Har han lyst til et eventyr, så er det nu!

Christian Nørgaard kan godt drømme om at komme til en bedre klub end Brentford, hvis man spørger Thomas Gravesen og Martin Jørgensen.



Christian Nørgaard åbnede tidligere på ugen overfor Viaplay op for at prøve noget nyt til sommer, når hans kontrakt udløber med Brentford.

Danskeren har gennem mange sæsoner været en stor profil for Premier League-klubben, hvor han også er blevet anfører. Men ifølge Thomas Gravesen vil det ikke være svært at finde en ny og bedre klub, hvis han gør alvor af tankerne om at prøve noget nyt.

– Det her er en spiller, der må være meget eftertragtet i rigtig mange klubber. Han er en stabil og sikker sekser på et fodboldhold, der både kan tackle og spille bolden fremad på banen. Det er en spiller, der for mig ikke skal søge længe, før han finder en klub, der også er større end Brentford, siger Thomas Gravesen i Viaplay-studiet inden Brentfords kamp mod Newcastle, hvor den danske landsholdsspiller lagde op til kampens første mål.

Og den tidligere midtbaneslider var ikke alene om den analyse, også Martin Jørgensen mente, at det måtte være nu, hvis Christian Nørgaard skulle teste sig af på et højere niveau end London-klubben.

– Han koster ikke noget til sommer, så der må være nogle klubber, der er lidt større end Brentford, som vil sidde og kigge med. Hvis han ikke forlænger med Brentford, kunne han sagtens være en spiller for os. Han er godt nok 30 år, men de spiller længere, end vi gjorde før i tiden.

– Jeg tror, at det også afhænger lidt af ham selv. Har han lyst til et nyt eventyr, skal det være nu, men hvis han stadig føler, at han har noget at give til Brentford, er der måske ikke et bedre sted at være end der.

Inden den danske landsholdsspiller skiftede til engelsk fodbold, nåede han at spille for Lyngby BK, Brøndby IF og Fiorentina. Derudover var han som ung forbi Hamburger SV, hvor det ikke blev til nogen kampe for førsteholdet.





Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Amir Richardson scorer kassen i FC København