Har bevist det: Derfor bliver Eriksen en PL-succes

Christian Eriksens comeback til fodbolden bliver efter alt at dømme i Premier League – og det vil på mange områder være en virkelig god ide, lyder det fra Tipsbladets Kenneth Jensen og Sebastian Stanbury.



Det ligger i kortene, at Christian Eriksens retur til fodboldscenen kommer til at ske i Premier League. Flere klubber fra den bedste engelske række har rakt ud til den 29-årige dansker – en af dem Brentford med de i forvejen mange danskere og med Thomas Frank ved roret.

At valget netop er faldet på England for Christian Eriksen, giver på mange måder god mening, da de mange succesfulde sæsoner hos Tottenham naturligvis gør, at Eriksen kan vende tilbage til en liga, som han kender i styrke, fart og forventninger.

Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen er nu fremme med deres syn på, hvorfor Eriksen og Premier League rimer på succes.

– Christian Eriksen hurtighed og hastighed i både tanke og handling. Premier League er en liga, hvor det går rigtig, rigtig stærkt, men Christian Eriksen både spiller og tænker hurtigt. Han kan finde ud af at spille det spil, man spiller i Premier League, og det har vi bevis for.
.
– Han har spillet 226 kampe for Tottenham i Premier League, scoret 51 mål og måske endnu vigtigere har han lavet 62 assist. Han har evnen til at finde de rum, man skal kunne finde i Premier League – at finde de rum, der skal til, at se mulighederne og skille sig af med bolden inden, at den bliver taget fra ham, siger Sebastian Stanbury.

Derudover ser de to nærmere på Christian Eriksens evne til at arbejde benhårdt i løbet af kampene med masser af løb, en skadeshistorik, der kun har budt på småskader inden sommerens kollaps under EM.

Og så er der kulturen i England – den kender Christian Eriksen til bunds, og et comeback i Premier League vil formentlig kunne skabes med succes ganske kort tid efter, at den fysiske form er på plads og minutter i benene på banen skærper kampformen.

Hør alle Kenneth Jensen og Sebastian Stanburys argumenter øverst i videoen.

Skulle det ende med en kontrakt i Brentford er det dog ikke alle, der ser Eriksens comeback som uproblematisk – faktisk bliver der peget på, at Eriksen i Brentford direkte kan skabe problemer i spillertruppen – læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

OB – FC København

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Tidligere FCK-talent skifter

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Cooper afslører: Han starter inde

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim

AGF-profil overvejer karrierestop

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

– Stemningen i FCK er håbløs!

Kæmpe Superliga-comeback



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Pinligt for rigtig mange at se

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Færdig i FC Midtjylland?

Yoram Zague sigtet i Danmark

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber