Christian Nørgaard åbnede tidligere på ugen overfor Viaplay op for at prøve noget nyt til sommer, når hans kontrakt udløber med Brentford.
Danskeren har gennem mange sæsoner været en stor profil for Premier League-klubben, hvor han også er blevet anfører. Men ifølge Thomas Gravesen vil det ikke være svært at finde en ny og bedre klub, hvis han gør alvor af tankerne om at prøve noget nyt.
– Det her er en spiller, der må være meget eftertragtet i rigtig mange klubber. Han er en stabil og sikker sekser på et fodboldhold, der både kan tackle og spille bolden fremad på banen. Det er en spiller, der for mig ikke skal søge længe, før han finder en klub, der også er større end Brentford, siger Thomas Gravesen i Viaplay-studiet inden Brentfords kamp mod Newcastle, hvor den danske landsholdsspiller lagde op til kampens første mål.
Og den tidligere midtbaneslider var ikke alene om den analyse, også Martin Jørgensen mente, at det måtte være nu, hvis Christian Nørgaard skulle teste sig af på et højere niveau end London-klubben.
– Han koster ikke noget til sommer, så der må være nogle klubber, der er lidt større end Brentford, som vil sidde og kigge med. Hvis han ikke forlænger med Brentford, kunne han sagtens være en spiller for os. Han er godt nok 30 år, men de spiller længere, end vi gjorde før i tiden.
– Jeg tror, at det også afhænger lidt af ham selv. Har han lyst til et nyt eventyr, skal det være nu, men hvis han stadig føler, at han har noget at give til Brentford, er der måske ikke et bedre sted at være end der.
Inden den danske landsholdsspiller skiftede til engelsk fodbold, nåede han at spille for Lyngby BK, Brøndby IF og Fiorentina. Derudover var han som ung forbi Hamburger SV, hvor det ikke blev til nogen kampe for førsteholdet.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER