Har han lyst til et eventyr, så er det nu!

Christian Nørgaard kan godt drømme om at komme til en bedre klub end Brentford, hvis man spørger Thomas Gravesen og Martin Jørgensen.



Christian Nørgaard åbnede tidligere på ugen overfor Viaplay op for at prøve noget nyt til sommer, når hans kontrakt udløber med Brentford.

Danskeren har gennem mange sæsoner været en stor profil for Premier League-klubben, hvor han også er blevet anfører. Men ifølge Thomas Gravesen vil det ikke være svært at finde en ny og bedre klub, hvis han gør alvor af tankerne om at prøve noget nyt.

– Det her er en spiller, der må være meget eftertragtet i rigtig mange klubber. Han er en stabil og sikker sekser på et fodboldhold, der både kan tackle og spille bolden fremad på banen. Det er en spiller, der for mig ikke skal søge længe, før han finder en klub, der også er større end Brentford, siger Thomas Gravesen i Viaplay-studiet inden Brentfords kamp mod Newcastle, hvor den danske landsholdsspiller lagde op til kampens første mål.

Og den tidligere midtbaneslider var ikke alene om den analyse, også Martin Jørgensen mente, at det måtte være nu, hvis Christian Nørgaard skulle teste sig af på et højere niveau end London-klubben.

– Han koster ikke noget til sommer, så der må være nogle klubber, der er lidt større end Brentford, som vil sidde og kigge med. Hvis han ikke forlænger med Brentford, kunne han sagtens være en spiller for os. Han er godt nok 30 år, men de spiller længere, end vi gjorde før i tiden.

– Jeg tror, at det også afhænger lidt af ham selv. Har han lyst til et nyt eventyr, skal det være nu, men hvis han stadig føler, at han har noget at give til Brentford, er der måske ikke et bedre sted at være end der.

Inden den danske landsholdsspiller skiftede til engelsk fodbold, nåede han at spille for Lyngby BK, Brøndby IF og Fiorentina. Derudover var han som ung forbi Hamburger SV, hvor det ikke blev til nogen kampe for førsteholdet.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sætter klar målsætning

Diant Ramaj skal videre

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Han er ny landstræner for Italien