Her er bookmakernes favorit til Everton-jobbet

En dansker er med i opløbet, men det er en englænder, der er favorit til jobbet som træner for Everton.



De ligger i bunden af Premier League og er i overhængende fare for at rykke ud af ligaen, og nu skal Everton formentlig også have ny træner.

Klubben har ifølge stort set alle engelske medier fyret træner Frank Lampard, og dermed er klbuben altså på udkig efter en ny chef, der kan føre holdet over nedrykningsstregen.

Og en af de største favoritter er danske Thomas Frank. Der er flere meldinger om, at han er højt på ønskelisten, og at Everton arbejder på at købe ham fri af Brentford.

Bookmakerne har dog også deres bud på, hvem der kan blive favorit.

Og både hos Unibet og Betfair, der har licens i Danmark, er det en englænder, der er favorit til jobbet.

Begge har Sean Dyche som den største favorit til jobbet. Unibet giver 2,25 igen, mens Betfair giver 2,5 igen, hvis Sean Dyche ender med at blive cheftræner.

Herefter følger Marcelo Bielsa og Duncan Ferguson hos begge bookmakere, inden der begynder at komme lidt uenighed om de næste favoritter. Hos Betfair er Wayne Rooney fjerdestørste favorit, mens det er David Moyes hos Unibet.

Thomas Frank giver 13 gange pengene igen hos Unibet, mens der er 15 gange pengene igen hos Betfair, hvis Everton henter ham. 

For lidt mere end et år siden var Kasper Hjulmand blandt de største favoritter, da Everton skulle finde en afløser for Rafael Benitez, men det endte altså med at blive Frank Lampard, der fik jobbet. 

Denne gang er Hjulmand ikke højt på ønskelisten – danskeren giver hos Betfair 67 gange pengene igen, hvis det er ham, der bliver træner for klubben.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Raser: Det er latterligt!

LIVE: Slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’