Har bevist det: Derfor bliver Eriksen en PL-succes

Christian Eriksens comeback til fodbolden bliver efter alt at dømme i Premier League – og det vil på mange områder være en virkelig god ide, lyder det fra Tipsbladets Kenneth Jensen og Sebastian Stanbury.



Det ligger i kortene, at Christian Eriksens retur til fodboldscenen kommer til at ske i Premier League. Flere klubber fra den bedste engelske række har rakt ud til den 29-årige dansker – en af dem Brentford med de i forvejen mange danskere og med Thomas Frank ved roret.

At valget netop er faldet på England for Christian Eriksen, giver på mange måder god mening, da de mange succesfulde sæsoner hos Tottenham naturligvis gør, at Eriksen kan vende tilbage til en liga, som han kender i styrke, fart og forventninger.

Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen er nu fremme med deres syn på, hvorfor Eriksen og Premier League rimer på succes.

– Christian Eriksen hurtighed og hastighed i både tanke og handling. Premier League er en liga, hvor det går rigtig, rigtig stærkt, men Christian Eriksen både spiller og tænker hurtigt. Han kan finde ud af at spille det spil, man spiller i Premier League, og det har vi bevis for.
.
– Han har spillet 226 kampe for Tottenham i Premier League, scoret 51 mål og måske endnu vigtigere har han lavet 62 assist. Han har evnen til at finde de rum, man skal kunne finde i Premier League – at finde de rum, der skal til, at se mulighederne og skille sig af med bolden inden, at den bliver taget fra ham, siger Sebastian Stanbury.

Derudover ser de to nærmere på Christian Eriksens evne til at arbejde benhårdt i løbet af kampene med masser af løb, en skadeshistorik, der kun har budt på småskader inden sommerens kollaps under EM.

Og så er der kulturen i England – den kender Christian Eriksen til bunds, og et comeback i Premier League vil formentlig kunne skabes med succes ganske kort tid efter, at den fysiske form er på plads og minutter i benene på banen skærper kampformen.

Hør alle Kenneth Jensen og Sebastian Stanburys argumenter øverst i videoen.

Skulle det ende med en kontrakt i Brentford er det dog ikke alle, der ser Eriksens comeback som uproblematisk – faktisk bliver der peget på, at Eriksen i Brentford direkte kan skabe problemer i spillertruppen – læs mere om det her.





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

‘Jeg er rørt og glad’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Hård kritik af FCM-profil

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chelsea – Manchester City

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!