Det ligger i kortene, at Christian Eriksens retur til fodboldscenen kommer til at ske i Premier League. Flere klubber fra den bedste engelske række har rakt ud til den 29-årige dansker – en af dem Brentford med de i forvejen mange danskere og med Thomas Frank ved roret.
At valget netop er faldet på England for Christian Eriksen, giver på mange måder god mening, da de mange succesfulde sæsoner hos Tottenham naturligvis gør, at Eriksen kan vende tilbage til en liga, som han kender i styrke, fart og forventninger.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen er nu fremme med deres syn på, hvorfor Eriksen og Premier League rimer på succes.
– Christian Eriksen hurtighed og hastighed i både tanke og handling. Premier League er en liga, hvor det går rigtig, rigtig stærkt, men Christian Eriksen både spiller og tænker hurtigt. Han kan finde ud af at spille det spil, man spiller i Premier League, og det har vi bevis for.
.
– Han har spillet 226 kampe for Tottenham i Premier League, scoret 51 mål og måske endnu vigtigere har han lavet 62 assist. Han har evnen til at finde de rum, man skal kunne finde i Premier League – at finde de rum, der skal til, at se mulighederne og skille sig af med bolden inden, at den bliver taget fra ham, siger Sebastian Stanbury.
Derudover ser de to nærmere på Christian Eriksens evne til at arbejde benhårdt i løbet af kampene med masser af løb, en skadeshistorik, der kun har budt på småskader inden sommerens kollaps under EM.
Og så er der kulturen i England – den kender Christian Eriksen til bunds, og et comeback i Premier League vil formentlig kunne skabes med succes ganske kort tid efter, at den fysiske form er på plads og minutter i benene på banen skærper kampformen.
Hør alle Kenneth Jensen og Sebastian Stanburys argumenter øverst i videoen.
Skulle det ende med en kontrakt i Brentford er det dog ikke alle, der ser Eriksens comeback som uproblematisk – faktisk bliver der peget på, at Eriksen i Brentford direkte kan skabe problemer i spillertruppen – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Her spiller Lasse Schöne i dag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
