– Han bliver aldrig en god Man Utd-manager

Jan Mølby tror, at Erik ten Hag er en god manager - men tror ikke på, at han nogensinde bliver en god manager for Manchester United.



Han har hidtil været cheftræner for Manchester United i 101 kampe, men Erik ten Hag har ikke hidtil været en ubetinget succes på Old Trafford.

I øjeblikket er De Røde Djævle således på sjettepladsen i Premier League med otte point op til Aston Villa på fjerdepladsen, og mandskabet har tabt hele 11 ud af 28 ligakampe i den indeværende sæson.

Og hos Viaplay-kommentator Niels Christian Frederiksen og Viaplay-ekspert Jan Mølby er der ikke den store tiltro til, at Erik ten Hag nogensinde bliver en succes i Manchester United. Det giver de udtryk for i en snak forud for lørdagens kamp mellem Manchester United og Everton, som førstnævnte vandt.

– Mit take på ham er, at hvis du tager masken af ham, er Ole Gunnar Solskjær indenunder, siger Niels Christian Frederiksen med henvisning til den tidligere Manchester United-træner.

Jan Mølby er heller ikke overbevist.

– Jeg tror egentlig, at han er en god manager. Men han har ikke været en god manager for Manchester United, og han bliver aldrig en god manager for Manchester United, siger den tidligere Liverpool-spiller og tilføjer:

– Først og fremmest handler det om indkøb af spillere. Der er folk, der stadig bliver ved med at sige, at han ikke har spillerne til at spille, som han gerne vil. Det er hans egen skyld. Han har hentet spillerne. Det er hans eget problem.

– Og så er der stadig for mange ting, man stadig diskuterer. Man sammenligner dem med Liverpool, fordi det er de to største klubber i England. Hvis du ser på alle de unge spillere, der har spillet for Liverpool i den sidste måned, bliver de pakket ind i noget “Klopp-fodbold”, så de ligner Premier League-spillere. Det sker ikke på Old Trafford. Spillerne bliver udstillet, fordi de ikke har en spillestil.

Se hele Jan Mølby og Niels Christian Frederiksens snak om Erik ten Hag i videoafspilleren øverst i artiklen.



Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FC København-profil ude med sygdom

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Endelig godt nyt

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

FC Københavns medejerskab godkendes

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen