Har han lyst til et eventyr, så er det nu!

Christian Nørgaard kan godt drømme om at komme til en bedre klub end Brentford, hvis man spørger Thomas Gravesen og Martin Jørgensen.



Christian Nørgaard åbnede tidligere på ugen overfor Viaplay op for at prøve noget nyt til sommer, når hans kontrakt udløber med Brentford.

Danskeren har gennem mange sæsoner været en stor profil for Premier League-klubben, hvor han også er blevet anfører. Men ifølge Thomas Gravesen vil det ikke være svært at finde en ny og bedre klub, hvis han gør alvor af tankerne om at prøve noget nyt.

– Det her er en spiller, der må være meget eftertragtet i rigtig mange klubber. Han er en stabil og sikker sekser på et fodboldhold, der både kan tackle og spille bolden fremad på banen. Det er en spiller, der for mig ikke skal søge længe, før han finder en klub, der også er større end Brentford, siger Thomas Gravesen i Viaplay-studiet inden Brentfords kamp mod Newcastle, hvor den danske landsholdsspiller lagde op til kampens første mål.

Og den tidligere midtbaneslider var ikke alene om den analyse, også Martin Jørgensen mente, at det måtte være nu, hvis Christian Nørgaard skulle teste sig af på et højere niveau end London-klubben.

– Han koster ikke noget til sommer, så der må være nogle klubber, der er lidt større end Brentford, som vil sidde og kigge med. Hvis han ikke forlænger med Brentford, kunne han sagtens være en spiller for os. Han er godt nok 30 år, men de spiller længere, end vi gjorde før i tiden.

– Jeg tror, at det også afhænger lidt af ham selv. Har han lyst til et nyt eventyr, skal det være nu, men hvis han stadig føler, at han har noget at give til Brentford, er der måske ikke et bedre sted at være end der.

Inden den danske landsholdsspiller skiftede til engelsk fodbold, nåede han at spille for Lyngby BK, Brøndby IF og Fiorentina. Derudover var han som ung forbi Hamburger SV, hvor det ikke blev til nogen kampe for førsteholdet.



Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea