Det ligger i kortene, at Christian Eriksens retur til fodboldscenen kommer til at ske i Premier League. Flere klubber fra den bedste engelske række har rakt ud til den 29-årige dansker – en af dem Brentford med de i forvejen mange danskere og med Thomas Frank ved roret.
At valget netop er faldet på England for Christian Eriksen, giver på mange måder god mening, da de mange succesfulde sæsoner hos Tottenham naturligvis gør, at Eriksen kan vende tilbage til en liga, som han kender i styrke, fart og forventninger.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen er nu fremme med deres syn på, hvorfor Eriksen og Premier League rimer på succes.
– Christian Eriksen hurtighed og hastighed i både tanke og handling. Premier League er en liga, hvor det går rigtig, rigtig stærkt, men Christian Eriksen både spiller og tænker hurtigt. Han kan finde ud af at spille det spil, man spiller i Premier League, og det har vi bevis for.
.
– Han har spillet 226 kampe for Tottenham i Premier League, scoret 51 mål og måske endnu vigtigere har han lavet 62 assist. Han har evnen til at finde de rum, man skal kunne finde i Premier League – at finde de rum, der skal til, at se mulighederne og skille sig af med bolden inden, at den bliver taget fra ham, siger Sebastian Stanbury.
Derudover ser de to nærmere på Christian Eriksens evne til at arbejde benhårdt i løbet af kampene med masser af løb, en skadeshistorik, der kun har budt på småskader inden sommerens kollaps under EM.
Og så er der kulturen i England – den kender Christian Eriksen til bunds, og et comeback i Premier League vil formentlig kunne skabes med succes ganske kort tid efter, at den fysiske form er på plads og minutter i benene på banen skærper kampformen.
Hør alle Kenneth Jensen og Sebastian Stanburys argumenter øverst i videoen.
Skulle det ende med en kontrakt i Brentford er det dog ikke alle, der ser Eriksens comeback som uproblematisk – faktisk bliver der peget på, at Eriksen i Brentford direkte kan skabe problemer i spillertruppen – læs mere om det her.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TIPSBLADET SPECIAL
