Det ligger i kortene, at Christian Eriksens retur til fodboldscenen kommer til at ske i Premier League. Flere klubber fra den bedste engelske række har rakt ud til den 29-årige dansker – en af dem Brentford med de i forvejen mange danskere og med Thomas Frank ved roret.
At valget netop er faldet på England for Christian Eriksen, giver på mange måder god mening, da de mange succesfulde sæsoner hos Tottenham naturligvis gør, at Eriksen kan vende tilbage til en liga, som han kender i styrke, fart og forventninger.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen er nu fremme med deres syn på, hvorfor Eriksen og Premier League rimer på succes.
– Christian Eriksen hurtighed og hastighed i både tanke og handling. Premier League er en liga, hvor det går rigtig, rigtig stærkt, men Christian Eriksen både spiller og tænker hurtigt. Han kan finde ud af at spille det spil, man spiller i Premier League, og det har vi bevis for.
.
– Han har spillet 226 kampe for Tottenham i Premier League, scoret 51 mål og måske endnu vigtigere har han lavet 62 assist. Han har evnen til at finde de rum, man skal kunne finde i Premier League – at finde de rum, der skal til, at se mulighederne og skille sig af med bolden inden, at den bliver taget fra ham, siger Sebastian Stanbury.
Derudover ser de to nærmere på Christian Eriksens evne til at arbejde benhårdt i løbet af kampene med masser af løb, en skadeshistorik, der kun har budt på småskader inden sommerens kollaps under EM.
Og så er der kulturen i England – den kender Christian Eriksen til bunds, og et comeback i Premier League vil formentlig kunne skabes med succes ganske kort tid efter, at den fysiske form er på plads og minutter i benene på banen skærper kampformen.
Hør alle Kenneth Jensen og Sebastian Stanburys argumenter øverst i videoen.
Skulle det ende med en kontrakt i Brentford er det dog ikke alle, der ser Eriksens comeback som uproblematisk – faktisk bliver der peget på, at Eriksen i Brentford direkte kan skabe problemer i spillertruppen – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
EKSKLUSIVT
