mand, hvorfor en altså skal vælges fra til den endelige kamptrup.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Nielsen, Winther, Da Silva – Enghardt, Ørnskov, Hebo – Corlu, Gytkjær, Marcussen
Hobro IK (4-4-1-1): Rask – Haarup, Jakobsen, Minor, Tjørnelund – Babayan, Brix-Damborg, Cappis, Sabbi – Mejlstrup – Louati
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Manden med leen prikker Hobro på skulderen
Profilen:
Der er i hvert fald én spiller i Hobro IK, der ikke risikerer at spille NordicBet Liga-fodbold i den kommende sæson, og det er målmand Jesper Rask. Han har nemlig vagt at indstille sin karriere uanset udfaldet af mandagens kamp. Dermed bliver Rasks Superliga-kamp nummer 165 også den sidste, og han vil naturligvis gøre alt for at sætte et flot punktum og aflevere Hobro i den bedste række.
Vidste du, at..:
Lyngby-spilleren Emil Nielsen står noteret for den fjerdehøjeste topfart i denne sæson. Angriberen rundede i en kamp 34,9 km/t, og det er kun overgået af tre spillere. FC Nordsjællands Kamaldeen Sulema topper listen med 35/6 km/t.
Dom:
Lyngby var på forhånd manges favorit til at rykke ned, men den flotte sejr i Hobro har vendt op og ned på det samlede billede. Med de kongeblås udgangspunkt og hjemmebaneform in mente bør holdet køre den hjem mandag aften.
Hvor begge hold kunne tillade sig at lurepasse lidt i den første kamp, er Hobro IK tvunget ud over stepperne i mandagens opgør, hvor intet andet end en sejr tæller. Det kan godt blive underholdende – det bliver med sikkerhed nervepirrende.
Vi byder på endnu en 2-1-sejr til Lyngby Boldklub, der dermed sender Hobro ned i NordicBet Ligaen.
Tidligere indbyrdes kampe:
Læs også:Kostede afgørende mål i nedrykningsbrag: Det er tungt lige nu
Læs også:Lejesvend vil takke Lyngby med overlevelse: Fik min karriere på rette spor
Læs også:Lyngby-træner frygter ikke Hobros historik
Læs også:Kryptisk Hobro-træner om mulig skade til Sabbi: Det vil vise sig
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
I chok over Nicolai Poulsen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Albert Grønbæk skifter agent
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
