Christian Nørgaard åbnede tidligere på ugen overfor Viaplay op for at prøve noget nyt til sommer, når hans kontrakt udløber med Brentford.
Danskeren har gennem mange sæsoner været en stor profil for Premier League-klubben, hvor han også er blevet anfører. Men ifølge Thomas Gravesen vil det ikke være svært at finde en ny og bedre klub, hvis han gør alvor af tankerne om at prøve noget nyt.
– Det her er en spiller, der må være meget eftertragtet i rigtig mange klubber. Han er en stabil og sikker sekser på et fodboldhold, der både kan tackle og spille bolden fremad på banen. Det er en spiller, der for mig ikke skal søge længe, før han finder en klub, der også er større end Brentford, siger Thomas Gravesen i Viaplay-studiet inden Brentfords kamp mod Newcastle, hvor den danske landsholdsspiller lagde op til kampens første mål.
Og den tidligere midtbaneslider var ikke alene om den analyse, også Martin Jørgensen mente, at det måtte være nu, hvis Christian Nørgaard skulle teste sig af på et højere niveau end London-klubben.
– Han koster ikke noget til sommer, så der må være nogle klubber, der er lidt større end Brentford, som vil sidde og kigge med. Hvis han ikke forlænger med Brentford, kunne han sagtens være en spiller for os. Han er godt nok 30 år, men de spiller længere, end vi gjorde før i tiden.
– Jeg tror, at det også afhænger lidt af ham selv. Har han lyst til et nyt eventyr, skal det være nu, men hvis han stadig føler, at han har noget at give til Brentford, er der måske ikke et bedre sted at være end der.
Inden den danske landsholdsspiller skiftede til engelsk fodbold, nåede han at spille for Lyngby BK, Brøndby IF og Fiorentina. Derudover var han som ung forbi Hamburger SV, hvor det ikke blev til nogen kampe for førsteholdet.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
OPTAKT
PSG – Bayern München
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM