Hentede Hjulmand og Harder: Nu jagter Man City ham

Sporting CP kan miste en absolut nøglefigur til Manchester City.



Man kan ikke undervurdere sportsdirektør Txiki Begiristains betydning for det Manchester City-hold, der har domineret engelsk fodbold i nyere tid. 

Spanieren kom til klubben i 2012 og var afgørende for at ansætte Pep Guardiola fire år senere. Resten er historie. 

Ifølge flere store medier, herunder BBC, stopper spanieren i klubben til sommer, hvilket sender Manchester City på jagt efter en afløser til topposten. 

Her er favoritten Hugo Viana, der har haft stor succes med sit arbejde i Sporting CP, hvor han blandt andet har hentet Viktor Gyökeres, Morten Hjulmand, Ousmane Diomande og Conrad Harder. 

Det melder Fabrizio Romano. 

Her lyder det også, at der er kontakt mellem parterne, hvilket altså kan indikere, at Manchester City så småt begynder at presse på for at få en afklaring på chefposten. 

Begiristains formodede exit har også åbnet op for spekulationer om Pep Guardiolas fremtid. Den succesfulde cheftræners kontrakt med Manchester City udløber til sommer, og lige nu er der stor uvished, om hvad der skal ske. 

Ifølge Fabrizio Romano får Begiristains farvel dog ingen indflydelse på Guardiolas fremtid. Klubbens bestyrelse presser på for at få ham til at forlænge, også selv om hans spanske chef ikke længere vil være i klubben.

Derfor ligger bolden fuldstændig på Pep Guardiolas banehalvdel. Takker han ja, så kan han meget vel komme til at arbejde tæt sammen med Hugo Viana. 





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Chelsea henter back til 375 mio.