Rasmus Højlund fremtid kommer uden tvivl til at blive debatteret det næste lange stykke tid, i takt med at sæsonen slutter, og transfervinduet åbner.
For det har været en svær anden sæson for danskeren, der dog har fået en smule opløftning i de seneste kampe.
Spørgsmålet er, om han indgår i Ruben Amorims planer til den kommende sæson. Han bliver i hvert fald med jævne mellemrum rygtet væk fra Manchester United, hvor det særligt er en retur til italiensk fodbold, der spekuleres i.
Læs også: Vanvidsskifte under opsejling?
Her skulle Juventus være meget varme på at hente danskeren, og den seneste melding er, at de kan finde på at bytte sig til danskeren.
For Tuttosport melder, at midtbanespilleren Douglas Luiz kan være på vej ud af svingdøren, og han kan blive brugt som led i en handel, der skal sende Højlund til støvlelandet.
I så fald vil det nok kræve, at Juventus både sender Luiz og en pose penge til Manchester for at få det danske landsholdsangriber, der blev købt for dyre domme forrige år.
Douglas Luiz har haft en svær første sæson i Italien siden skiftet fra Aston Villa, men han har et stærkt navn i engelsk fodbold på grund af sine gode præstationer for netop Aston Villa før skiftet, og Juventus vil håbe, at det er nok til at Manchester United er villige til at indgå i sådan en handel.
Allerede i januar var der rygter om en mulig byttehandel mellem Luiz og de to klubber, da Juventus angiveligt ville hente Joshua Zirkzee. Det blev dog aldrig til noget, og nu er turen kommet til Højlund.
Så må tiden vise, om det bliver til noget.
Hvis alt går efter planen, bør der være plads til Højlund i Juventus, for meldingerne fra Italien er, at de vil skille sig af med Dusan Vlahovic.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
10. gang i træk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED